Znaleziono 2 wyniki

autor: romanov
25 lut 2023, 18:07
Forum: Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe
Temat: programowalny sterownik silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 963

Re: programowalny sterownik silnika krokowego

pitsa pisze:
25 lut 2023, 17:58
EN - enable na sterowniku silnika odłącz kable. Bez podłączenia oznacza to zawsze włączony.
W instrukcji do DM556 masz: "Usually left UNCONNECTED (ENABLED)".
To działa !
Dziękuję za pomoc, miałem nadzieję że to będzie banał. Człowiek uczy się całe życie...... jeszcze raz dziękuję :)
autor: romanov
25 lut 2023, 17:49
Forum: Arduino, Raspberry pi i inne systemy mikroprocesorowe
Temat: programowalny sterownik silnika krokowego
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 963

programowalny sterownik silnika krokowego

Witam szanowne grono kolegów.
Zastanawiałem się nad możliwością przerobienia podzielnicy która jest regulowana tarczkami na podzielnice sterowaną cyfrowo. Teoretycznie sprawa jest prosta. Silnik krokowy, odpowiednia przekładnia na pasku zębatym i jakiś sterownik programowalny aby można było ustawić odpowiednią ilość kroków i gotowe. W tym celu do testów zakupiłem z alliexpresu programowalny sterownik silnika krokowego. Chodziło o to aby taki sterownik można było ustawić ilość impulsów (kroków) w zależności od podziału zęba i jazda.
Obrazek
ZK-SMC01 tak się ten moduł nazywa jest już u mnie i jest podłączony. Przyznam się że jako że człek stary się robi więc z angielskim mam trudności a translator tłumaczy : moja być twoja... No cóż 3 dni mi zeszło ale rozgryzłem to cudo. Naprawdę jest fajny i ma całkiem możliwości. Obrazek

Na chwilę obecną mam problem z jedną rzeczą. Silnik reaguje jak najbardziej poprawnie wykonuje wszystko co zaprogramuje ale jest jedno małe ale i nie wiem jak sobie z tym poradzić. Jeśli ustawię aby obrócił się o określona liczbę impulsów robi to ale silnik nie jest blokowany czyli mogę bo obracać palcami. Czytałem że na sterownikach a tu jest sterownik DM556 zwora nr 4 jest za to odpowiedzialna. W moim przypadku czy jest ON czy OFF reakcja silnika jest taka sama czyli silnik nie jest pod napięciem hamowany po wykonaniu określonej pracy. Na poniższych zdjęciach pokazuję jak to podłączyłem.
I teraz pytanie silnik musi być hamowany aby podczas pracy podzielnicy tarcza się nie poruszyła. Czy da się to zrobić czy może ja popełniłem jakiś błąd. Za wszelką pomoc będę wdzięczny.
Obrazek
Obrazek

Jeśli będzie zainteresowanie tym programatorem to zrobię mały poradnik programowania tego cuda :)

Pozdrawiam
Roman-ov

Wróć do „programowalny sterownik silnika krokowego”