szopenn pisze:Jesli elektroda zwija ci się w kulę
Ja zrozumiałem, że robi mu się kulka na końcu drutu...
Wróć do „Spawanie Alu TIG początki potrzebna pomoc”
szopenn pisze:Jesli elektroda zwija ci się w kulę
mstr pisze:Otóż, czasami gdy spawam aluminium (PA38), to przy pierwszym podaniu drutu do jeziorka łuk elektryczny przeskakuje z materiału na drut topiąc go natychmiastowo, tworząc tym samym dużą kulę na jego końcu.
Na materiale pojawia się w tym momencie czarne okopcenie, kulka czasem spadnie rozpryskując się lub zatapiając w jeziorku.
Muszę wtedy przerwać, wszystko wyczyścić i zacząć od początku.
Może za wysoko trzymasz elektrodę(długi łuk) lub/i drut (mniemam, że materiał i drut masz odtłuszczone?), albo łapiesz fałszywe powietrze pod łuk (jak kolega napisał- zbyt mały wypływ gazu), stosujesz soczewkę?Shrinker pisze:przy pierwszym podaniu drutu do jeziorka łuk elektryczny przeskakuje z materiału na drut topiąc go natychmiastowo, tworząc tym samym dużą kulę na jego końcu.
Na materiale pojawia się w tym momencie czarne okopcenie, kulka czasem spadnie rozpryskując się lub zatapiając w jeziorku.
rdarek pisze:A co takiego magicznego ma wkrętarka, że trzeba ostrzyć za jej pomocą.
tak pokrótce mówiącrysmen pisze:Nadal nie rozumie
Częstotliwość AC na co ma wpływ?
Balans AC na co ma wpływ?
czyli regulując balans AC wpływasz na jakość spoiny, a częstotliwość - na żywotność elektrody(i szybkość spawania).Prąd spawania płynie w części okresu od elektrody do materiału spawanego nagrzewając go (strzałka czerwona), w drugiej części okresu płynie od materiału spawanego do elektrody co umożliwia rozbicie warstwy tlenków, i umożliwienie spawania (strzałka niebieska).
Stosunek prądów w okresie sterowany jest funkcja AC BALANS
- umożliwia ona płynną zmianę kierunku przepływu prądu w funkcji czasu trwania 1 impulsu.