Znaleziono 7 wyników

autor: acetylenek
31 mar 2018, 11:00
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Np. tig z hf ale działa dopiero po wcześniejszym potarciu elektrodą o detal (oczyszczenie elektrody i materiału) czyli skrobie elektrodą podnoszę naciskam przycisk i działa, z gorącą elektrodą działa na zimno pilot nie startuje. Co teraz przecież szlak by mnie trafił jakbym miał odcinkowe spoiny tak robić. Kolejny tig tym razem ac/dc i trzeba z 1mm od detalu trzymać elektrodę żeby zajarzyć łuk. To już właściciel tego sprzęta zauważył że moja fajniejsza bo za każdym razem i z większej odległości zapala łuk.
autor: acetylenek
31 mar 2018, 08:49
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Wątek uczący cierpliwości :-)

Pozwolę sobie na chwilkę wrócić do tematu reduktorów. Jeden na drugi dzień wykazywał spadek ciśnienia, nie do zera ale jednak.
Wykryłem nieszczelność na wejściu na gwincie - fabrycznie tam jest uszczelnienie metal-metal i klej do gwintów. Rozkręciłem, wyczyściłem, dałem klei, zakręciłem bardzo mocno i trzyma. Przy manometrze też nieszczelność ale tu jest klei i uszczelka !!! Na szczęście udało się -po wyczyszczeniu i naniesieniu nowego kleju- dokręcić o jeden cały obrót żeby to jakoś wyglądało i dało się wygodnie odczytywać ciśnienie. Na koniec wyszła nieszczelność z zaworu bezpieczeństwa i ka bym go nie ustawiał zawsze była. Okazało się że to na zaworku wewnątrz na jego gwincie przepuszcza i trzeba było dokręcić. Tam jest podkładka miedziana - mojego wykonania zresztą bo już kiedyś w nim coś robiłem tylko nie pamiętam co. Pozostał rotametr ... dokręciłem ale jest o 30 st od pinu więc przykręcam go tak aby to manometr był pochylony w tył a rotametr w pionie. Porównałem jeszcze przepływy i okazało się że wcale nie spawałem z małą ilością gazu 3l/min tylko rotametr tyle pokazywał. Przy najmniejszej dyszy małego palnika GMAW spawałem z najmniejszym przepływem który dawał jeszcze osłonę gazową po porównaniu z innym rotametrem wyszło ze dla niego 3 to bardziej realne 5l/min. Taka wartość bez wiatru w pomieszczeniu jest jak najbardziej ok. Byłoby to zgodne z moją teorią że gaz trzeba ustawiać do warunków spawania a tabelki są po to aby łatwiej było zacząć.

Strike
Chciałem już wcześniej zasugerować poczytanie sobie jakiejś książki o spawaniu. Większość pytań które tutaj zadajesz byłoby niepotrzebnych po lekturze ogólnych książek o spawaniu. Jest sporo filmów w internecie nawet jak jest po angielsku to nawet nie znając języka można wiele zobaczyć. Spawanie jest dość dopracowaną dziedziną i myślę że robienie wynalazków i to przez osobę bez znajomości tematu jest nieefektywne. Jak kupiłeś półautomat to nim spawaj to że da się fizycznie spawać elektrodą i Tigiem nie znaczy że tą spawarką uzyskasz -szczególnie TIG- zadowalające rezultaty. Jeśli producent nie chwali się tym na obudowie i nie reklamuje urządzenia jako "kombajn" że jest super do tiga to pewnie nie ma w nim funkcji jakie mogły by być.
1. Funkcja zajarzenia dotykowego - to nie jest to samo co zajarzenie przez potarcie bo w profesjonalnych spawarkach tig lift wygląda tak że na elektrodzie jest jakieś niskie napięcie po to aby kiedy dotkniesz elektrodą przedmiot nie upalić elektrody tylko dowiedzieć się o tym fakcie i po przerwaniu obwodu kiedy powstanie mikro łuk włączyć już właściwe napięcie i prąd. To i sama terminologia może opisać tig lift - przez podniesienie palnika, TIG Scratch - przez potarcie.

2. wyłączenie/wygaszenie łuku po podniesieniu palnika czyli spawarka wykrywa zwiększenie napięcia łuku po podniesieniu na jakąś wysokość i rozpoczyna opadanie prądu. Normalnie elektroda jest 0,5 do 2mm od przedmioty ale podniesienie na 10 mm dalej umożliwia skuteczną ochronę jeziorka a już wyraźnie "mówi" maszynie że już kończysz spawanie więc wygasza łuk i umożliwia wypełnienie krateru.

3.Do elektrody otulonej funkcja sczepiania - nie umożliwia spawania z długim ługiem bo po podniesieniu elektrody wykrywając wyższe napięcie wyłącza łuk. Poprawia to parametry spoin punktowych bo ich nie przegrzewa.

Może twoja spawarka ma takie funkcje?

Teoretycznie da się spawać tigiem spawarką MMA za 450zł ale jaki to ma sens, poza tym że ma odpowiednią charakterystykę źródła to wszystko inne jest nie tak.
autor: acetylenek
29 mar 2018, 17:37
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

No popatrz takie życie trzeba mieć dwie butle. To nie chodzi o to że trzeba zmieniać co 5 minut wcale się spawać nie da.
Co do ilości butli na sam argon mam dwie duże jedną małą, duże :mieszanka 18% CO2, mieszanka 2%CO2, acetylen, tlen, azot, małe dwutlenek węgla i hel. Takie hobby co zrobisz. Sporo reduktorów wszystkie chińskie poza perunem do acetylenu. Wszystkie reduktory są ok. Jeden na rotametrze kłamie. Więc jak będziesz miał dwie małe butle to nie będzie za dużo :-)

Jeszcze drut ... do każdego materiału inny drut, każdy w kilku średnicach i robi się kilkanaście.
autor: acetylenek
29 mar 2018, 17:08
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Zgadzam się rotametr własny, przenośny, nafajkowy tak warto mieć. Zawsze tym samym sprzętem ten sam człowiek sprawdza to dalej nie musi być super skalibrowany ale jest porównanie i zawsze pokazuje to samo. Żadne chińskie dziadostwo Cię wtedy nie oszuka.

O gazach proponuje koledze strikexp poczytać w książkach bo to co napisałem to tylko wierzchołek góry lodowej. Do spawanie stali czarnej na co dzień ta wiedza nie jest niezbędna.

Spawanie drutem proszkowym nawet w samym CO2 daje mało odprysków - oczywiście drut który to umożliwia.
autor: acetylenek
29 mar 2018, 11:46
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Nie bardzo sobie nabijesz bo raczej butle się wymienia puste na pełne. Przy wymianie pewnie nie będzie większego problemu za mieszankę zabrać argon. Butle mają nalepki z rodzajem gazu wewnątrz więc z tej przyczyny chociażby nie bardzo jest to dobry pomysł.

Butle napełnia się wodą i stawia do naczynia z wodą poddaje próbie ciśnieniowej i mierzy ile wody wypłynęło z tego naczynia czyli jak "napuchła" butla pod ciśnieniem próbnym. Sprawdza się to z jakąś tabelką chyba i jak nie jest za bardzo napuchnięta to przechodzi. Wkręca się nowy zawór nabija nową date - 10lat - kolejnej legalizacji. Tak przynajmniej ja to widzę może być inaczej. Jak się popatrzy na wiele butli jest tam ok 2-3 nowych dat czyli mają one od 20 - 30 lat.

Odpryski ... no na czystym argonie... podejrzewam że piszesz o spawaniu stali GMA - MAG stali czarnej, to najmniej odprysków w łatwo dostępnych gazach będzie mieszanka ok 80/20, 82/18 AR/CO2. Sam argon jest do aluminium, tytanu i innych metali wymagających bezwzględnego brak gazów utleniających(CO2 to też gaz utleniający w temperaturze spawania rozkłada się na CO i 1/2O2) nawet nierdzewkę spawa się z dodatkiem CO2 lub O2. Dwutlenek węgla lub tlen w ilości kilka procent jest po to właśnie aby zwiększyć stabilność łuku i zwilżalność, zmniejszyć przy tym ilość odprysków, taki niewielki dodatek gazów utleniających nie wpływa negatywnie na pierwiastki stopowe i odporność na korozję stali nierdzewnych.
autor: acetylenek
29 mar 2018, 09:28
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Nie przesadzajmy. Reduktory butlowe są na minimum 150 atmosfer (standardowe ciśnienie robocze - wtedy mają maksymalne ciśnienie na wlocie 200 atmosfer) przeważenie skala jest dla CO2 i Argonu więc nie widzę możliwości uszkodzenia reduktora "za dużą" butlą czy mieszanką zamiast CO2.

Pomysł o różnych ciśnieniach w małej i dużej butli ... litości. Jedynie w CO2 ciśnienie zależy od temperatury bo to gaz skroplony ale to i tak jest w rozsądnych granicach temperatur mniej niż 150 atmosfer.
Ewentualnie przebicie gaśnicy na butle CO2 nie jest problemem bo ciśnienia się zgadzają gaz się zgadza tylko rurki wewnątrz nie ma ... skupmy się na reduktorach bo wg twojej wypowiedzi to trzeba reduktor dobierać do wielkości butli a tak nie jest. Generalnie reduktory są na 150 i 200 bar ciśnienia roboczego butli. Ja przetaczam argon 4,8 z dużej do małej 1 taniej, 2 nie jest łatwo kupić argon 4,8 w małej butli.

Nie widzę powodów dla których poza reduktorem do tlenu nie można by go było doszczelnić. Ze sprzętem do tlenu to już może być niebezpieczne ze względu na użyte materiały i zanieczyszczenie smarem palnym a to może prowadzić do wybuchu. Dlatego z tlenem trzeba wiedzieć co się robi.

Przyzwoity reduktor kosztuje ok 70 zł plus ewentualna wysyłka więc sens naprawiania lub doszczelniania pechowej szt. jest dyskusyjny (ja i tak bym go przynajmniej rozebrał żeby sprawdzić co się stało). Może wystarczyło poodkręcać wszystko? Generalnie jak puszcza nowy to się go wymienia na sprawny. Z dokręcaniem manometrów czy jak kto woli zegarów jest taka sprawa że będzie troszkę mniej estetycznie wyglądać zegar nie w jednej płaszczyźnie z reduktorem. Można wtedy dorobić i wymienić aluminiową podkładkę uszczelniającą i będzie na prosto. Trochę z tym zabawy bo nie koniecznie musi się udać wymierzyć grubość tej podkładki.

Rotametry i mierzenie przepływu za pomocą ciśnienia na zwężce (reduktor z dwoma zegarami) nie są przyrządami pomiarowymi tylko wskaźnikami i ich fabryczne kalibrowanie może być dyskusyjne. Przepływ i tak ustala się na minimalny dla danych warunków. Jak ustawie 5l/min a reduktor daje rzeczywiste 6l/min a i tak osłona gazowa jest nieprawidłowa to daję więcej gazu. Między 5 a 6 jest 20% różnicy! Czy komuś to przeszkadza? 100% to już trochę byłoby za dużo i pewnie takie sytuacje są możliwe przy chińskiej kontroli jakości.

Przy okazji jakości. Miałem bezpiecznik gazowy-acetylen z zaworem zwrotnym w którym zawór zwrotny był sklejony klejem do gwintów i na stałe przepuszczał w obie strony!!! Rozebrałem wyczyściłem uszczelniłem z powrotem klejem do gwintów i jest ok.
autor: acetylenek
24 mar 2018, 20:11
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Reduktor do butli
Odpowiedzi: 31
Odsłony: 3921

Re: Reduktor do butli

Puki to nie jest reduktor do tlenu to możesz przy nim trochę pogrzebać i doszczelnić go. Ja na początek kupiłem tani reduktor z dwoma rotametrami i ... nie zmieniłem go do dziś bo całkiem dobrze spełnia swoją funkcję. Najprostsza metoda sprawdzenia szczelności to pianka w sprayu lub mydliki. Nie koniecznie wiadro z wodą. Doszczelnić można dokręcając albo klejem do gwintów z mosiądzem bardzo szybko wiąże w kilka minut. Tanich reduktorów mam kilka i wszystkie były szczelne. Jak po zakręceniu butli duża wskazówka nie opada to jest w miarę ok. U mnie do następnego dnia wskazówka nie opada do zera to już jest bardzo dobrze. "Zegar" można wymienić.

Wróć do „Reduktor do butli”