Znaleziono 11 wyników

autor: kubus838
25 lut 2021, 23:43
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

piromarek pisze:
25 lut 2021, 23:20
A nie mieszasz Ty przypadkiem dwóch pojęć ?
Styk stykiem a mocowanie konektora do kabla to inna para kaloszy.
Nie, nie mnie chodzi o montaż kabla do konektora.

piromarek pisze:
25 lut 2021, 23:20
Bo zalutować konektor na kablu to jedno a przykręcić go z rezystancją to drugie.
Nie wiem o co Ci chodzi z "przykręcaniem rezystancji". Ja cały czas piszę o lutowaniu kabla do konektora.

piromarek pisze:
25 lut 2021, 23:20
Dajesz przykłady gdzie zupełnie pomijałeś złącze wsuwanie , nakręcane, cierne.
Ja cały czas piszę o montażu kabla do konektora poprzez lutowanie. Nie wiem o co ci chodzi. Czy masz na myśli, że kabel wsuwa się w konektor? Czy masz na myśli kabel z zamontowanym konektorem który się wsuwa się w inny konektor?

piromarek pisze:
25 lut 2021, 23:20
A tutaj chyba mówimy o podłączeniu się do tabliczki silnika za pomocą przykręcanych "uszek " konektorów.
Chyba tam też nie chcesz lutować ?
Chodzi o to aby konektor typu oczko zamontować czyli zalutować na kablu. Potem ten kabel z oczkiem założyć na śrubę i dokręcić nakrętką poprzez podkładki.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 22:47
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 20:41
No to niby mądry człowiek powinieneś być , to co cię opętało z tymi konektorami i łączeniem silnika 15Kw z instalacją samochodową ?

Bo te zaciskane konektory to chore rozwiązanie. Zawsze jak coś robiłem i zaciskałem konektory na kablach to po krótkim czasie albo się kabel łamał albo coś zaśniedziało. Dlatego nie ważne czy to instalacja 6v czy 12v czy 400v czy 15kW zawsze konektory lutowałem do kabli. Z reguły grube kable to na mosiądz. A czy silnik ma 15kW czy 700W problem z tymi konektorami się powtarzał. Raz siostrze robiłem silnik od wycieraczek - nie miał biegu powrotnego. Czyli tam gdzie wyłączyła manetką wycieraczki to sama wycieraczka w ty miejscu stanęła. Raz na środku szyby raz z boku ale wrócić do początku nie chciała. Co się okazało pękł styk elektryczny metalowy. No to wymieniłem na nowy. Po dwóch miesiącach podczas deszczy wycieraczka już pracowała normalnie tylko z kratki unosiła się para wodna. Więc znowu rozbiórka i okazało się, że styk był już tak zaśniedziały i tak się grzał, że aż izolacja na kablach się stopiła. Więc już nie miałem siły i kabel przylutowałem bezpośrednio do styku. Od tej pory nie było problemy z wycieraczkami pracowały do końca. To samo w tym samochodzie ze szczotko trzymaczem w rozruszniku. Najpierw się za nim ujeździłem po tygodniu i tak kupiłem w internecie. Założyłem pochodził dwa tygodnie i znowu to samo. Więc rozrusznik na zewnątrz i znowu pordzewiałe styki. Dopiero kumpel elektryk doradził aby te kable polutować mosiądzem. Tak też zrobiłem, rozrusznik zamontowałem i problem już się nie powtórzył. Dlatego jestem przeciwny takim montowaniem styków bo zawsze są problemy. I tylko trzeba się narobić. A zaciskarki miałem różne i te tanie z marketu i te drogie za 7 stów. Zawsze problem był ten sam - konektory śniedziały lub rdzewiały w tym miejscu gdzie kabel dotykał konektora. Dlatego zamiast zastanawiać się co się dzieje kupiłem małą lutownicę. Teraz każdy konektor lutuję do kabla. To samo maiłem z klimatyzatorami a raczej z ich sprężarkami. Zawsze śniedziały konektory w miejscach gdzie w konektorze zaciśnięty był kabel. Po kliku razach już na pewniaka widziałem, że należy wszystkie konektory wyciąć i zamiast je zaciskać to lutowałem do kabli.

Dlaczego łącze instalację z silnikiem 15kW bo zasada działania jest ta sama. Styk śniedzieje i zwiększa się opór a co za tym idzie styk się przegrzewa i pali izolacja. A takim przypadku kłopoty murowane.
tristar0 pisze:
25 lut 2021, 20:41
no rozumiem że jedno i drugie działa po kablach chociaż przekroje są różne to jednak kabel


Właśnie dlatego, że wszystko działa po kablach a z reguły aby dobrać się do takiego konektora to trzeba poświecić sporo czasu. Zwłaszcza wtedy jest to denerwujące kiedy klient stoi ci nad głową i d..pe zawraca bo mu się spieszy nie rozumie, że to nie ty to projektowałeś a naprawić musisz. A, że w takich przypadkach nie ma czasu na błąd to lutownica w rękę i jedziesz po kolei. Bo przy kolejnej awarii klient powie, ze mu "awaryjne urządzenie" zamontowałeś. Dlatego moim zdaniem lepiej od razu taką usterkę wyeliminować niż później się nasłuchać i najeździć - jedziesz trzy godziny a roboty masz na godzinę i znowu powrót 3 godziny.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 20:35
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 20:10
do kolegi
kubus838 czy kolega ma jakiekolwiek uprawnienia elektryczne czy tak tylko teoretyczne rozmyśla na forum bo ja posiadam od 1995 roku i jakoś traktuje te kolegi teorię jako fantastykę nie naukową.
Tak posiadam uprawnienia z grupy g1 z podniesionym napięciem powyżej 1kv od 1993r roku
Uprawnienia do napraw systemów srs do 2003
Uprawnienia do montażu i dozoru systemów klimatyzacji oraz systemów chłodzenia poniżej -15 stopni.
Uprawnienia do montażu i dozoru magazynów wysokiego składowania.
Uprawnienia do montażu dozoru sieci teletechnicznych typu ethernet.
Montaż i spawanie światłowodów.
Ukończony kurs projektowania i obróbki metodą skrawania w Rhinoceros.

A fantastyka nie naukowa to raczej Twoja domena.

robert
tristar0 pisze:
25 lut 2021, 20:10
tak nie działają po wifi
A wiesz co to jest wifi?

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 20:15
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 19:45

Nie wiem co ty łykasz ale dalej bądź tylko fizycznym przy montażu bo się po prostu na tym nie znasz podpatruj dalej elektryków i łykaj wiedze bo się coś zafiksowałeś i ciągle łączysz instalację samochodową i instalacją sieci energetycznych

Dodane 2 minuty 32 sekundy:
jak już wspomniałeś o poduszkach tam potrzeba różnicy rezystancji 150 -300om żeby wywaliło błąd a w silnikach rezystancja jest na poziomie 0,4 -5 om .
A ja proponuje abyś zmienił lekarz - ten nie jest szczery. Instalacja samochodowa i energetyczna mają jedną wspólną cechę. A skoro jej nie widzisz to znaczy, ze kłamiesz.

Nie wiem skąd masz informacje na temat instalacji poduszek i srs ale proponuje w dalszym ciągu lekturę dokumentacji technicznej. Ty już nawet kłamać nie potrafisz.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 19:24
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uzkodzony

mineque pisze:
25 lut 2021, 16:47
Zaciskam wszystkie silniki od 1,5mm2 do 240mm2 i chętnie się dowiem czemu to zła metoda
Zaciskanie konektorów - dlaczego to zła metoda:
A dlatego, że trzeba zdjąć izolacje i wsunąć przewód w konektor który potem zaciskasz odpowiednim przyrządem. I teraz jak znam życie to odizolowany kawałek przewodu niczym nie jest zabezpieczony tylko goła miedź wsunięta w konektor. Nawet jeżeli taki konektor zabezpieczysz izolacją to i tak po pewnym czasie dotrze do niego zwykła wilgoć - i nie ma tu na myśli polewania wodą takiego połączenia a tylko wilgoć z powietrza. Po jakimś czasie goła miedź zaczyna się pokrywać patyną co można zaobserwować zielonym nalotem na cały konektorze. I teraz czy to napięcie 12v czy 1200v nie ma żadnej różnicy. Ten nalot jest wspaniałym izolatorem, nawet 15kW jest w stanie bardzo dobrze zaizolować. Potwierdzeniem tego wygląd styków w starszych samochodach.

Czy można polutować dwa kawałki przewodu miedzianego o grubości 3mm każdy tak aby nie popalić izolacji.
Oczywiście, ze tak. przykładam tego jest lutowanie dwóch rurek miedzianym o średnicy wewnętrznej 4mm w lodówkach domowych. Każdy fachowiec od napraw lodówek posiada odpowiednią lutownicę. I to właśnie nią wykonuje luty twarde czyli mosiężne. Odpowiednio przygotowane końcówki rurki wraz z nasadką zostają polutowane a czarna izolacja pozostaje nietknięta. Nie wierzysz to pogadaj z ludźmi od klimatyzacji

Czy w samochodach jeszcze stosuje się łącza zaciskowe? W tych najnowszych już nie bo te auta posiadają tzw szynę CAN i wszelkie skoki oporu uznawane są jako uszkodzenie obwodu. Bardzo dobrym przykładem z którym spotkał się praktycznie każdy jest świecąca kontrolka poduszek powietrznych. Pomimo tego, że pod fotelem jest kostka elektryczną fabryczna to po jakimś czasie pomimo tego, że auto nie miało żadnej kolizji kontrolka poduszek zaczyna świecić. Wtedy auto lądowało u elektryka a na drugi dziań było gotowe. Co było przyczyną? Przyczyną był brak kontaktu na oby lub jednej kostce pod fotelami lub zły opór połączenia. Co robił elektryk, a elektryk demontował fotele wycinał taką kostkę elektryczną i lutował kable cyną. Efekt 100% pewności i działania. Większość samochodów z poduszkami miało ten problem a głównie citroeny i peugeotu, mercedes trochę rzadziej ale taka bolączka im pozostała do dzisiaj.

W obecnym czasie są różne narzędzia lutowania. Cynę czy srebro można lutować lutownicą bądź mikro palnikiem. Nawet są lutownicę na propan-butan gdzie grot jest podgrzewany płomieniem i potrafi osiągnąć temperaturę nawet 700 stopni. I to się ma do lutowania miękkiego.

W przypadku lutowania na mosiądz czy nawet miedź czyli lutowania twardego są jeszcze inne urządzenia. Np. do lutowania cienkich kabli i rurek miedzianych nawet na allegro są palniki zasilane propanem i tlenem. Kolejnym urządzeniem jest wspomniane wyżej urządzenie używane do napraw lodówek i klimatyzatorów. I jeżeli ktoś przy takim lutowaniu pali izolacje na kablu to po prosty nie umie lutować. Oczywiście do lutowania twardego można używać palnika propanowego ale szybciej jest użyć właśnie takiego urządzenia na prąd. Oczywiście lutowanie twarde można wykonać palnikiem acetylen-tlen. Można bo sam to robiłem właśnie w przypadku citroena i szczotko trzymacza w rozruszniku. I jeżeli ktoś mi powie, że wewnątrz rozrusznika w citroenie są jeszcze konektory łączące kable elektryczne to proponuje mu lekturę dokumentacji technicznej - tak po prostu się robi bo jest taniej szybciej i pewniej.

Ostatni miałem przyjemność uczestniczyć w instalacji silnika elektrycznego 7kW 3f we frezarce. Jak byłem tylko fizycznym ale technik musiał zdjąć wieczko od skrzynki rozdzielczej silnika. I tam wszystkie konektory z kablami były już zlutowane na mosiądz - nie zaciskane. Silnik był nowy bo z listopada 2020 roku wyprodukowany w Polsce. Więc Panowie era konektorów dawno się skończyła - teraz są lepsze i bezpieczniejsze metody.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 15:48
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 15:44
a silnik jakim jest rozrusznik 12V nijak się ma do silnika 15Kw 400V

Dodane 1 minuta 55 sekundy:
jeśli zakuwasz przewody narzędziami do tego celu przeznaczonymi a nie młotkiem to takie połączenie jest na lata
Czy to silnik 12v czy 400v to oba muszą mieć połączenia które nie działają jak rezystor.

Połączenie wykonane "super narzędziem" nigdy nie będzie trwałe.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 15:41
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 15:34
kubus838 pisze:Tym bardziej, że teraz wycofuje się połączenia zaciskane nawet z reflektorów samochodowych i żarówki są lutowane bądź zgrzewane bezpośrednio do styków

co ty piszesz o reflektorach sprawdzi jaki jest prąd rozruchu dla 15Kw i spróbuj to w jakikolwiek sposób porównać do lampy 55-60W 12V
Tu już nie chodzi o prąd. Tu chodzi aby wyeliminować "nie pewne" połączenia. A zwłaszcza kiedy auto posiada system autodiagnozy. Przy zaśniedziałym połączeniu żarówka sprawna i na liczniku pojawia się błąd świateł. Po to się łączy instalacje na luty zgrzewy a nie na konektory.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 15:35
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

tristar0 pisze:
25 lut 2021, 15:20
ładnie i pięknie piszecie ale podłączam silniki do 55Kw wiec to żaden rozrusznik od żabojadów i konektory się zagniata nie lutuje
U żabojadów w rozrusznikach nie ma już konektorów. Wszystko jest zgrzewane i lutowane.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 15:31
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

upanie pisze:
25 lut 2021, 14:57
Ja to akurat w szkole się takich rzeczy uczyłem i dlatego wiem, że takich połączeń się nie lutuje.
Ja też się tego uczyłem w szkole i na praktykach. Zawsze mi tłumaczono, że połączenie zaciskane nie jest dobrym rozwiązaniem. Głównie z powodu utleniania powierzchni łączących.
upanie pisze:
25 lut 2021, 14:57
Z resztą popatrz na wszystkie fabryczne silniki jak to jest zrobione.
Właśnie patrzyłem i nawet zwykłe silniki stosowane w domowych urządzeniach mają zamiast konektorów zaciskanych połączenia lutowane bądź zgrzewane. Tym bardziej, że teraz wycofuje się połączenia zaciskane nawet z reflektorów samochodowych i żarówki są lutowane bądź zgrzewane bezpośrednio do styków
upanie pisze:
25 lut 2021, 14:57
Sprawdź jaka jest rezystancja stopu lutowniczego. I przy takich prądach co się będzie działo.
Nie zamierzam dalej dyskutować bo nie chce mi się. Autor sobie zrobi jak będzie chciał, ja powiedziałem co i jak.
Na pewno będzie inna rezystancja na połączeniu lutowanym niż na zaśniedziałych konektorach które dodatkowa są zaciskane na kablach. I przy takich prądach w połączenie typu zaciśnięty konektor na kablu będzie się działo dokładnie to samo co pokazał autor tematu na zdjęciach.

I tu masz racje - nie dyskutuj. Autor tematu już wie co z tym zrobić aby te problemy wyeliminować.

robert
autor: kubus838
25 lut 2021, 14:43
Forum: Silniki Elektryczne / Falowniki
Temat: Czy silnik jest uszkodzony?
Odpowiedzi: 88
Odsłony: 8573

Re: Czy silnik jest uszkodzony?

upanie pisze:
25 lut 2021, 13:54
Zaraz znowu się zacznie gównoburza ale nie lutuj tego.
No i się zaczęło. Właśnie dla trwałego i bezpiecznego połączenia zlutuj to.
upanie pisze:
25 lut 2021, 13:54
Konektor ma być porządnie zaciśnięty a nie lutowany.
Połączenie konektora z kablem ma być trwałe i nie generować zmian opory. Czyli nie może działać jak rezystor. Połączenie zaciskowe nigdy takie nie jest. Dlatego wszelkie obwody drukowane i połączenia kabli po prosty się lutuje. Czyli zapobiega działaniu korozji na elementy łączone.

upanie pisze:
25 lut 2021, 13:54
Lutowanie obniża jakość połączenia zarówno elektrycznego jak i mechanicznego.
Normalnie ręce opadają. Ewidentny brak wiedzy podstawowej. Czas do szkoły.
upanie pisze:
25 lut 2021, 13:54
A już przy 15kW lutowanie konektorów to delikatnie mówiąc wielkie nieporozumienie.
Przy 15 kW można polutować na 'twardo" a w obecnych czasach jest to nawet wymagane. Jednym z przykładów jest połączenie szczotko trzymacza w rozrusznikach citroena. Tam zrezygnowana z połączeń zaciskanych - prasowanych tylko połączenie jest realizowane poprzez lutowanie kabli na mosiądz czyli tzw twarde.

Połączenie zaciskowe wskutek zmiany warunków pracy potrafi zmienić opór. I te połączenia w tym silnik są tego przykładem. Co zresztą widać na zdjęciach.

robert

Wróć do „Czy silnik jest uszkodzony?”