Znaleziono 4 wyniki

autor: acetylenek
19 sie 2013, 22:53
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 21135

Za 15-20 PLN można kupić piłę tarczową węglikową do drewna o średnicy pasującej do szlifierki kątowej. Warunkiem koniecznym do w miarę bezpiecznego użycia tego do czyszczenia aluminium jest regulacja prędkości w szlifierce i ustawienie na minimum ok 2500obr/min . Mimo małych obrotów jest to i tak niebezpieczne. Niestety nic lepszego nie wymyśliłem do czyszczenia wąsko i głęboko, jest to do tego wyśmienite trzeba jednak uważać bo może pociągnąć. Można też używać jak tarczy do szlifowania powierzchni kwestia wprawy. Podstawa to oczywiście okulary ochronne i ochronniki słuchu bo to bardzo bardzo głośne jest. Jeśli ktoś nie jest do tego przekonany to ja odradzam szczególnie mniej zaawansowanym.

Ciekawe bo przeczytałem coś o wtrąceniach z acetonu a ciągle piszesz o denaturacie który pozostawia po sobie sporo śmieci. Aceton odparowuje do sucha i nie zostawia żadnych wtrąceń i jest "jedynie słusznym" preparatem do odtłuszczania :-) .

Jak pierwszy raz zespawałem z pięknym przetopem blaszkę alu 2mm ok 70mm długości podwójnym pulsem to pomyślałem "kurcze pierwszy raz spawam migiem aluminium i wychodzi a od lat tigiem tak ładnie nie pospawam chyba nawet żona by to pospawała tak ładnie"
autor: acetylenek
19 sie 2013, 00:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 21135

Czyszczenie mechaniczne tarczami do aluminium Klingspora.
Nie wiem z czego ta tarcza jest ale jakoś mam w pamięci żeby aluminium czyścić tylko szczotką a głębsze wybrania frezem i nie używać tarcz ściernych czy papieru ściernego.
Chodzi mi o potencjalne wtarcie materiału tarczy w aluminium.
MIG służy do produkowania wszystkiego.
TIG służy do rzemieślniczej dłubaniny z materiałów tak jednostkowych, że szkoda szpuli kupować.
Coś w tym jest. Do pół metra spoiny i 5mm grubości nie chciałoby mi się zmieniać szpulki, prowadnicy, końcówki - tigiem będzie szybciej. Jak nie miałem mig/maga to się nie zastanawiałem bo tym się pospawa wszystko (magnez i tytan spawałem) ale strasznie powoli. Nie mniej jednak łatwiej sterować procesem w tigu szczególnie na małych detalach a przy naprawach to czas spawania do czasu przygotowania jest bardzo mały. Produkcja to zupełnie inna bajka jak jest kilka metrów spawu to się nie ma nad czym zastanawiać tylko trzeba mieć sprzęt.
Migiem można też tytan spawać tylko trzeba mieć drut.
autor: acetylenek
08 sie 2013, 23:15
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 21135

Zmień proszę denaturat na aceton i spróbuj spawać nic nie tracisz.

Denaturat nadaje się tylko do picia na pewno nie do odtłuszczania przed spawaniem aluminium. Oprócz tego że to jest roztwór wodny czyli kiepsko zbiera węglowodory dwa to nie jest czysty alkohol z wodą tylko jakiś miks i zostawia po sobie różnie skarby.
Aceton i świeża czysta szmata bawełniana lub ręcznik papierowy, lub papier toaletowy.
autor: acetylenek
08 sie 2013, 10:10
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 21135

Nie wiem czym i jak czyścicie materiał przed spawaniem.

Ja bym zrobił tak.
Nową nierdzewną szczotkę umyć w acetonie tą szczotką czyścić umytą wcześniej blachę - acetonem na czystej świeżej szmacie lub papierze toaletowym/ręczniku papierowym. Po szczotkowaniu jeszcze raz odtłuścić acetonem na świeżej szmacie. Szczotkowanie na ok 15-20mm szerokości od krawędzi spawu, potem może mniej jak będzie wychodzić.

Wyczyścić drut acetonem (domyślam się że drut na szpuli więc może tylko kawałem np 10m) podobnie wszystko co ma kontakt z drutem - podajnik prowadnicę - jak się da to dać nowe.

Teraz będziemy mieć większą pewność że to nie przez niedokładne odtłuszczenie czy brudny drut. Lico wygląda ładnie tak jakby było czyste ale nie zaszkodzi wyeliminować aspekt czystości blachy i materiału dodatkowego.

Spróbować też można frezem np. węglikowym na szlifierce prostej oczyścić powierzchnię zamiast szczotkowania.

Spróbowałbym to też pospawać ręcznie. Podkładka miedziana też jest dobrym pomysłem. Może gaz na grań jeśli nie używacie?

Wróć do „Technologia spawania aluminium - jaką dobrać?”