Na wstępie możesz sprawdzić kolego to samo co w małych tokareczkachvlaka pisze:Może jakieś podpowiedzi co jeszcze sprawdzić?
http://www.arceurotrade.co.uk/projects/ ... 0Guide.pdf
http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Tuning/tuning.htm ( http://www.mini-lathe.com/Mini_lathe/Mo ... ations.htm )
http://www.gadgetbuilder.com/Lathe_Align.html
oczywiście analogicznie do Twojej, i niekoniecznie wszystko na raz(zależy czym dysponujesz, zwłaszcza w pomiarach - trzpienie, liniały, czujniki, itd).
Możesz się też przy sprawdzaniu geometrii swojej tokarki posiłkować tym postem (na zdjęciach są punkty, normy, i wyniki inspekcji) lub poniższa stroną, będziesz wiedział na czym stoisz.
http://www.chaski.org/homemachinist/vie ... 2&start=24
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=& ... 8373,d.d24
I pobuszuj po tych tematach forum
https://www.cnc.info.pl/topics89/posuw- ... t61079.htm
i inne
https://www.google.pl/search?q=cnc+foru ... UoAA&dpr=1
To może (choć nie musi) świadczyć o uszkodzeniu (złuszczeniu) bieżni łożysk/a, lepiej byłoby je sprawdzić, bo nie wiadomo co tam chinolce wsadziły.. Oczywiście przedtem olej zlać, przepłukać wszystko naftą (lub innym płynem), zalać świeżym, przegonić, i obserwować czy się pokaże, czy się łożyska nie grzeją, itd...vlaka pisze:W oleju pełno opiłków jakby brokatu.
Przed sprawdzeniem (poprzez dźwignię) promieniowego luzu na wrzecionievlaka pisze:Nie wiem czy dobrze zrobiłem ale delikatnie przetoczyłem płaszczyznę i bicie spadło do 2set.
https://www.cnc.info.pl/topics56/luz-na ... t61949.htm
https://www.cnc.info.pl/topics89/jak-wy ... t37229.htm
taka operacja może okazać się przedwczesna, bo jeśli takowy luz był, to po jego skasowaniu znów będzie wykazywać bicie.
Najpierw sprawdzamy stan łożysk, potem mierzymy (i ewentualnie kasujemy luzy wrzeciona, zwłaszcza promieniowy), potem mierzymy bicie końcówki (i stożka wewnętrznego!) wrzeciona, i ewentualnie korygujemy poprzez szlifowanie lub toczenie..
Po stwierdzeniu że końcówka wrzeciona jest Ok, możemy dalej mierzyć zabierak i sam uchwyt.
Musimy pamiętać, że zawsze bazą do wszelkich pomiarów i diagnoz będzie osiowo do łoża (zarówno w płaszczyźnie pionowej jak i poziomej) ustawione wrzeciono.
W innym przypadku wyniki pomiarów liniowych będą się nam rozjeżdżać w sposób trudny do zinterpretowania.