Znaleziono 2 wyniki

autor: kubus838
06 lip 2021, 13:00
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Jaki program do modelowania designerskiego dla początkującego w temacie modelowania i maszyn cnc
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1506

Re: Jaki program do modelowania designerskiego dla początkującego w temacie modelowania i maszyn cnc

I znowu z kol. lajosz po części się zgodzę a po części nie.
lajosz pisze:
06 lip 2021, 11:45
@kubiak

Moim zdaniem, zabawa z CNC przy produkcji tego rodzaju mebli będzie się opłacać TYLKO WTEDY, kiedy celujesz w klientów nie specjalnie liczących się z kasą, dla których liczy się przede wszystkim ich "widzimisię" czyli chcą taki to a taki produkt i taki masz im wykonać, przy czym cena nie gra roli.
Wtedy .... CNC (najlepiej 5 osiowe) ma swoje uzasadnienie, bo co projekt, to inaczej wygląda.
O tu kolega lajosz ma rację tylko jest pewne ale. Pomyślmy realnie. Patrząc przez pryzmat obecnych czasów niech ktoś znajdzie mi taką osobę/firmę która nie zwróci uwagi na sumę końcową a będzie tylko przedstawiała swoje "widzimisię" - ja osobiście takiej osoby czy firmy nie spotkałem. Ja wiem, że maszyna cnc 5-osiowa jest z reguły do pracy seryjnej. Ale proszę wziąć pod uwagę tzw trudne kształty. Czasami bardziej się opłaca wykonać jeden element zestawu mebli na cnc niż aby człowiek siedział tydzień czasu i ręcznie to robił.

lajosz pisze:
06 lip 2021, 11:45
Natomiast jeśli chcesz robić to jako seryjną produkcję, to (tu znowu moje zdanie) W OGÓLE nie brałbym pod uwagę maszyn CNC, bo o wiele łatwiej i taniej można zrobić szablony + mocowania i robić wszystko na konwencjonalnych maszynach.
Z mojej praktyki wiem na pewno, że nie ma seryjnej produkcji mebli. Każdy klient ma inne wizje swojego mieszkania po mimo, że mają takie same mieszkania. Natomiast zgodzę się z tym, że nie wszystkie części składowe trzeba wykonywać na cnc. Ale są też takie rzeczy które niestety trzeba wykonać na cnc - przykład z trudnymi kształtami. Na pewno cnc zrobi to dokładniej i szybciej niż człowiek z piłą i szlifierką. I od razu uprzedzam, że człowiek w takich przypadkach jest wręcz nie zastąpiony. Przecież ktoś te elementy musi złożyć według zapotrzebowania klienta. I teraz pytanie czy opłaca się robić szablony do jednego zestawu mebli? Czy może szybciej i taniej będzie narysować takie elementy na komputerze a potem plik przenieść na obrabiarkę cnc? Teraz coraz częściej zwykły klient chce zobaczyć jak dany zestaw będzie wyglądał zanim zostanie stworzony.
lajosz pisze:
06 lip 2021, 11:45
... ale ... OK ... pytałeś o oprogramowanie do modelowania, więc .... polecam MoI (Moment of Inspiration) .
Jest to coś w rodzaju mocno uproszczonego Rhino 3D (ten sam autor) .
Można w dość szybki sposób utworzyć niemal dowolną bryłę.
I tu też się zgadzam, że Rhino 3d jest narzędziem bardzo przydatnym do takiej produkcji. Natomiast nie zgodzę się, że w wersji okrojonej. W wersji okrojonej czyli podstawowej można co najwyżej narysować element. Ale ten element trzeba zabarwić aby klient go zaakceptował, a później przekształcić w rysunek techniczny lub plik do maszyny.

Z mojego doświadczenia wiem, że do klienta po 60 roku życia wystarczy aby pojechał człowiek w ubraniu roboczym z zeszytem i ołówkiem oraz próbkami blatów. I to z reguły przechodzi, klient składa zamówienie wpłaca zaliczkę i biernie czeka aż firma zrealizuje zamówienie. Ale ludzie młodsi - z mojego doświadczenia - bardzo często chcą najpierw zobaczyć zestaw meblowy w projektowany w ich pomieszczenie o określonych barwach zanim złożą zamówienie. Niestety świat idzie do przodu i człowiek w ubraniu roboczym z zeszytem i próbnikami odchodzi do lamusa. Sam wielokrotnie musiałem przebierać się w garnitur z komputerem w reku jechałem do klienta. A jak wiadomo na miejscu jedynie do mogłem zrobić to narysować kształt pomieszczenia - reszta projektowana w firmie łącznie z wizualizacjami. I kolejnym "unowocześnieniem" jest składanie zamówienia. Nie odbywa się to metodą papierkową tylko poprzez pocztę elektroniczną a zaliczka wpłacana jest przelewem na konto. Dlatego w obecnym czasie zakład stolarski musi być wyposażony w komputer oraz osobę która stworzy dany zastaw przed jego wyprodukowaniem. Stolarz z ołówkiem i zeszytem w obecnym czasie raczej nie będzie miał co robić. I tu celowo nie wspominam o parku maszynowym oraz obsłudze bo to rzecz jasna.


robert
autor: kubus838
05 lip 2021, 21:53
Forum: Ogólne dyskusje na temat oprogramowania CAD/CAM
Temat: Jaki program do modelowania designerskiego dla początkującego w temacie modelowania i maszyn cnc
Odpowiedzi: 13
Odsłony: 1506

Re: Jaki program do modelowania designerskiego dla początkującego w temacie modelowania i maszyn cnc

Witam

Nasz nowy kolega che podnieść pułap swoich usług?
Czyli najpierw trzeba nawiązać dyskusję z klientem a potem przedstawić swoją propozycje mebli lub zestawu mebli. Dlatego kolego musisz do takiej pracy posiadać oprogramowanie CAD/CAM w którym narysujesz takie meble a potem klientowi przedstawisz wizualizację z naniesioną teksturą. Jeżeli on się zgodzi na Twoją propozycje to z tych plików robisz pliki obróbkowe i wykonujesz części składowe na frezarkach, tokarkach oraz piłach. Później składasz wszystko w całość, ewentualnie malujesz. Na koniec odwozisz do klienta a on wypłaca kasę. Jeżeli o to Ci chodzi to masz wiele takich programów opisanych tu na forum. Niestety żadnego konkretnego doradzić nie można, ponieważ w każdym CAD-zie można narysować to o czym piszesz - a przynajmniej w większości. Niestety te programy różnią się funkcjami i interfejsem. A żeby stwierdzić który będzie idealny dla Ciebie trzeba znać Twój styl pracy oraz możliwości pojmowania niektórych operacji. Ale najważniejsze jest to, że w takim przypadku nie da rady korzystać z podwykonawców. Niestety lub stety w obecnym czasie do takich produkcji trzeba dysponować własnymi zasobami i wykonywać to we własnym zakresie. Czyli mówiąc krótko trzeba mieć park maszyn aby wykonać zamówione meble przez klienta. To co chcesz robić staje się mało opłacalne. Teraz stolarze zamawiają pełne projekty a potem sami je wykonują po akceptacji klienta. I to jest już opłacalne ponieważ projekt nie jest tak drogi jak wykonanie mebli na własnym sprzęcie. A tym bardziej, że oprogramowanie CAD/CAM nie kosztuje tysiąc złotych o samych teksturach już nawet nie wspominam. A kolejną granicą jest czas poświęcony tworzeniu modeli 3d. Nie da rady rysować i jednocześnie obsługiwać obrabiarki - po prostu doba ma tylko 24 godziny. Kolejni ludzie do pracy to kolejne koszty i apetyt rośnie w miarę jedzenia a zysku nie widać.

robert

Wróć do „Jaki program do modelowania designerskiego dla początkującego w temacie modelowania i maszyn cnc”