Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
23 paź 2014, 13:45
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka poliamidu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3707

sajgon pisze:A w ten sposób, to se właśnie można zrobić kuku :twisted:
jakoś nie zrobiłem.. wszystkie palce na miejscu.. zresztą nie było takiego zagrożenia materiał był wystarczająco szeroki.. :grin:
Zienek pisze:Sposób Romana nie zadziała, bo frez jest zawsze w tej samej odległości od miejsca, gdzie jest skrawany materiał.
Nie bardzo łapię.. :oops:
Ścinałem tak kiedyś na DYMIE8 klepki podłogowe "na ostro",
Fakt, że krótsze były (coś 300mm), ale szablon opierający się końcami o pionowe prowadnice stołu po obu stronach frezu dawał gwarancję, że nie wjedzie za daleko w materiał, choćbym nie wiem co wyrabiał. :wink:
Oczywiście frez nie może też "dotknąć" części prowadzących szablonu po prowadnicy, który musi być wystarczająco długi by zostawić wejście i wybieg narzędzia.
Aby zdjąć zgrubnie większość wystającego naddatku wystarczyło poprowadzić "z ręki" (co z tego że krzywo?), a dopiero w ostatnim wyrównującym przejściu opierając szablon o prowadnice po obu stronach frezu.
I wychodziło, i prosto, i jednakowo.. (bodaj z 400 klepek z pilśniówki ≠16mm, szerokości coś kolo 80mm, ścięcie ~220mm), tak że nie piszę tylko o teorii (aha, dorobiłem sobie jeszcze mimośrodowe dociskanie klepki w szablonie (otwór styczny obok gniazda klepki i obracane w nim "jajko").. Frez miałem założony na oś poprzez tulejkę, walcowy jak ten..
Obrazek
A kto nie chce, niech nie wierzy.. zdjęć niestety nie mam. :razz: :grin:
autor: RomanJ4
23 paź 2014, 11:20
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka poliamidu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3707

No to pozostaje frezarka dolnowrzecionowa z osią pionową frezu z dużym(długim) stołem, gdzie materiał obrabiany leży na boku.
Obrazek (deska=szablon z elementem) Obrazek
kiedy nie mamy dostępu do stacjonarnej, choćby i DYMY, to można dorobić czy wykorzystać gotowy długi stół do zamocowania od spodu ręcznej frezarki z odp długim frezem (grubość blatu + potrzebna długość użytkowa), i listew prowadzących.
Obrazek

By element się nie wyginał pod frezem, powinien być prowadzony wzdłuż prowadnic frezarki w wyciętym odpowiednio (skośnie do suwu roboczego) szablonie z kantówki o wysokości 30-50mm i szerokości 80-100mm (drewniany najłatwiej wyciąć np na taśmówce). Z szablonu powinna wystawać tylko część do usunięcia. Możemy wtedy uzyskać powtarzalne elementy.
autor: RomanJ4
23 paź 2014, 10:00
Forum: Obróbka tworzyw sztucznych
Temat: Obróbka poliamidu
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 3707

A nie lepiej było zacząć "od końca", najpierw sfrezować w imadle na frezarce całą płytę (dla danej ilości elementów) na żądany przekrój, a potem wyciąć z niej elementy?
Kinwotar pisze:a przy obrotach jakie ma moja szlifierka, nadtapia się.
dosłownie lać wodę by taśma była mokra, często pomaga (tylko strasznie świni)
sajgon pisze:a heblarką , lub strugiem elektrycznym kolega nie próbował?
Heblarka dobrze zdaje egzamin przy wąskich długich przekrojach (struganie rantów, na szerokość, przy dobrym trzymaniu/mocowaniu wystarczająco długiej płyty by "złąpała" obie części stołu strugarki), a tak drobne elementy, w dodatku jeszcze strugane "na płasko", kiedy nie ma za bardzo jak stabilnie złapać ani docisnąć do stołu (a nóż będzie ostro szarpać lekki element), to można sobie tylko kuku zrobić :razz:
Strugałem poliwęglan na odwróconej ręcznej (ma mniejszą szerokość szczeliny wałka nożowego), mocowanej w imadle..

Obrazek

Wróć do „Obróbka poliamidu”