Znaleziono 2 wyniki

autor: jarekk
20 kwie 2007, 12:24
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3309

Leoo pisze: Nie bez powodu spytałem o jeden krok. Nie jesteś w stanie przewidzieć kiedy przyjdzie następny. Możesz oczywiście czekać z rozpoczęciem regeneracji do nadejścia następnego, który może nie nadejść, popełniamy błąd wielkości jednego kroku. Oczywiście możesz uruchomić procedurę ratunkową, która wyśle pomnożony krok ale nie wiadomo z jaką częstotliwością by przypadkiem nie nastąpiła kolizja z kolejnym. Powiedzmy, że buforujesz sygnał STEP w dużej pamięci RAM i możesz pamiętać ostatnie 5s. Maszyna będzie działała z dużym opóźnieniem ale wzorowo pod warunkiem, że zbudujesz drugi taki bufor do pamiętania sygnału DIR.
Osobiście zmagał bym się z algorytmem usiłującym pracować w czasie rzeczywistym. Należy jednak pogodzić się z "czkawką" silników na niskich obrotach.
No i z mnożnika kroków skończyliśmy w zasadzie na pseudo-steroniku serwo.
Zakładamy pewną dynamikę silnika krokowego a sterowaniem zajmować się będzie regulator PID :-). Przypomina mi to dyskusję w wątku o patencie przerabiającym krokowca na serwo.
autor: jarekk
17 kwie 2007, 20:31
Forum: Elektronika CNC
Temat: mnożnik kroków
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 3309

Ja robiłem mnożnik bezpośrednio w sterowniku - wtedy po prostu po osiągnięciu stabilizacji prądu generowałem wewnętrznie kolejne kroki.

W mojej ostatniej wersji zrezygnowałem z kroków poniżej 1/8 (odpadł przetwornik C/A, 1/8 robiona jest na potencjometrach)

Wróć do „mnożnik kroków”