Znaleziono 1 wynik

autor: Bri
02 lut 2017, 23:25
Forum: Oprogramowanie pomiarowe
Temat: Liczenie cięcia bieżącego lasera
Odpowiedzi: 3
Odsłony: 7084

Normalna praktyka to :

1. poleganie na programie CAM w którym zdefiniowałeś sobie koszty pracy, materiału, koszty amortyzacji, operatorów, przeliczniki itp. - program wypluwa cenę za element, jeśli masz stałe ceny "wejściowe" to jest to rozwiązanie spoko, na końcu podkręcasz trochę marżę w zależności od klienta.


2. mierzy się element do cięcia w programie CAD i spisuje (sumuje) długość krawędzi ciętych (trzeba mieć stawkę dla każdej grubości i materiału), do tego bierze się ilość małych otworów (stawka od przebić w sytuacji gdy nie ma sensu liczyć każdego otworku mniejszego niż grubość materiału), do tego liczy się powierzchnię zużytego materiału x grubość żeby mieć masę (zazwyczaj używa się prostokąt opisujący element nieprostokątny) - przelicza się to wreszcie na cenę.

Dokładnie tak się liczy jak ty sobie nie wyobrażasz :) można w autocadzie użyć polecenia region albo długości polilinii.
morghul pisze:Wycięcie 1 szt. kwadratu 100x100cm i wycięcie 10000 szt. kwadratów 1x1cm Twoim zdaniem to to samo? W sumie powierzchnia detali ta sama
W pierwszym przypadku masz tylko 4 metry cięcia - powiedzmy minuta , w drugim .. 400metrów czyli ponad 6,5 godziny - to chyba musi więcej kosztować :P


3. podobnie jak w punkcie pierwszym bierzemy z programu CAM tym razem masę gotowego elementu (o ile rozróżnia materiały i ma parametry gęstości + kilka procent na obrys, odpad) oraz czas obróbki który powinien być w miarę wiarygodny - używa się stawki godzinowej dla danej maszyny - i dostajemy cenę końcową.


4. można napisać własny program do kalkulacji, w którym wczytasz plik wektorowy i przeliczy go za ciebie.


5. nie sposób a ciekawostka - jeden klient chciał cenę za kilogram gotowych pozaginanych elementów bez względu na materiał, grubość, czas i ilość operacji - w odniesieniu do całości zamówienia - a w zamówieniu były panele z H-17 0,8mm i sita z czarnej 16mm ...


6. kupić gotowy program bazujący na parametrach maszyny takich jak prędkości, przyspieszenia, czasy przebić, przedmuchów przejazdy między elementami potraktować osobno od przejazdów roboczych itp.
Może to być zamiennik waszego CAMa który okaże się tańszy albo przyjaźniejszy w obsłudze (sigma, lantek itp)


7. można zlecić zrobienie "wyceniatora xls" mnie :D ale do tego potrzebuje wykonać parę setek symulacji na waszym CAMie ;)

Wróć do „Liczenie cięcia bieżącego lasera”