Kąt ujemny stosuje się zazwyczaj do płytek wymiennych( z łamaczami) przy toczeniu twardych materiałów, przy dużych głębokościach skrawania i posuwach, by jak najmniej narażać krawędź skrawającą na uszkodzenie, ścieranie, udary, gdyż jak widać na tym rysunku odcinany wiór napiera na powierzchnię natarcia trochę dalej od krawędzi skrawającej mniej ją ścierając i rozgrzewając (żółte pole na zdjęciach), a jego kształt( wióra) sam tworzy pseudododatni kąt natarcia. Ale musi być do tego zachowana duża prędkość Vc (skrawania, czyli w praktyce posuw) i głębokość skrawania.ak47 pisze:Przy kolejnym wałku dałem kat ujemny ale nie wpłynęło to na pracę w sposób zauważalny.

[youtube][/youtube] dodatni (błędnie wpisano: "skrawanie - kąt ujemny")
[youtube][/youtube] ujemny
Czyli generalnie aby wydłużyć czas do wymiany, ale w mocnych i sztywnych maszynach produkcyjny, jak również głowicach frezerskich.
Tu ciekawy filmik o skrawaniu stali przez pojedyncze ostrze (ziarno), paralelne do toczenia.
Można zauważyć wpływ kształtowania się wióra w zależności od głębokości skrawania, o czym była dysputa na forum (widać dlaczego wychodzi gorsza powierzchnia przy zbyt małej głębokości w por. do końca filmu, i związane z tym implikowanie narostów w powierzchnię).
[youtube][/youtube]