Znaleziono 2 wyniki

autor: kamikaze99
14 lut 2006, 22:29
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Nie do konca CNC, ale na pewno zwiazane ...
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3020

Ad 1) Czyli z 5V da się zasilić. Extra :D Szybkość zmian przy mierzeniu przesuwającego się materiału nie jest duża, więc nie musi być szybki. Jak raz znajdzie to później będzie tylko śledził.
Ad 2) Zalożona w projekcie dokladność to 0,5mm, więc sterowanie półkrokowe będzie na pewno wystarczające.
Ad 3) No to w pierwszej wersji zrezygnuję z enkodera :D. Boję się tylko, że karetka się zatnie, a ja tego nie wykryję :(
Ad 4) Hmmm. Sterowanie krokowym wydaje się lepsze. Mam wiekszą kontrolę, bo każę mu się obrócić o ileś tam. Z tego co miałem do czynienia z silnikami DC (ale ciutkę większymi) to ciężko by było przesuwać karetkę o jakąś powtarzalną odległość, bo przecież musi ruszyć i później wyhamować. Przy silniku krokowym nie ma tego problemu, a na pewno jest zdecydowanie bardziej powtarzalny. Takie mam odczucia, ale mogę się mylić (wtedy prosze o sprostowanie :D).
Koszt silnika krokowego i zestawu (silnik DC + enkoder) są na pewno porównywalne, jesli nie na korzyść krokowego. W Atmelku mam przewidziane 4 linie do sterowania silnikiem i wystarczającą ilość pamięci w uC do wklepania sekwencji, więc to nie jest problem.

"... więc byś mógł dobrać odpowiednie parametry co do prędkości i ustawić je na stałe w silnikach DC..." Co masz na myśli?? Sterowanie PWM, przekładnia??
autor: kamikaze99
14 lut 2006, 16:18
Forum: NASZE AMATORSKIE MASZYNY CNC
Temat: Nie do konca CNC, ale na pewno zwiazane ...
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3020

Nie do konca CNC, ale na pewno zwiazane ...

Witam!
Konstruuje urzadzenie, w ktorym czujnik jezdzi na wozku i szuka krawedzi materialu (plus liczenie odleglosci). Po przeczytaniu forum doszedlem do wniosku ze najlepiej bedzie uzyc sruby trapezowej polaczonej z jednej strony z silnikiem krokowy, a z drugiej z enkoderem. Calkowity zakres ruchu wozka to max 60cm, wiec moc silnika nie musialaby byc duza, szczegolnie ze czujnik wazy niewiele. Do sterowania chce uzyc mikrokontrolera (jakis atmel) plus jakis pseudo stopien mocy ULN2803 (driver 8 x 0,5A plus diody zabezpieczajace) lub MOSFET'y.
W zwiazku z tym mam pare pytan :
1. Jakiej mocy silnik bylby optymalny (byloby idealnie gdyby mozna bylo go zasilic z 5V)?
2. Czy takie sterowanie nadaje sie (na forum widzialem przede wszystkim dedykowane sterowniki/uklady) czy lepiej/prosciej uzyc czegos gotowego?
3. Czy enkoder jest konieczny? (odleglosc mozna liczyc na podstawie ilosci krokow, ale brak sprzezenia zwrotnego powoduje ze mam watpliwosci, moze sie przeciez gad zaciac :? )
4. I generalnie co sadzicie o tej koncepcji? :D

Pozdrawiam i z gory dziekuje za odpowiedz i zainteresowanie

Wróć do „Nie do konca CNC, ale na pewno zwiazane ...”