Znaleziono 3 wyniki

autor: acetylenek
21 maja 2013, 22:35
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie tig aluminium - Problem
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 26909

Spawałem białą, szarą i złotą i jest ok. nie mam jakichś szczególnych uwag czy spostrzeżeń. Piszę o czerwonej i zielonej bo czerwona jest najbardziej popularna w sklepach a zielona ponoć do aluminium. Zielona jest dość kiepską elektrodą bo ma małą obciążalność a i początek zajarzenia jest niestabilny. Generalnie elektrody z metalami ziem rzadkich są dobre i mogą zastępować z powodzeniem te z torem. Ja się nad niebieską zastanawiam (więcej lantanu niż w złotej). Torowe są ok do DC kwestia szkodliwego pyłu dla większych prądów w AC raczej nie ze względu na kulfony (ale jak widać na filmiku szara i złota jeszcze szybciej łapią kulfony).



Według tego co piszą poniżej biała jest bardzo dobra do aluminium w AC.

Z podanej wcześniej strony:
Cyrkonowe
(Kod Kolor: biały)

Elektrody wolframowe cyrkonowe (EWZr-1 wg klasyfikacji AWS) składają się z minimum 99,10 procent wolframu i 0,15 do 0,40 procent cyrkonu i nazywane są cyrkonowe. Elektroda wolframowa cyrkonowa tworzy bardzo stabilny łuk i odporny na wyrzucanie wolframu. Są idealne do spawania AC, ponieważ zachowują kulisty kształt końcówki i posiada wysoką odporność na zanieczyszczenia. Obciążalność prądowa jest równa lub większa niż 2% elektrod torowanych. W żadnym wypadku elektrody cyrkonowe nie są zalecane do spawania DC.
autor: acetylenek
18 maja 2013, 10:33
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie tig aluminium - Problem
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 26909

Jedno zdjęcie warte więcej niż tysiące słów. DAJ FOTKĘ tego co robisz.

Problem z czyszczeniem tak przed spawaniem jak i samego spawania (czyszczenie katodowe).

Pewnie robi się kożuch taki jak na mleku przez który nie przebije się drut tylko spocznie kropelka. Gotowanie się alu przy spawaniu to olej (dokładnie to wodór z rozpadu węglowodorów) a kożuch to tlenki (temperatura topnienia kilka razy wyższa niż aluminium).

Spróbuj na fabrycznie nowym aluminium np. profil czy blacha np. serii 6060 6063-PA38 - to się na pewno będzie spawać.

Obowiązkowo oczyść acetonem, szczotką drucianą ale nową nie używaną do niczego innego (chodzi o oleje i metale) i jeszcze raz acetonem.

Możesz też spróbować na cienkim elemencie 0,5-1mm na prądzie stałym z odwróconą polaryzacją (albo ustawienia na spawarce albo przepiąć kable - choć penie to może być trudne). Wtedy problemu z czyszczeniem katodowym (czyli tlenków - skorupy, dale czyszczenie z oleju i szczotkowanie obowiązuje) nie będzie ale trzeba małym prądem zacząć i ewentualnie zwiększać bo elektroda będzie się topić.
autor: acetylenek
16 maja 2013, 23:13
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie tig aluminium - Problem
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 26909

Z tego co przeczytałem stawiam na. spawarkę.
Daje za mały prąd przy AC niezależnie od balansu przy 200A albo stopi blachę 3mm albo stopi elektrodę albo będzie dobrze spawać.W tym przypadku widać że spawarka nie daje tego prądu który jest ustawiony. Jak masz z kim to możesz porównać na liczniku energii prąd AC do DC np. 200A jak szybko się licznik kręci
Gdyby to był problem czyszczenia to wypadła by dziura w takiej blaszce.

Przy użyciu elektrody torowej nie ma takich efektów jak kolega opisuje.
Panie Boiler ja spawam aluminium ostrą elektrodą i to nie jest elektroda oznaczona na zielono (jest wiele innych do AC nie tylko zielone).

If you get a 2 percent thoriated electrode ball, you will find that as it rounds over, it grows small irregularities on the surface. The arc then wanders from one irregularity to another on the tip and becomes somewhat unstable. For this reason, 2 percent thoriated electrodes usually aren't recommended for AC welding.

Co mniej więcej oznacza że
Używając elektrody 2% toru - czerwonej - na jej końcu będą tworzyć się wysepki (grudki) i prąd będzie błądził po tych wysepkach i będzie niestabilny. Z tego powodu elektroda torowa nie jest ZWYKLE zalecana do spawania AC.
Co nie oznacza że nie można tak wykonać połączenia.

Elektrody czerwone są wykorzystywane głównie do spawania DC – prądem stałym przy polaryzacji zarówno ujemnej jak i dodatniej stali węglowej, stali nierdzewnej, niklu i tytanu oraz szczególnego rodzaju spawania AC (takiego jak cienkie aluminium i grubości materiału mniej niż 1,5 mm).

Nie ganiłbym ludzi aż tak bardzo za próby spawania aluminium "elektrodą czerwoną" i nie pisałby że do tego celu jest zielona jakby nie istniały jeszcze inne i to leprze do tego celu - z metalami ziem rzadkich.

Wróć do „Spawanie tig aluminium - Problem”