Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
29 mar 2015, 11:58
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Regulacja konika w LD 550
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 10024

mezcook pisze:Jeśli chodzi o pomiar równoległości wysuwu tulei, to czy można mierzyć na jej zewnętrznej powierzchni ?
Oczywiście że po zewnętrznej (jak rys. G8) I to jest właściwe.
mezcook pisze:Wygląda na to że konik wymaga większego nakładu pracy.
trzeba go najpierw dobrze zdiagnozować (wszystkie ważne właściwości i osie) by potem nie robić sobie niepotrzebnej czy wręcz szkodliwej korekcji.
mezcook pisze:czy nie będzie ryzykowne szlifowanie jego ślizgów na łożu oklejonym papierem ściernym ? (boję się że się wszystko pokrzywi).
Jeżeli zrobi się to z głową i bez pośpiechu to nie ma strachu (jak widać z doświadczeń innych kolegów)
Można zastosować jeszcze jeden sposób, mianowicie by nie ruszać bruzd pryzm można przyszlifowac górną powierzchnię dolnej części konika (jeśli składa się z 2 połówek)
Więcej napiszę wieczorkiem, bo muszę lecieć..

Korpus konika typowo składa się z dwu części - spodniej, leżącej na pryzmach, i górnej mogącej się przesuwać po spodniej w kierunku poprzecznym(do toczenia długich stożków w kłach)
Obrazek

Analogicznie jest w małych tokarkach (przynajmiej powinno), wystarczy dać w środek przekładkę odp. grubości(w czasie pracy będzie i tak ściśnięta dokręconymi oboma częściami konika) - jeśli oś tulei konika jest za nisko.

Obrazek Obrazek Obrazek

Lub te powierzchnie przeszlifować, (czy przefrezować jeśli jest więcej do zebrania), jeśli oś tulei konika jest za wysoko.
Najlepiej na szlifierce do płaszczyzn, ale 0,4mm to można nawet po odwróceniu na prostym blacie z naklejonym papierem i wyciętym podłużnym otworem w który na czas szlifowania wejdzie wystająca płetwa dolnej podstawy
Obrazek
trzeba tylko równomiernie obciążać obie powierzchnie, aby równo je obie przybrać, najlepiej na wierzch centrycznie położyć statyczne obciążenie np woreczek z piaskiem, i tylko przesuwać naciskając na bok podstawy.
Często sprawdzać zegarem czy jednakowa jest wysokość obu szlifowanych powierzchni, przy podstawie położonej np na szklanej płycie leżącej na prostym blacie (jak kto nie ma płyty pomiarowej).
autor: RomanJ4
29 mar 2015, 00:55
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Regulacja konika w LD 550
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 10024

mezcook pisze:Zamocowałem czujnik zegarowy na uchwycie 3-szczękowym.
Czujnik został zamontowany promieniowo, a jego sonda została przystawiona do kła na koniku.
czyli tak?
ObrazekObrazek

Jeśli niecentryczność konika występuje w płaszczyźnie pionowej, to albo trzeba podszlifować wrąb pryzmy i przylgnię płaskiej (jeśli jest jedna pryzma konika w łożu)
Obrazek
kładąc(i przyklejając np taśmą od spodu) na pryzmach długie arkusze drobnego papieru ściernego i jeżdżąc po nich koniem w tę i wewtę,
(uwaga!, bo przy szlifowaniu "setki" wymiaru szybko lecą, lepiej często mierzyć !).

A jeśli konik za nisko to podłożyć folię czy odp. grube blaszki, ale nie pod pryzmy, tylko między dwie części podstawy na łączeniu przesuwnym do toczenia stożków(które w sumie rzadko się używa, więc nie trzeba będzie ciągle na nowo poprawiać)
Obrazek Obrazek

Uwaga! Przed szlifowaniem czy podkładaniem jednak należy sprawdzić jeszcze czy tuleja wysuwa się z korpusu równolegle do osi łoża w obu płaszczyznach, bo może też być tak że gniazdo tulei w korpusie konika jest skośne do którejś osi (lub obu), i przy doszlifowywaniu albo podnoszeniu podstawy do osi toczenia można to będzie próbować skorygować.
Inaczej po doszlifowaniu zmierzonego na schowanej tulei będzie Ok, a po jej wysunięciu znowu wyjdzie odchyłka.

Zmierzyć to można metodą jak kolega zrobił wyżej, tylko jeden pomiar przy schowanej (i zaciśniętej lekko) tulei, a drugi przy wysuniętej na 90%(i też zaciśniętej).
Jeżeli odchyłki obu pomiarów są takie same (lub bardzo podobne) oraz występują w tych samych punktach, to tuleja "wychodzi" równolegle. Jeśli jest skośnie, to po wysunięciu tulei będzie widać przesuniecie wymiarów w którąś stronę, np. zakładając że wysuwa się skośnie do góry, to pomiar górnego punktu tulei będzie rósł na + względem wymiaru "schowanego", a spodniego malał na - względem wym. "schowanego"..

Można to też jeszcze prościej zbadać w ten sposób jak w punkcie G7i G8 poniższej listy, jeżdżąc wzdłuż wysuniętej na 80-90% i zaciśniętej tulei czujnikiem posadowionym na suporcie (mierzyć w 2 płaszczyznach: a i b)
Obrazek

Dopiero po upewnieniu się, że tuleja jest równoległa możemy robić poprawki konika w/g pomiarów jak wyżej
mezcook pisze:Czy w Waszych chińczykach problem polega na luzie pinoli, czy niedokładnym wykonaniu podstawy konika?
w zasadzie tuleję powinno się zaciskać do toczenia(poza wierceniem, itp)a nawet przy przesuwaniu lekko zacisnąć by skasować luz, więc nawet lekki luz w gnieździe nie powinien przeszkadzać. Oczywiście nie za wielki, więc problem leży w podstawie..
Gdzieś na forum już o takich poprawkach konika było więc poszukaj.. Albo pytaj jak nie znajdziesz.
A tu o podobnym w sumie szlifowaniu wrębów płyty suportu
https://www.cnc.info.pl/topics89/posuw- ... 079,20.htm

Wróć do „Regulacja konika w LD 550”