Znaleziono 4 wyniki

autor: acetylenek
27 gru 2011, 18:00
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25081

Weźmy dla przykładu taką ramę rowerową. Najwyższej klasy ramy stalowe mają (a raczej miały) rurki o ściankach 0.4mm i ważą ok. 1.3kg.
Dlatego robi się ramy ze stopów aluminium.

Pisząc że jest tyle świetnych materiałów nie chodziło mi o to że stal jest jedynym słusznym rozwiązaniem.

Stop aluminium 7020 jest całkiem przyzwoity. Rm 320 MPa przy gęstości 2,7g/cm3
"nadaje się szczególnie do połączeń spawalnych, możliwość utwardzenia dyspersyjnego ze starzeniem naturalnym, budowa maszyn i pojazdów" szczególnie mnie się podoba to starzenie naturalne.

Jest jeszcze 7075 który co prawda się nie za bardzo spawa ale ma Rm 500 MPa

Jest jeszcze tytan o którym piszesz Rm 930 - tak znalazłem

Porównując wytrzymałość na rozciąganie do gęstości otrzymujemy

7020 - 118
7075 - 185
Ti-6Al-4V - 206 Rm/gęstość

Przedstawiając tą jednostkę bardziej obrazowo będzie to wytrzymałość na rozciąganie pręta o tej samej masie i długości. Jak widać stop aluminium nie wypada jakoś szczególnie gorzej (niestety tylko ten nie bardzo spawalny). Biorąc pod uwagę możliwości cieniowania ścianek to aluminium jest leprze od stali i st. tytanu.

Nie ma się co czarować to jest tylko jeden parametr. Jest jeszcze np. moduł sprężystości i rama z tytanu będzie bardziej "gumowa" podatna na dokształcenia sprężyste niż wykonana z innych materiałów.
autor: acetylenek
19 sty 2011, 13:45
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25081

Oto co przyszło od kolegi litespeed i jak opuściło moje ręce.

Na ostatnim zdjęciu widać ramę po nieudolnej próbie spawania w taki stanie ją otrzymałem do naprawy. Otwór który widać został wykruszony bez większego trudu w związku ze znaczną zawartością zanieczyszczeń. Uszkodzeniem ramy było pęknięcie wynikające najprawdopodobniej ze zmęczenia materiału (dość leciwa rama). Efekty spawania po dokładnym oczyszczeniu i odpowiednim zabezpieczeniu doprowadzenia gazu ze wszystkich stron widać na pierwszych dwóch zdjęciach.
autor: acetylenek
07 cze 2010, 20:55
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25081

Dziękuje.
Nie uważam się za wielkiego specjalistę od spawania. Ludzie którzy spawają tytan nie zaglądają na takie fora i nie dywagują na ten temat, nie robią zdjęć spoin chyba że rentgenowskie, oni to po prostu codziennie spawają. Tym ludziom wielki szacunek i poważanie.
autor: acetylenek
07 cze 2010, 10:04
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Spawanie TYTANU
Odpowiedzi: 37
Odsłony: 25081

Bajer to podstawa niestety ja bajerować nie potrafię i przedstawiciel handlowy byłby ze mnie kiepski. W zależności od branży są stosowane ciekawe nazwy np. tytanowe, karbonowe lub jeszcze lepsze tytanowo-karbonowe oooooo normalnie orgazm. Może być zawsze ekoskóra lub śnietankowe, porzeczkowy, malinowy tylko co ... przeważnie nie ma rzeczownika.

Tytułem wstępu tak się troszkę wyżyłem.

Jest tyle wspaniałych materiałów o bardzo dobrej wytrzymałości i stosunkowo niskiej cenie na elementy konstrukcyjne dlaczego zatem producenci sprzętu sportowego stosują tytan ? Odpowiedź jest prosta tytan to fetysz i tyle. Tytan jest bardzo dobrym materiałem i ma swoje miejsce w przemyśle, jakie ... takie gdzie są silne warunki korozyjne i podwyższona temperatura czyli energetyka. Wymienniki ciepła, zbiorniki, aparatura procesowa to są istotne rzeczy które wykonuje się z tytanu. Tytan wygrywa ze stalą w wysokiej temperaturze i warunkach korozyjnych. Robi się też niektóre elementy silników spalinowych, pokrycia samolotów.

Użycie tytanu jako ośka w rowerze uważam za niecelowe bo taką ośkę równie dobrze i lekko można zrobić z dobrej stali prawidłowo obrobionej cieplnie.

Co do spawu i jego wykonawcy to pracownicy uczelni są dobrzy w teorii gorzej im z praktyką. Patrząc na te zdjęcia za głowę się łapię. Tytan po spawaniu ma być co najwyżej żółty.

Tutaj próbki mojego spawania tytanu rurka fi ok 18mm rozcięta i rozwinięta tak że widać grań. Jak widać lico nie wyszło poza zasięgiem dyszy bo było za gorące i się odbarwiło (spawane tylko palnikiem na powietrzu), wewnątrz był gaz więc wyszło bardzo ładnie. Widać na zdjęciu że po spawaniu tytan może być bez żadnych odbarwień oraz pełną skalę kolorów w zależności od ilości tlenu i temperatury.

Bardzo zwięźle na temat ceny. Mając takie elementy do spawania w tysiącach dałbym dobrą cenę i będzie ona wyliczona na podstawie kosztów, mając 1 element cena jest uznaniowa. Jeden uzna że rozmowa z klientem 10 minut spawanie 10 minut przyjęcie i wydanie części 10 minut + materiały i amortyzacja sprzętu opłaci mu się za 20 drugi że za 70 a trzeci powie że tego się nie podejmie bo szkoda jego czasu na odpowiedź a klient nie zaakceptuje ceny i wróci do pracy nad seryjną produkcją.

Wróć do „Spawanie TYTANU”