Znaleziono 5 wyników

autor: RomanJ4
15 lut 2015, 17:03
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2662

lu-dzik pisze:Hmm a masz jakieś doświadczenia z łożyskami plastikowymi firmy igus?
Nie.
autor: RomanJ4
15 lut 2015, 11:11
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2662

Jak obciążenia znikome, to się nie szczyp i daj typowe promieniowe łożyska kulkowe(kryte 2RS, ZZ). Nie ma sensu komplikować i bawić się ze stożkowymi, które są przystosowane do przenoszenia znacznych sił zarówno promieniowych jak i osiowych . A tu osiowe praktycznie będą znikome(bodaj tylko przy skrętach), wiec typowe kulkowe dadzą sobie radę z powodzeniem (nawet w łożyskowaniu wrzecion niektórych minitokarek sobie radzą, choć tam przenoszą siły osiowe znacznie większe podczas toczenia.
autor: RomanJ4
14 lut 2015, 20:52
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2662

lu-dzik pisze:Dobrze to sobie wykombinowałem?
Mogło by tak być, tylko weź pod uwagę, że siły promieniowe na tym kole (np napięcie paska, ciężar maszyny działający na to koło) nie mogą być zbyt duże, bo będą powodować, poprzez jednostronny nacisk rolek na skośne bieżnie łożyska, rozpychanie płyt (składowa poosiowa).
Obrazek
Dlatego oprawy/płyty łożysk stożkowych muszą być solidnie przykręcone w dokładnie(raczej co do setek) wyznaczonych miejscach, bo inaczej nie uzyskasz dokładnego spasowania (napięcia wstępnego) luzów łożysk stożkowych. A to może być dość trudne do osiągnięcia ta metodą i przy tylko doczołowym mocowaniu płyt do podstawy bez kołków ustalających(chyba że 1 płyta będzie miała pewien zakres swobody ustawienia i mocowania).
Lub je obie czymś spiąć (sklamrować). Na przykład można by przedłużyć oś koła z obu stron o tyle, by po drugiej stronie płyt łożyskowych(zakreskowanych) zastosować łożyska oporowe + nakrętki dociągające, które będą regulować i luz łożysk, i jednocześnie zapobiegać rozjeżdżaniu się płyt..
Duży ciężar całości przewidujesz?
autor: RomanJ4
12 lut 2015, 23:22
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2662

lu-dzik pisze:Zastanawia mnie też, czy dobrze zestopniowywałem średnice wałka, aby łożysko dało się ściągnąć?
lepiej zrobić między ø10h7 a ø14,0 stopień przejściowy, np ø12x4-5mm dla łapek ściągacza, bo 2mm progu może zakryć pierścień wewnętrzny, a 1mm w zupełności dla oporu pierścienia wewnętrznego dla tak małego łożyska wystarczy(krawędź ma mały promień r).
lu-dzik pisze:Jeżeli dobrze zrozumiałem to jeżeli na wałku wpiszę wymiar ø10 z tolerancją h7 to będzie ciasne pasowanie pod łożyska 7200 B tj kulkowe skośne wymiar 10x30x9?
Wałki pod łożyska które mają tolerancję otworu o ile pamiętam w H7 (+15µm ÷ 0, dla ø10mm), typowo wykonuje się w tolerancji k6 (+10µm ÷ +1µm, dla ø10mm, http://www.lw.cad.pl/tolerpas/r_pas_st_otw_h7.htm ), bo wałek 10h7 (0 ÷ -15µm) mogłoby być za luźny gdyby tolerancje obu części trafiły akurat skrajne (+15µm otwór łożyska i -15µm wałka = 30µm) http://pkm.edu.pl/index.php/component/c ... 0-03010118 .
autor: RomanJ4
12 lut 2015, 13:06
Forum: Mechanika
Temat: Mocowanie poliamidowej szajby na osi
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 2662

Nie wiem jak duże obciążenie ma przenosić ta piasta, ale obawiam się, że jeśli ma być znaczne, albo podlegać nagłym zmianom kierunku obrotów, zatrzymaniom, ruszaniom, to nawet ciasne nabicie tworzywa na stalową oś i zaciskane tylko wkrętem w nagwintowanym tworzywie może z czasem puścić.
Sugerowałbym wciśnięcie/wklejenie w powiększony otwór tej piasty metalowej tulejki pośredniej, powiedzmy ø16mm, gdzie grubość ścianki tulejki 4mm + 2mm plastiku będzie już lepszą opcją dla gwintu dociskającego wkrętu, a rozwiercony rozwiertakiem 8H7 ("+15µm ÷ 0") otwór tulei będzie gwarantem stabilnego wytrzymałościowo i wystarczająco dokładnego mocowania na osi. Zakładam że wałek jest też wykonany w tolerancji 8h7 ("0 ÷ -15µm")...
http://www.pkm.edu.pl/index.php/tolerancje-i-pasowania
Tulejkę z obrobioną "na chropowato" powierzchnią zewnętrzną można nawet bez klejenia wcisnąć w plastik, i nie powinno obrócić przy takiej średnicy (duża powierzchnia)...

Wróć do „Mocowanie poliamidowej szajby na osi”