Znaleziono 3 wyniki

autor: acetylenek
30 lis 2010, 08:23
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: Serwonapęd
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6495


Zależy od Twoich umiejętności elektronicznych i programowania. Ja chyba jak bym takie posiadał to bym zrobił UHU lub jakiegoś klona. Bo bym sie przy tym super nauczył stroić.
Nauczyć stroić to się można nawet na sterowniku do pieca :mrgreen: .

Nie wiem czy UHU jest otwartym projektem ale projekt elem -chan jest i bez szczególnych przeróbek może zadowolić niejednego.

https://www.cnc.info.pl/topics65/sterow ... t20241.htm


acetylenek, PID, obserwatory i feedback,feedforward to coś co moja uczelnia uważa, za najważniejsze. Gorzej z inżynierskim podejściem.
jak ja studiowałem (AGH) też z tego tłukli i jak widać coś zostało, niestety życiowego podejścia do realnych problemów nie uświadczysz na uczelni. Nie mniej jednak wiedza z podstaw automatyki się przydaje.
autor: acetylenek
29 lis 2010, 21:27
Forum: Serwomotory / Serwonapędy / Napędy Serwokrokowe
Temat: Serwonapęd
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 6495

Główna różnica między krokowym silnikiem serwo jest taka że w krokowych się steruje pozycją a w serwo jest ona regulowana.

W korkowych zadajemy pozycję (np. krok kierunek ) silnik dostaje impulsy prądowe i kręci się albo nie :mrgreen: a w napędzie serwo sterownik (prawidłowo powinien nazywać go regulator) cały czas "czuwa" nad silnikiem i pilnuje żeby się obrócił (nawet jeśli chwilowo występuje zakłócenie) do zadanej pozycji.



"Bardziej obrazowo lecz mniej precyzyjnie" można to porównać do pisania na klawiaturze w krokówkach nie widzimy co piszemy a w serwo widzimy i możemy poprawić. Analogicznie jak nie widzimy co napisaliśmy to musimy to robić powoli i ostrożnie a jak widzimy to jedziemy na maksaaaaaa - ewentualne błędy możemy szybko poprawić.


W serwo napędach jest układ regulacji najczęściej PID.
Jak już mamy regulator to możemy nim regulować pozycję a że tą pozycję zmienia np. silnik prądu stałego czy elektromagnes, silnik krokowy, silnik indukcyjny, silnik liniowy, silnik prądu stałego bez szczotkowy to inna sprawa. Do każdego rodzaju aktuatora można zrobić układ ze sprzężeniem zwrotnym (regulacji) i uzyskać serwo. alllleeeeee
W przypadku niektórych silników da się w prosty sposób uzyskać możliwość kontrolowanej zmiany pozycji w sposób uproszczony np w silnikach krokowych da się prostym sterownikiem całkiem sprawnie obracać wałem silnika. Nie jest zaś możliwe w prosty sposób wykonać czegoś takiego dla silnika np prądu stałego (pozostałych zresztą również) i aby mogły one służyć do sterowania pozycją muszą mieć regulator.

W większości popularnych "sterowników" niezależnie od tego do jakiego są silnika ma wejście krok kierunek (bo większość popularnych programów ma takie właśnie wyjścia).

Wróć do „Serwonapęd”