Znaleziono 1 wynik

autor: acetylenek
29 wrz 2009, 20:40
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Porady dot. tokarki i toczenia
Odpowiedzi: 42
Odsłony: 19059

W aukcji napisane jest, że brakuje kół do gwintów szkoda bo wtedy to łączenie byłoby lepiej dopasowane. Nic straconego jeśli odpowiednio "zaprojektujesz" powierzchnie ustalające to mimo krzywego gwintu (w pewnych granicach) będzie proste. Możesz również po skręceniu przetoczyć na wymiar (wcześniej odpowiedni naddatek).

W poradniku (w zasadzie nowe wydanie Ci niewiele da) przeczytasz jakie środki podjąć gdy toczy się długie przedmioty, co zrobić gdy sztywność tokarki jest niewielka i inne pomocne informacje. Jak toczę to prawie zawsze korzystam szczególnie przy gwintach.

Dobrze zaostrzony nóż to podstawa sukcesu potem jest ustawienie w osi.

Po ostrzeniu można jeszcze dopolerować osełkami diamentowymi. Generalnie przy takiej mocy to raczej noże ze stali szybkotnącej.

Przecinanie zawsze z chłodziwem no chyba że bardzo cienkie pręciki blisko uchwytu.

Jak się zastanawiałem nad swoją tokarką i wykorzystaniem jej mocy (silnik 3kW) to wychodzi że nie poszaleje i np zebranie 5mm naddatku na odcinku 500mm trochę trwa.
Wydawało mi się że 3kW to sporo ale tokarki się zaczynają od 7-10 kW i wtedy można sobie nożyki ze spieków wykorzystać. Nie wiem jaki silnik jest u Ciebie ale i tak jak chcesz i masz czas to prawie wszystko wytoczysz.

Może jeszcze by się przydał imak 4-ro nożowy ułatwia znacznie życie.
Co jakiś czas przyjdzie Ci kupić coś jeszcze do tego sprzętu jak już wspomnieli koledzy wcześniej min. kieł obrotowy.

Miłej zabawy

Wróć do „Porady dot. tokarki i toczenia”