Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
19 gru 2014, 22:42
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: olej wrzecionowy / maszynowy
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 17172

golot pisze:Panewnki nie są smarowane pod ciśnieniem tylko przez pierścienie luźno obracające się na bieżniach wrzeciona w odpowiednich wycięciach panwi. (pierścień na tyle dużej średnicy że jego dół zanurzony jest w oleju).
Obrazek
http://pbc.gda.pl/Content/3856/zariczny ... andler=pdf
autor: RomanJ4
19 gru 2014, 14:47
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: olej wrzecionowy / maszynowy
Odpowiedzi: 21
Odsłony: 17172

mrozanski pisze:tam są panewki. trudno określić lepkość z opisu
jedno jest pewne im większe obroty maksymalne tym rzadszy.
Obciążenie oraz prędkość obrotowa.
Przy smarowaniu olejowym łożysk zdolność warstwy smarnej jest przede wszystkim zależna od lepkości oleju. Im mniejsza jest prędkość obrotowa łożyska tym wymagana jest większa lepkość oleju. Przy bardzo dużych obciążeniach należy stosować oleje z dodatkami zwiększającymi odporność smaru na wysokie ciśnienie.
2. Określenie wymaganej lepkości oleju bazowego
Aby uzyskać szczegółowe informacje o obliczaniu wymaganej lepkości oleju bazowego, prosimy zapoznać się z rozdziałem Warunki smarowania - współczynnik lepkości κ. Wykresy w katalogu zostały opracowane w oparciu o teorię smarowania elastohydrodynamicznego (EHL) przy pełnym filmie olejowym.
Jednakże stwierdzono, że podczas używania smarów zawierających oleje o bardzo niskiej lub bardzo wysokiej lepkości, powstaje cieńszy film olejowy, niż wynika to z teorii EHL. Dlatego, jeżeli do określania wymaganej lepkości oleju bazowego smaru plastycznego do smarowania łożysk super-precyzyjnych wykorzystywane są wykresy, może istnieć konieczność wprowadzenia korekty. Na podstawie doświadczeń praktycznych, należy określić wymaganą lepkość v w temperaturze odniesienia 40 °C (150 °F) a następnie skorygować w następujący sposób:

Dla ν ≤ 20 mm2/s należy pomnożyć wartość lepkości przez współczynnik o wielkości od 1 do 2. W tym niskim zakresie, lepkość oleju jest zbyt mała, aby powstał film olejowy o wystarczającej grubości.
Jeżeli 20 mm2/s < ν ≤ 250 mm2/s, nie stosuje się współczynnika korekcyjnego
Jeżeli ν > 250 mm2/s, należy skontaktować się ze specjalistą SKF ds. technicznych

Obliczenia można wykonać za pomocą programu SKF Lepkość. ( http://www.skf.com/pl/products/bearings ... index.html )
Smary o wysokiej lepkości zwiększają tarcie i ciepło wytwarzane przez łożysko, ale mogą być one niezbędne, na przykład dla łożysk podporowych śrub tocznych pracujących przy niewielkich prędkościach lub w zastosowaniach, gdzie istnieje ryzyko powstawania fałszywych odcisków Brinella.
A konkretny dobór znajdzie kolega na stronie 11 tegoż opracowania..
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 1339,d.bGQ

https://www.univar.pl/do-lozysk-slizgowych.html

Wróć do „olej wrzecionowy / maszynowy”