Znaleziono 4 wyniki

autor: RomanJ4
14 kwie 2015, 01:08
Forum: Obróbka metali
Temat: Chłodzenie mgłą nie działa jak należy
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 7003

oprawcafotografii pisze:Kupilem mgle olejowa taka:
tez mam taką, bardzo wygodna w użyciu. Moja kosztowała coś trzysta parę, ale dawno temu..
Obrazek
autor: RomanJ4
13 kwie 2015, 09:15
Forum: Obróbka metali
Temat: Chłodzenie mgłą nie działa jak należy
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 7003

Przy niektórych pracach nie schłodzisz skutecznie wodą (z emulsją), za słabo paruje powodując przegrzewanie narzędzia. Czasem jest odwrotnie - za szybko paruje, i wtedy lepiej chłodzić np naftą (szkło, itd).
A alkohol w zamkniętych przestrzeniach może być niebezpieczny, trzeba dobrze wietrzyć. Częściowym wyjściem jest mieszanie roztworu emulsji z alkoholem, bo ten chłonie wodę nie tworząc zawiesiny.
autor: RomanJ4
10 kwie 2015, 09:25
Forum: Obróbka metali
Temat: Chłodzenie mgłą nie działa jak należy
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 7003

noel20 pisze:Najlepiej byłoby podać go chyba do dyszy tej na końcu.
Taką konstrukcję mają palniki inżektorowe
Obrazek
Obrazek
U Ciebie wystarczy wprowadzić współśrodkowo w samą końcówkę węża (tę czerwoną) blisko jej wylotu metalową rureczkę z np wkładu od długopisu,
Obrazek Obrazek
autor: RomanJ4
09 kwie 2015, 23:56
Forum: Obróbka metali
Temat: Chłodzenie mgłą nie działa jak należy
Odpowiedzi: 23
Odsłony: 7003

Obrazowo - dyszka doprowadzająca płyn do przewodu powietrznego powinna mieć konstrukcję eżektora, czyli powinien być on dostarczany w przewężonym miejscu rury powietrznej pod postacią zwężki Venturiego, gdzie szybkość powietrza jest największa, ale ciśnienie najmniejsze (zasysające), Na takiej zasadzie działają wszystkie gaźniki
Obrazek Obrazek
ObrazekObrazek
W pewnym miejscu rury o stałej powierzchni przekroju poprzecznego (A1), w której z prędkością v przemieszcza się płyn (gaz lub ciecz), znajduje się przewężenie o znacznie mniejszej powierzchni przekroju poprzecznego (A2). Z prawa Bernoulliego oraz warunku ciągłości przepływu wynika, że różnica kwadratów prędkości płynu przed zwężką i na niej jest wprost proporcjonalny do różnicy ciśnień przed zwężką i na niej. Innymi słowy w miejscu mniejszego przekroju rurki ciśnienie jest mniejsze, a spadek zależy od prędkości przepływu płynu.
czyli im większe przewężenie tym większa prędkość, większy spadek ciśnienia, i ssanie(do pewnego momentu, oczywiście - tak działa też "ssanie" w samochodach, gdzie zmniejsza się chwilowo przekrój gardzieli by ciągnąć więcej paliwa).
Wystarczy w to miejsce wcisnąć w przewód powietrzny kawałek zwykłej rurki/tulejki zmniejszającej pierwotne światło przewodu do 2/3÷1/2, nawet bez specjalnego lejkowatego przekroju.

Im gęstszy jest czynnik "napędzający", tym mniejsze może być przewężenie.

Odwrotne do opisanego układu działanie ma pompa inżektorowa (strumieniowa), w której dostarczany cienką dyszą 1 czynnik napędzający pod większym ciśnieniem "porywa" materiał (tu wodę) w grubszym przekroju 2, dlatego nie można tych układów mylić, bo w każdym z nich co innego ma być ssane, a co innego jest "napędem"
(u Ciebie odwrotnie niż poniżej, bo chcesz rozpylić małą ilość płynu w dużej ilości powietrza które jest "napędem"),
Obrazek
ale to całkiem inny temat.
Eżektory mogą mieć różną konstrukcję mechaniczną, czynniki robocze też mogą być różne, ale zasada działania wszystkich jest ta sama - zwężka.
https://www.google.pl/search?q=in%C5%BC ... oAQ#imgrc=_

A jeżeli płyn jest dostarczony w niezmieniony przekrój rury powietrznej (jak mniemam jest u Ciebie), to wtedy układ jest zwykłym trójnikiem, w którego wszystkich odnogach ciśnienie jest jednakowe (brak ssania). W takim układzie musiałbyś zrobić układ wymuszony - szczelny zbiornik na płyn, do którego także dostarczyć trzeba ciśnienie powietrza i zaworek regulujący jego przepływ, lub zaworek regulujący przepływ cieczy wypychanej ze zbiornika do przewodu powietrznego.

Wróć do „Chłodzenie mgłą nie działa jak należy”