2. Określenie wymaganej lepkości oleju bazowego
Aby uzyskać szczegółowe informacje o obliczaniu wymaganej lepkości oleju bazowego, prosimy zapoznać się z rozdziałem Warunki smarowania - współczynnik lepkości κ. Wykresy w katalogu zostały opracowane w oparciu o teorię smarowania elastohydrodynamicznego (EHL) przy pełnym filmie olejowym.
Jednakże stwierdzono, że podczas używania smarów zawierających oleje o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej lepkości, powstaje cieńszy film olejowy, niż wynika to z teorii EHL. Dlatego, jeżeli do określania wymaganej lepkości oleju bazowego smaru plastycznego do smarowania łożysk super-precyzyjnych wykorzystywane są wykresy, może istnieć konieczność wprowadzenia korekty. Na podstawie doświadczeń praktycznych, należy określić wymaganą lepkość v w temperaturze odniesienia 40 °C (150 °F) a następnie skorygować w następujący sposób:
Dla ν ≤ 20 mm2/s należy pomnożyć wartość lepkości przez współczynnik o wielkości od 1 do 2. W tym niskim zakresie, lepkość oleju jest zbyt mała, aby powstał film olejowy o wystarczającej grubości.
Jeżeli 20 mm2/s < ν ≤ 250 mm2/s, nie stosuje się współczynnika korekcyjnego
Jeżeli ν > 250 mm2/s, należy skontaktować się ze specjalistą SKF ds. technicznych
Obliczenia można wykonać za pomocą programu SKF Lepkość. (
http://www.skf.com/pl/products/bearings ... index.html )
Smary o wysokiej lepkości zwiększają tarcie i ciepło wytwarzane przez łożysko, ale mogą być one niezbędne, na przykład dla łożysk podporowych śrub tocznych pracujących przy niewielkich prędkościach lub w zastosowaniach, gdzie istnieje ryzyko powstawania fałszywych odcisków Brinella.