Znaleziono 4 wyniki

autor: chaos
17 lut 2005, 19:40
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Po pierwsze założenia
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 25564

Trzeba brać pod uwage fakt że ta maszyna ma być latwa do wykonania dla przeciętnego amatora z łatwo dostępnych materiałów.
Mam dostęp do elementów ruchu liniowego firmy INA www.ina.de . Przeglądałem też oferty i cenniki innych producentów, porównywałem ceny i doszedłem do wniosku że łożyska z oprawami to spory wydatek.
Orawa z łożyskiem to koszt około 150-200zł, na jedną oś trzeba by ze 4 sztuki stosować czyli od 600 do 800zł wyszły by same łożyska dodaj do tego prowadnice to koszty, które przewidywałem wydać na calą maszyne pochłonie jeden posów. O śrubach kulowych nawet nie wspomne bo nowa śruba + nakrętka to też kilka stów.
Maszyna OC powinna być:
1. Tania
2. Zrobiona z elementów łatwo dostępnych
3. Dokładna
Według mnie te trzy parametry trzeba uwzględnić.
Nie jest trudno zrobić pożądną maszyne mając wyposażony warsztat i stosując super podzespoły. Schody zaczynają się gdy trzeba zrobić coś z niczego :) i dotego jak najtańszym kosztem. Brak kasy dotyczy nas wszystkich.
Myśle że dla przeciętnego hobbysty wydatek do 1000zł na maszyne o dobrych parametrach nie jest dużym wydatkiem.
Ja też zaczynałem od maszyny, którą zrobiłem za dosłownie 50zł na prowadnicach od szuflad i płyty meblowej (można podziwiać w moim albumie) w dwa popołudnia. Teraz przyszedł czas na coś dokładniejszego i mocniejszego. Nauczyłem się na tamtej maszynce podstaw, zobaczyłem jak się to wszystko rusza, poznałem oprogramowanie. Z pewnością wielu z nas wykona swoją pierwszą maszyne z najtańszych elementów będących pod ręką a potem gdy już zobaczy jak to jest zechce zrobić maszyne o lepszych parametrach i właśnie poto ma być maszyna OS. Gotowe rozwiązanie taniej maszyny dla kogoś kto wykonał maszyne o słabych parametrach i chce zrobić coś lepszego nie wydając przy tym dużo kasy i nie zamartwiając się skąd wziąć podzespoły potrzebne do wykonania tej maszyny.
Wychodząc naprzeciw tym potrzebom mam do zaoferowania tanie sterowniki, silniki, łożyska w przyszłości chciałbym również aby pod ręką znalazły się sruby pociągowe i inne akcesoria.
Maszyne, której fotki wysłałem w poprzednim poście byłbym w stanie zrobić za mniej niż 1000zł.
W przybliżeniu:
prowadnice hartowane 150-200zł
sruby trapezowe + nakrętki 200zł
łożyska liniowe 250zł
daje to kwote 600-650zł
Elementy konstrukcji drewnianej lub MDF + pocięcie nie powinne przekroczyć 400zł.
autor: chaos
17 lut 2005, 18:14
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Po pierwsze założenia
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 25564

Zrobiłem w corelu taki szkic maszyny aby dowiedzieć się gdzie należy umieścić oś x aby wykożystać całą powierzchnie roboczą.
Rysunek jest naprawde poglądowy, wymiary w cm.
Dla tych co chcą go dostosować do własnych potrzeb umieszczam w załączniku plik corela.
Stół i oś z są zgrupowane, po kliknięciu na element można go przesówać za pomocą kursorów
autor: chaos
17 lut 2005, 15:22
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Po pierwsze założenia
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 25564

Maszynka konstrukcyjnie prosta sam myślałem żeby taką zmajstrować.
Teraz biore pod uwage 3 konstukcje. Tą o której pisałeś, dużą maszyne CNC_JGRO, oraz taką konstrukcje, której fotki dołączam do postu.

Każda ma swoje wady i zalety, koszt wykonania każdej z nich powinien zamknąć się w przedziale cenowym do 1000zł. Mam na myśli zastosowanie śrub conajmniej trapezowych, prowadnic liniowych z łożyskami oraz nakrętek z brązu lub ztworzywa.

Zaczełem już nawet kombinować z przerobieniem projektu CNC_JGRO z cali na mm oraz przeprojektowaniem prowadnic z łożysk tocznych na liniowe.

Narazie brakuje mi czasu aby zająć się maszynką ale faktycznie dobrze by było ruszyć ten projekt.
autor: chaos
25 cze 2004, 00:21
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Po pierwsze założenia
Odpowiedzi: 45
Odsłony: 25564

Po pierwsze założenia

Witam
Podejmując jakiś projekt musimy się zastanowić nad jego parametrami technicznymi. To jest bardzo ważne bo wpływa znacząco na koszty i stopień trudności wykonania.
Zobaczcie tą maszynkę http://pcspeed.keyspace.de/cnc_eigenbauprojekt.htm coś w tym rodzaju proponuje zmajstrować. Konstrukcja nie wydaje się być trudna w wykonaniu i kosztowna.

Obszar roboczy:

proponuje obszar zbliżony do formatu kartki A4 czyli 210x297 oczywiście może być nieco większy lub mniejszy, ale chodzi głównie łatwość zdobycia dobrych prowadnic do posuwów w osi X i Y. Prowadnice takie są do odzyskania ze starych drukarek igłowych formatu A3, które można kupić za bezcen lub dostać w serwisach komputerów lub większych zakładach, szkołach itp. mają one około 50cm długości na końcach są zazwyczaj jakieś przetoczenia, zwężenia, które należy obciąć.

Śruby ciągnące:

Proponuje stosować śruby. Najprościej i najtaniej. Śruby trapezowe nie bardzo są dostępne od ręki za normalną cenę. Wytoczyć taką śrubę +nakrętka to jak się zorientowałem w naszym mieście to około 100 zł za 50cm.
Śruby z normalnym gwintem dostępne są w większości sklepów z art. Metalowymi za około 10 zł/1m fi. 14. Jest to śruba ze stali z standaryzowanym skokiem i co najważniejsze jest tania. Można też kupić śruby utwardzane ale są o wiele droższe od zwykłych tak więc do prototypu raczej odradzam.
Dokładność wykonania tych śrub jest wystarczająco wysoka, aby zastosować ją do budowy pierwszej amatorskiej maszyny CNC.

Konstrukcja:
Aluminium – myślę że rozwiązanie najlepsze. Materiał lekki, łatwy w obróbce a cena też nie jest taka wysoka (około 20 zł/Kg). Nie wiem tylko jak z dostępem do tego metalu, ale w większych miastach nie powinno być problemu. Ja znam jedynie firmę z Białegostoku ( http://www.kolnex.com.pl/ ) która sprzedaje profile aluminiowe w ilościach detalicznych.

Silniki:

Wiem że silnik powinno się dobierać do planowanej dokładności maszyny, do śrub, rodzaju obrabianych materiałów i wielu innych elementów.
Na pewno sporo z nas ma małe silniki wydłubane z drukarek, stacji dysków 5 ¼ cala. Są to silniki o małych mocach i momentach, taki silnik bez zastosowania odpowiedniej przekładni raczej nie poruszy maszyny, tak więc przekładnia też się przyda.
Nie znam niemieckiego ale tu http://pcspeed.keyspace.de/39x39mm_schrittmotor.htm jest chyba pokazane jak zwiększyć moment i moc małego silnika, jak by ktoś mógł to potwierdzić to bym był wdzięczny.

Przekładnie:

Nie wiem skąd można tanio i bezproblemowo nabyć przekładnie. Najlepiej pewnie przekładnie pasową ale w tym temacie nie bardzo mogę coś powiedzieć a chętnie czegoś się dowiem. Mariusz H. Podesłał linka do strony firmy Dabflex www.dabflex.com.pl - sprzedają pasy klinowe, ale nie wiem w jakich cenach i czy mają koła.

To tylko w ramach wstępu pozostaje jeszcze rozwiązanie posuwów – ślizgowe, czy łożyska?, wysokości unoszenia osi z, mocowania narzędzia no i wielu innych spraw o których tu nie napisałem

Wróć do „Po pierwsze założenia”