Znaleziono 2 wyniki

autor: design
20 paź 2009, 00:11
Forum: Obróbka drewna
Temat: MDF i sklejka
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3232

Co prawda mój dyplom jest z mechaniki precyzyjnej i automatyki ale miałem sporo i mam nadal do czynienia ze stolarstwem więc coś wykombinujemy. A więc jeśli chodzi o sklejkę to jest to materiał składający się miedzy innymi z frezowanych obwiedniowo warstw drewna. Co się z tym wiąże płyta taka ma włókna. Te włókna idą naturalnie wzdłuż drzewa które po ścięciu jest drewnem. Jeśli spojrzysz na przekrój pnia to zobaczysz pierścienie czyli roczny przyrost masy drzewnej (technolodzy drewna pewnie maja na to inne określenie). W ten sposób możesz sobie wyobrazić że jeśli pień jest frezowany obwiedniowo to tak jakby zostały ściągane ze średnicy pnia te właśnie warstwy. Potem jest to formowane w formatki itd itp....

Zwróć uwagę bo pewnie tak jest że jeśli frezujesz po prostej wzdłuż słoi, równolegle do włókien to krawędź jest nieco lepsza niż jak powiedzmy przechodzisz w łuk i frez podąża prostopadle do włókien. Obrabiając prostopadle do włókien często krawędź płyty będzie odpryskiwać lub np włókna będą się zadzierać.

Musisz pokombinować i myślę że ważne jest abyś miał stosunkowo mały posuw a maksymalnie wysokie obroty wrzeciona. Frezy jakiego byś nie użył musi być przede wszystkim ostry !!:) - wiem czasami są na warsztacie same "kołki" :) Co do średnicy to spokojnie 16mm lub 12mm grunt aby były wysokie obroty i mały posuw. Mała średnica często ma taką wadę że zaczyna mielić bardziej niż frezować bo mały frez nie odprowadzi dobrze wiórów. To wszystko musisz przetestować to jest właśnie to nabywanie praktyki z materiałem i raczej bym się nie sugerował przy obróbce MDF czy sklejki obliczeniami. Często jest tak że płyta od jednego producenta obrabia się świetnie z takimi parametrami a zupełnie podobna płyta od innego producenta już nie.

Sprawdź też czy lepiej jeśli obrabiasz CW czy CCW tzn z angielska zgodnie ze wskazówkami zegara czy odwrotnie do wskazówek zegara. To wbrew pozorom ma znaczenie przy obróbce płyt z włóknami. Tylko pamiętaj że przy zmianie kierunku obróbki zmieni się również albo G41 na G42 lub odwrotnie.

Jeśli ktoś może mnie poprawić to będzie mile widziane - może się przy okazji czegoś dobrego nauczę.

pozdrowionka
autor: design
19 paź 2009, 01:49
Forum: Obróbka drewna
Temat: MDF i sklejka
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 3232

Jeśli kolega może to proszę dodać jeszcze jakimi obrotami wrzeciona dysponujecie ? Jak mocujecie materiał czy jest to stół z podciśnieniem? Jeśli macie podciśnienie i jakiego formatu są to elementy (im większy element tym lepsze, pewniejsze trzymanie poprzez zasysanie elementu)?

W przypadku MDF parametrami bym się zbytnio nie przejmował. Ponieważ obrabiacie grubą warstwę 80mm oczywiście trzeba pomyśleć aby zrobić to w kilku przejściach. Z doświadczenia wiem że przy powierzchni już powiedzmy 500x500mm dasz rade obrabiać np. po łuku i prostej ( np jakiś narożnik ) na głębokość 25mm z posuwem F5000 i obrotami powiedzmy S18000 i frezie 16mm bez znaczenia czy hss czy cokolwiek innego:) Pokombinuj najpierw na małych głębokościach a po czasie zobaczysz że będziesz wiedział nawet na słuch czy twoje parametry dadzą radę.

pozdrawiam

Wróć do „MDF i sklejka”