Znaleziono 4 wyniki

autor: acetylenek
01 gru 2011, 11:25
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 13921

A Chińczycy naklejają po porostu naklejkę ze znaczkiem CE bo jak go niema to się w europie nie da sprzedać i są szczęśliwi.

Tak naprawdę to chodzi o to żeby nic się nikomu nie stało z powodu błędu w projekcie maszyny lub braku ostrzeżenia w instrukcji.

Zabezpieczenia strefy to jedno a praktyka ich omijania to drugie.

To 48 woltów to fajna rzecz tylko nie wyobrażam sobie poważniejszej maszyny na takie napięcie, może większa grawerka jeszcze się załapie.

Koniecznie trzeba przygotować DTR z rozbudowanymi procedurami
bezpiecznego użytkowania.
Tak dla osób niezbyt rozgarniętych umysłowo,
które koniecznie chciałyby sobie zrobić krzywdę.
Na urządzeniu mnóstwo naklejek ostrzegawczych
+ strefa bezpieczeństwa wokół.
to jest to co napisałem w pierwszym poście
Do tego jest potrzebna "ocena i analiza ryzyka" związanego z użytkowaniem maszyny (prawidłowym i możliwym do przewidzenia nieprawidłowym).

Czyli trzeba przewidzieć np projektując szlifierkę kątową do metalu że ktoś kupi taką i będzie jej chciał używać do obróbki kamienia z użyciem wody co się skończyć może porażeniem albo że szlifierka nie służy do wbijania gwoździ :mrgreen:

Czytałem opinie (z poza Europy), że po prostu u nas zwariowano.
Ale moim zdaniem (nadmiernie rozbudowane procedury biurokratyczne,
niezależne od skali produkcji) - są to specjalnie przygotowane działania
"tych wielkich rozgrywających", aby utrudnić działania konkurencji,
poczynając od drobnych podmiotów na rynku lokalnym.
Myślę że nie jest tak źle jak by tego nie było to mogło by dojść do pojawienia się maszyn nie bezpiecznych dla użytkownika i otoczenia - co i tak się zdarza tylko chyba na mniejszą skalę. Jest sporo zagadnień związanych z projektem zgodnym z dyrektywami ale kto powiedział ze projektowanie maszyn to łatwy i szybki pieniądz. Nie snułbym aż takiej teorii spiskowej. Ciekawi mnie jakie znaczenie ma skala produkcji czy się robi jedną maszynę czy 10 000 to każda powinna być bezpieczna, koszty projektu trzeba wtedy odpowiednio przeliczyć.

Jeśli uważasz że twoja maszyna jest bezpieczna to nie ma problemu dajesz deklaracje i naklejasz znaczek CE i sprzedajesz. Ta cała deklaracja to jest czterechliterchron, zrobiłem wg takiej normy, napisałem takie ostrzeżenia w instrukcji więc winę za ewentualne wypadki można od siebie łatwiej odsunąć i przenieść na obsługę.
Tylko jak się czyta niektóre instrukcję to się włos na głowie jeży bo wychodzi na to że nie da się takiej maszyny używać bo tego nie wolno tamtego nie wolno i generalnie to lepiej nie używać bo to nie bezpieczne.

Jak by mnie ktoś zapytał dlaczego użyłem takiej a nie innej grubości blachy na osłonę tarczy to odpowiem że w normie x jest wzór xxx i dla takich parametrów tarczy mam użyć blachy nie cieńszej niż ymm i osłona będzie wystarczająco wytrzymała. Tak więc taką normę traktuję jako pomoc a nie zło konieczne.
autor: acetylenek
01 gru 2011, 00:51
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 13921

W zasadzie to można drogą eliminacji wykluczać te dyrektywy którym nie podlega i wtedy zostaną te którym podlega :mrgreen: - no to poredziłeeeemmmm.

Zakładam że mamy do czynienia z maszyną (napęd + część ruchoma) do oceny. Maszyna ma napęd ten napęd jest produkowany przez kogoś i ten ktoś nadaje mu znak CE - jak nie nadje to nie kupujemy. Stosując się do wymagań producenta napędu możemy się powołać na jego deklarację i mamy załatwioną zgodność elektromagnetyczną i niskonapięciową. Chyba że przeznaczenie maszyny jest takie które jednak wymaga badań dodatkowych.

np. kupując silnik indukcyjny mamy deklarację producenta że spełnia ..... i znaczek CE

http://www.cantonigroup.com/gfx/file/be ... /Dok_5.pdf

ostatnia strona

najważniejsze co tam jest napisane:
produkt jest zgodny z dyrektywą niskonapięciową - LVD i EMC a maszyna do której się zamontuje ten produkt ma mieć wystawioną deklarację zgodności.


Czasem może zajść potrzeba przebadania urządzenia np. na EMC - zakłócenia elektromagnetyczne (czy urządzenie jest odporne na nie i czy samo ich nie generuje ), wtedy zgłaszamy się z maszyną do jednostki notyfikowanej i ona przeprowadza badanie.

Życie można sobie bardzo uprościć szukając podobnych urządzeń innych producentów i zaglądając do ich deklaracji na co się powołują na jakie normy. Może być tak że maszyna nie jest podobna do niczego tyle że wtedy to nie ma na jej temat norm zharmonizowanych więc procedura oceny zgodności w jednostce notyfikowanej i tak jest nieunikniona.

Nawet ten prototyp nie musi być prototypem tylko od razu produktem gotowym, jak się dobrze zaprojektuje i umotywuje to co się zaprojektowało najlepiej powołując się na normy
to można śmiało wystawić deklarację zgodności i sprzedawać (bez badania czegokolwiek).
Tylko nie zawsze się tak da a to zależy od tego co to jest.
Ja robiłem piłę do rdzeni wiertniczych (zdjęcia są na forum) i nie musiałem się nikogo pytać o zdanie bo wystarczył mój projekt i moja deklaracja ale jak by to była aparatura medyczna albo sprzęt do pracy w kopalni to już inna bajka.
autor: acetylenek
02 maja 2011, 21:57
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 13921

Ale to nie są aktualne normy te z 2005r.

Wg. dyrektywy mają to być normy zharmonizowane a ich wykaz jest co jakiś czas aktualizowany i dostępny w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.

Wykaz dyrektyw:
http://kontrast.pkn.pl/sites/default/fi ... na_www.pdf

Wykaz norm dla dyrektywy maszynowej:
http://www.pkn.pl/var/resources/1/1/812/2006_42_WE.pdf

Więc jeśli dzisiaj zaczynam projekt maszyny to powinienem korzystać z tych norm które są w w.w. wykazie.

Dzięki używaniu norm zharmonizowanych omija nas bolesna (finansowo) procedura z udziałem jednostki notyfikowanej i całą procedurę możemy zrobić sami. Jest jeszcze problem załącznika numer IV dyrektywy maszynowej lepiej jak maszyna nie widnieje na tej liście.
autor: acetylenek
02 maja 2011, 13:02
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie
Odpowiedzi: 27
Odsłony: 13921

Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie

Aby udostępnić maszynę do użytku lub wprowadzić ją do obrotu na rynku Unii Europejskiej producent lub jego upoważniony przedstawiciel musi sporządzić "Deklarację Zgodności WE" i oznakować maszynę znakiem CE.

Bardziej zrozumiale, jak się zrobi maszynę w garażu i chcę ją sprzedać jako "producent" ma się obowiązek spełnienia pewnych "zasadniczych wymagań" dotyczących maszyn o których mówi Dyrektywa maszynowa. Do tego jest potrzebna "ocena i analiza ryzyka" związanego z użytkowaniem maszyny (prawidłowym i możliwym do przewidzenia nieprawidłowym).

Czy ktoś z was przechodził przez coś takiego. ? Ma jakiekolwiek doświadczenie?

Im więcej wiem o tym tym bardziej mnie to przerasta.

W internecie znajduje niewiele informacji na ten temat, to znaczy dyrektywy i normy przewertowałem ale jakoś nie wiem jak się do tego zabrać.

Teraz mała ciekawostka. Norma do dyrektywy maszynowej
PN_EN_ISO_12100_2011_U "Bezpieczeństwo maszyn -- Ogólne zasady projektowania -- Ocena ryzyka i zmniejszanie ryzyka"

jako polska norma jest w języku ... angielskim. Jak to możliwe ano tak, że nie jest to żadna instrukcja obsługi i "uchwalono" że normy mogą być w oryginale dla dziedzin gospodarki w których Polska nie ma dużego zainteresowania np. kosmonautyka i takich gdzie nie ma słownictwa polskiego. Nie przeszkadza mi to bardzo w pracy ale... nie jestem sam na świecie.

Wróć do „Deklaracja zgodności WE i oznaczenie CE - projektowanie”