Znaleziono 3 wyniki

autor: acetylenek
16 lis 2009, 19:33
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: odlew z tworzywa sztucznego
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 9703

Jeśli pytasz jaką technologią jest wykonywany fabrycznie ten element to podejrzewam że jest to wtrysk a czego to ciężko powiedzieć może ABS, może coś z włóknem szklanym.

Ze zdjęcia ciężko wywnioskować co to jest a na żywo to pewnie można by sobie przeczytać bo powinno być oznaczone.

O odlewaniu odśrodkowym tworzyw sztucznych chętnie bym poczytał bo moja wiedza z tego zakresu jest marna pomijając wytwarzanie rur. Wiem coś na temat odlewania rotacyjnego ale to nie oto chodzi.

Najbardziej popularne (stosowane na wielką skale) metody to:
-wtrysk
-wytłaczanie
-różne technologie rozdmuchu i termoformowania próżniowego
-odlewanie ale najczęściej półproduktów (pręty, tuleje, bloki z poliamidu lanego,
PMMA-płyt lane), następnie obrabianych innymi metodami.

Jeśli można skąd takie zainteresowanie tym konkretnym elementem?
autor: acetylenek
16 lis 2009, 13:14
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: odlew z tworzywa sztucznego
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 9703

nie rozumiem pytania
autor: acetylenek
14 lis 2009, 22:20
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: odlew z tworzywa sztucznego
Odpowiedzi: 11
Odsłony: 9703

Pozwolę sobie w roli eksperta od odlewania doradzić.

Proponuję gumosil WW jest bardziej elastyczny i łatwiej go rozformować.
Do odlania takiego detalu (bardzo dużo cienkościennych elementów) najlepiej nadaje się jakaś żywica poliuretanowa (są dedykowane do tego celu), ma odpowiednią rzadkopłynność i czasy rozformowania poniżej godziny.
Aby to miało sens tylko i wyłącznie odlewanie w próżni bo tak skomplikowany (dla tej technologii) w żaden inny sposób nie uda się odlać.

!!! Bardzo istotny jest fakt skurczu tak silikonu jak i żywicy łącznie może to być kilka procent w zależności od temperatur procesów, materiałów wypełniaczy, ustalany doświadczalnie.
Wynika z tego że jeśli jest to kopiowanie czegoś to nigdy nie będzie takie samo tylko troszkę mniejsze i można to minimalizować ale nie zlikwiduje się całkowicie. Aby uzyskać stabilność wymiarową formy trzeba użyć kilka kilogramów silikonu 5 do 10 cm naddatku z każdej strony elementu. Trzeba przemyśleć podział formy bo czasem niewłaściwy może zepsuć cały efekt, również sprawa kanału zalewającego i odpowietrzeń (mimo próżni) jest nie do pominięcia.

Forma może wydać z siebie ok 10 szt. jak się ma doświadczenie to czasem wyjdzie 20 (chodzi o to że te żywice niszczą powierzchnię silikonu mimo stosowania rozdzielaczy).

Jeśli taki element można kupić to należy kupić bo na 99% nie uda się tego zrobić taniej.

Cenną informacją jest to że z wytrzymałością też nie dorówna to np. wtryskowi z włóknem.

Proponuję zmianę technologii na laminat szklany/węglowy bardziej odpowiednie jeśli ma to przenosić jakieś obciążenia oraz przeprojektowanie modelu na bardziej technologicznie dostępny.

Nie ma na ten temat literatury bo to jest niesamowicie niszowy temat i raczej dla prototypowni sporych firm co się zajmują projektowaniem "plastikowych dóbr" aby na żywo zobaczyć jak to wygląda i zmontować kilka szt. które są kopiami z jakiejś drukarki 3D. Wtedy cały nakład pracy i środków zwraca się w milionach sprzedanych np. odkurzaczy.

Nikt się wiedzą nie podzieli bo i z kim i po co (kto taką książkę by kupił) czasem można na jakieś prezentację firm produkujących materiały eksploatacyjne się załapać.

Jeszcze na zakończenie kto Pana/Panią zmusza może to podchodzi pod nękanie?

Wróć do „odlew z tworzywa sztucznego”