Znaleziono 6 wyników

autor: kubus838
30 lis 2014, 13:15
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

Na frezarkach trzy osiowych możesz też wycinać 2d. Ale w przypadku płaskiego reliefu też jest potrzebne uniesienie wrzeciona w osi z i nie ma tu na myśli np zjazdu po zakończeniu wycinania jakiegoś rowka. Bo zjazd po zakończenej operacji w przypadku g-codów jest w nich zapisany ale w przypadku plików plt bmp program ma taką funkcje uniesienia wrzeciona i przejście do nastepnej operacji. I jeszcze w programie strującym możesz ustawić na jaką wysokość ma zostać podniesione wrzeciono podczas zjazdu do następnej operacji lub punktu 0

Czyli przy wykonywaniu płaskiego reliefu też trzeba "wjechać" w materiał na zadaną głebokość, czyli nastepuje ruch w płaszczyźnie pionowej w osi z. Czyli to jest obróbka 2d czy 3d. I teraz dlaczego ta obróbka nazywa się 2,5d? To czy maszyna zjeżdża 1milimetr czy 100 milimetrów to dla nie żadna różnica bo przecieć musi zjechać w osi z czyli wykonać ruch w osi trzeciej.

Prace 2d wykonuje ploter rysujący/tnący bo on automycznie unoszoną karetkę z pisakiem/nożem ale prace wykonuje na jedej płaszczyźnie w dwóch osiach. I to unoszenie nie jest zapisane w g-codach tylko taką funkcje ma wpisany program sterujący.

robert
autor: kubus838
30 lis 2014, 12:40
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

tomk38 pisze:2d to x i y czyli jedziesz po wektorach
Tu się z Tobą zgadzam. Tak mnie też uczono.
tomk38 pisze:2.5 d to x y i z czyli relief
3d to możesz wyciąć np kwiatka który wyrasta z doniczki


Tylko z pozycji pisania programu to też ten ruch osi z musisz dopisać. Czyli narzędzie porusza się w dwóch płaszczyznach: w płaszczyźnie poziomej w osiach x i y, w płaszczyźnie pionowej w osi z. A jak jest różnica w przygotowaniu obróbki dla 2,5d a 3d?
tomk38 pisze:tak przynajmniej ja to widze :)
Kiedyś ktoś chciał tu na forum wskazać różnice między 2,5d a 3d i tak się zamotał, że dał sobie spokój. Fakt łatwiej wytłumaczyć stojąc przed maszyną i więdząc jaki jest program sterujący bo tak na "pisanego" to jest dosyć trudno.

robert
autor: kubus838
30 lis 2014, 11:23
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

tomk38 pisze:niestety mój aspire w obróbce 2.5 d nie daje możliwości innego wejścia freza jak 90 stopni, piszesz że 500 mm/m to za dużo w osi z ?

piszesz że frez nie powinien pracować całą swoją powierzchnią, bo się grzeje , a czy ustawienie małego zagłebienia np. 1 mm ale z większą powierzchnią pracy freza ( np90%)
jest złe ?

ps. myśłałem że "rampa" to określenie wejścia pod kątem "z rampą" a nie określenie skoku freza, jego przesuwu o określony % średnicy.
Ja już nie rozróżniam tego nazewnictwa jak 2,5d czy 3,5d bo już spotkałem się i z takim określeniem. Wiem natomiast, że obróbka z serii 2d to działanie na jednej płaszczyźnie w dwóch osiach x i y. Obróbka z serii 3d to już działanie na dwóch płaszczyznach o trzech osiach czyli x y i z. W przypadku obróbki 2d chyba nie ma(bądż jest to wyłączone ze względu na rodzaj programu) możliwośći ustawienia kąta wejścia bo z reguły przy użyciu 2d można wycinać kształty w materiale. W 3d jest bardziej złożone dlatego jest mozliwość ustawiania kąta wejścia innego niż 90 stopni. Ale na potwierdzenie reguły są i wyjątki i pewnie jest CAM w którym można ustawiać kąt wejścia w przypadku obróbki 2d.

Ja pisze, że frez nie może pracować swoim całym obwodem bo może się przegrzać. Z reguły frez ma dwie powierzchnie czyli ta cześć wzdłuż osi symetrii i cześć czołowa. Można ustawić zejście freza po odpowiedniej linni i to jest jak najbardziej prawidłowe. Są zejścia po linni o określonym kącie w stosunku do powierzchni obrabianej, są zejścia po spirali o określonej średnicy, są różne rodzaje zejść o których można napisać powieść. Frez jest narzędziem obrotowym dlatego ustawia się tak aby jak najmniejsza częścią obwodu stykał się z materiałem a czy on wejdzie 2mm czy 5mm w materiał to już kwestia programisty i wytrzymałości tego freza.

Wiadomo, że podczas frezowania różnych kształtów frez nie zrobi tego za jednym razem, tylko zaczyna frezowanie od góry w poziomie i schodzi w dół i np. na grubości materiału 10mm potrafi przejśc 20 razy i te popularne przejścia nazywane są rampami. Przynajmiej tak mi to tłumaczono. Bo za moich czasów przejście freza to było zwykłe przejście. Ale teraz takie nazewnictwo wymuszają programy CAM.

Jeżeli zajmujesz się reliefami to może w aspire spróbuj robić je ze zdjęć a potem użyj CAM-a fremill. Możesz jeszcze sobie ściągnąć program b2g i się nimi pobawić. Są to programu darmowe więc poćwiczyć nie zaszkodzi. Ja pamietam, że pierwsze reliefy robiłem ze zdjęć w corelu na zasadzie barw. Czyli zdjęcie ustawiałem jako monochromatyczne i określony odcień czerni był albo na dole reliefu albo na górze juz dokładnie nie pamietam - trzeba sprawdzić. Tylko program sterujący musi miec możliwość importowanią plików BMP.

robert
autor: kubus838
30 lis 2014, 01:17
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

tomk38 pisze:chce splanować 4 mm warstwy na 2 razy. 2 mm wartstwa skrawania a skok freza 50%.
Czyli chcesz zrobić dwa przejścia/rampy po dwa milimetry każda. To przejście freza po jedenej płaśzczyźnie nazywy się właśnie rampa.
tomk38 pisze:zaczynam pracę i PIERWSZY przejazd freza ( obróbka typu raster) będzie na 100 % szerokości freza , nie na 50%. I tego tyczy moje pytanie, jakie sposoby są by to omijać,


Sam proces obróbki co do freza ustawia się tak aby frez nie obrabiał cały czas swoim całym obwodem, ponieważ cały czas będzie się grzał i nie zdąży "wyrzucić" urobku z miejsca które włąśnie frezuje. Ja podczas frezowanie pleksy ustawiam 25% jego średnicy po to aby krawędzie i płaszczyzny obrabiane nie zostały uszkodzone czyli zdeformowane. W pzrypadku pleksy wylewanej jeżeli robie cos frezem 3mm to przy obróbce kształtowej ustawiam przesynięcie freza o maksymalnie 1,2mm, a przy obrobce wykańczającej 0,4mm
tomk38 pisze:co do v pionowej , to 500mm /m to chodzi mi o prędkość już w samej pracy, czy to za dużo w przypadku gdy robie takie płaskie elementy i skrawanie głębokie max. 2mm na jeden raz?
Co do prędkości w osi "z" to jest zależne ile frez milimetrów musi wejść w materiał - jeżeli 2mm to za dużo. Chociażby przez bezwładność silników krokowych. Następną zależnością jest czy frez wjeżdża w materiał prostopadle z góry(czyli kąt 90 stopni) czy zjeżdża w materiał pod kątem np 20 stopni. Chodzi o to aby jak najmniej przeciążać frez czyli aby nie frezował calym obwodem

tomk38 pisze:co do kątów wejścia ( rampa to to samo tak ?) mój program ( aspire) wejście po rampie oferuje tylko w przypadku obróbki vectorów , profilowania. NIe ma tej opcji wogóle przy obróbce typu 2.5 d , czyli reliefów.
Rampa to jest określenie płaszczyzny po jakiej przechodzi frez. Kąt wejścia jest to kąt pod jakim frez zaczyna obróbke materiału - jeżeli ustawisz aby frez schodził prostopadle do płaszczyny to jest kąt 90 stopni(czego się nie robi). Jest to dość trudno opisać ale najlepiej weź kawałek sturoduru narysuj kreske i ustaw na początek kąt wejścia 90 stopni a później 20 stopni i zobaczysz różnice. Nie znam aspire bo używam go tylko do przeróbki zdjęć na stl. A przy próbach na sturodurze nic sie nie stanie. Jeżeli robisz reliefy to powinieneś używać obróbki 3d( powinna być taka zakładka) i tam dopiero ustawiasz kąty wejścia, rampy i prędkości posuwu.


robert
autor: kubus838
29 lis 2014, 23:35
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

tomk38 pisze:wykonuje proste reliefy z pleksy, głównie obróbka typu relief 2d, na poczatek zgrubna np. frez 5 mm, warstwa skrawania 2 mm, skok np. 50%, i teraz kwestia że te pierwszy wiersz przejścia na danej głębokości będzie na 100 %
Musisz to opisywać w jakiś prostszy sposób bo zaczynam sie gubić

tomk38 pisze:kątów wejścia jeszcze nie stosowałem, czy w pleksie to ważne?
Katy wejścia są bardzo ważne zwlaszcza dla wyglądu elementu i samego freza. Oprócz tego ważny jest posuw jak i prędkość obrotwa dla narzędzia. Katy wejścia zawsze się ustawia przy obróbce wszelkiego typu materiału nawet kamienia a tym bardziej pleksy
tomk38 pisze:póki co mam ustawioną prędkość pionową dosyć niską, ok 500mm /m maszyna w pionie i tak mało pracuje ( reliefy płytkie na 5mm) więc dla bezpieczeństwa freza mam ten parametr mały.


Prędkość 500mm/m wcale nie jest mała w przypadku reliefów a tym bardziej przy frezowaniu pleksy. I teraz czy ta "prędkość pionowa" dotyczy też prędkości wejścia w materiał. Prędkość jaką karetka wykonuje przy przejazdach gdzie nic nie obrabia to możesz sobie ustawić jaką chcesz ale najważniejsze są prędkości podczas obróbki czyli wejście w materiał, prędkość obróbki oraz prędkość wyjścia.

Pisz bardziej wyrażnie bo nie mogę się połapać o co chodzi z teksetm pogrubionym

robert
autor: kubus838
29 lis 2014, 10:34
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: strategia obróbki , pierwsze przejście freza
Odpowiedzi: 14
Odsłony: 1822

Witam

W każdym CAM-ie masz kilka rodzai obróbek np. kształtowa, kieszeniowa i wykańczająca. Jeżeli chcesz ustawić sam proces obróbki w taki sposób aby nie "dobijać" narzędzia musisz w każdym rodzaju obróbki ustawiać co ile ma być przejście(rampa) freza i podczas jednego przejścia co ile ma się frez przesuwać na płaszczyźnie. Ja ustawiam dla freza 3mm odległość 0,9mm wtedy nie katuje narzędzi a i powierzchnie nie wymagają już dalszej obróbki. W przypadku pleksy takiej powierzchni po samej obróbce nie osiągniesz bo zrobi się matowa. Ale w przypadku pleksy taki efekt osiągniesz jeszcze polerowaniem powierzchni i krawędzi. W trakcie polerowania zobaczysz jak ustawiony był sam proces obróbki. Jeżeli był ustawiony prawidłowo to po klilku minutach polerowania osiągniesz bardzo ładną powierzchnie i krawędzie. Jeżeli "coś" w obróbce było nie tak to powierzchnie są nierówne i krawędzie pozałamywane i wtedy trzeba użyć palnika. Zawsze podczas obróbek kształtowych ustawiasz obróbke na frezach jak największych(chodzi o rozmiar) które Twoje wrzeciono może "przyjąć" i tak następnę obróbke ustawiasz coraz mniejszym frezem. Jeżeli robisz jakieś reliefy to nieraz trzeba ta samą obróbke ustawić na 3 lub 4 frezach. W przypadku materialów miękkich takich jak drewno czy tworzywa sztuczne rożpędzony posuwem i obrotami frez może zacząć "wybijać" odłamki materiału z krewędzi i powierzchni dlatego ustawia się odpowiednią prędkość wejścia w materiał i z reguły musi być ona mniejsza od samej prędkosci frezowania. Oczywiście do tego frez musi wchodzić w materiał pod odpowiednim kątem i schodzić po odpowiedniej linni. Frez to nie wiertło nie można go ustawiać tak aby schodził pionowo w materiał bo wtedy właśnie ulega przegrzaniu i uszkodzeniu nawet jeśli używasz chłodzenia płynnego.

robert

Wróć do „strategia obróbki , pierwsze przejście freza”