ali pisze:Z tego co pamietam, jest w machu cos takiego jak modbus i z tego co przeczytalem wynikalo iz jest to jakis konkretny protokol komunikacji umozliwiajacy podpiecie dodatkowych wejsc/wyjsc za posrednictwem portu szeregowego, ale glowy sobie za to uciac nie dam.
EDIT: myslalem o zbudowaniu czegos takiego :
http://www.homanndesigns.com/ModIO.html
Ma bardzo poważną wadę - czas reakcji jest powolny ( szaczuję że gdzie na poziomie 10..100 ms). Ale jak komus to nie przeszkadza to może być.
[ Dodano: 2008-04-22, 10:51 ]
Kolega nigdy chyba nie programował w C ?!?ali pisze:Oczywiscie kod mozna napisac w C, ale pewnie i tak bedzie musialabyc jakas biblioteka z procedurami wielobajtowego dzielenia bo tego nie ma sprzetowo zrealizowanego w procku. Wiec w czym bys nie pisal i tak jakis kod bedzie to musial zrealizowac, wiec czy go wrzuce w postaci procedury w assemblerze czy dodam w postaci biblioteki w naglowku to jest w zasadzie bez znaczenia. Tak czy owak trzeba zapakowac odpowiednie komorki dzielna i dzielnikiem i wywolac odpowiednia procedure. Komentowac smiesznosci stwierdzenia "gnebic matematyke" w odniesieniu do prostego mnozenia i dzielenia nie bede, dla Twojego dobra.
Propounuje obejrzeć pakiety typu WinAvr - standardowa biblioteka załatwi wszystko ( zarówno stały jak i zmienny przecinek). Można używać nawet zmiennych 64 bitowych.
Ostatni mój projekt ( na Mega128, zegar 16Mhz) był w stanie przy 25kHz przetworzyć 2 cyfrowe filtry doloprzepustowe na zmiennym przecinku ( życzenie klienta).
Każde zastosowanie ma inne potrzeby. Dla sterownika krokowca napisałaem cały kod w assemblerze (Mega88)- tam szybkosc była krytyczna. Ale do zastosowania typu "potencjometr -PWM" - pisanie tego w assemblerze to *STRATA CZASU*