Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
10 cze 2014, 08:23
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Jak wyprostować zagiętą rurkę fi8
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 15148

Klawo pisze:włożyć do środka sprężynę.
Tak, tak też robią, ale przy dużych promieniach łuku lub małych kątach.
Obrazek
Przy małych mogą być trudności z jej wyciągnięciem. Sprężyny natomiast daje się czasem na zewnątrz (rzadziej wewnątrz, zależy od czynnika) rurek igelitowych by się nie załamywały.
A tu jeśli będzie kolega zaginał w miejscu gdzie nie ma owego filtra, to można spróbować między filtrem a piaskiem zrobić separujący od niego spory korek z ubitej waty, który potem wydłubiemy drucikiem z haczykiem. Powinien wystarczyć, bo piasek nie ma za bardzo tendencji do zwiększania swojej objętości(czyli długości w rurce) przy jej zginaniu, i korki służą bardziej do tego by się nie wysypał.
No chyba, że kolega użyłby przyrządu do gięcia rurek, nawet własnoręcznie wykonanego z imadła i 2 grubych gwoździ czy śrub, albo innego prostego np dźwigniowego.
Wtedy piasek nie potrzebny.
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek Obrazek
autor: RomanJ4
09 cze 2014, 08:31
Forum: Obróbka plastyczna
Temat: Jak wyprostować zagiętą rurkę fi8
Odpowiedzi: 4
Odsłony: 15148

A z czego ta rurka?
Kombinerkami to jedynie można połamać. Nasypać do środka miałkiego (tylko suchego, żeby się nie lepił) piasku (lub takiego jak w bezpiecznikach), korkując oba końce, i wtedy można próbować prostować nawet na kolanie, mając pewność, że się światło rurki nie załamie. Oczywiście lepsze byłoby jakieś kopyto. A dokładne prostowanie nie za grubych rurek już zgrubsza wyprostowanych najlepiej wychodzi przez "turlanie" po prostej powierzchni, lekko przyciskając deseczką jak pilnikiem.
Uwaga tylko na mosiężne (czasem pokryte niklem, jak np wylewki do baterii kuchennych), bo są zazwyczaj bardzo kruche (zależy jaki gatunek Mo)
Czy podgrzewać, to zależy z czego rurka, jeśli alu to raczej niewiele pomoże, bo granica między plastycznością a topieniem jest nieduża i można przedobrzyć.
Podgrzewanie najlepiej pomaga na stalowych, ale i przy kolorowych się nieraz przydaje, bo przy prostowaniu na zimno zewnętrzna powierzchnia łuku chce się załamać (po to piasek w środku), a wewnętrzna pęka (bo się rozciąga). I wtedy podgrzewanie może "zmiękczyć" i uplastycznić materiał.
Ale to trzeba stwierdzić podczas roboty na miejscu w zależności jak idzie.
Ale przy tej średnicy i sporym promieniu raczej nie powinno i na zimno być problemu (piasek bym zalecał dla pewności)

Wróć do „Jak wyprostować zagiętą rurkę fi8”