W parametrach tokarek podaje się m.innymi dwa parametry:
- 1. średnicę toczenia nad łożem, czyli wysokość między łożem a osią wrzeciona, czyli kiedy toczymy np koło pasowe, tarczę itp, nie nad suportem,
- 2. średnice toczenia nad suportem, czyli wysokość między górna powierzchnią sań poprzecznych a osią wrzeciona, co jest ważne przy toczeniu dłuższych wałków, w kłach, itd, bo mówi nam jakiej max. średnicy długi wałek możemy toczyć nad suportem np w kłach.
Ano, najlepiej zacząć od końca, czyli najpierw od zaprojektowania (wykonania) suportu razem z sankami poprzecznymi, narzędziowymi (imaka), które mogą być na obrotnicy (do toczenia krótkich stożków), i imakiem nożowym (trzeba wybrać czy noże 10x10, czy12x12 (16x16 to już w większych tokarkach, ja bym wybrał 12x12, mniejsze zawsze można włożyć do większego imaka). Projektując imak należy pamiętać, że wytaczaki montuje się wyżej w imaku, wiec "przelot" imaka do mocowania noża musi być większy niż tylko na trzonek 12x12 (ok 20~22). Pamiętać też należy przy konstruowaniu suportu o wysokości między górną pow. sanek poprzecznych suportu a wierzchołkiem noża (czyli naszą osią wrzeciona - jeśli wychodzi mniej niż zakładaliśmy należy podnieść imak). Czyli musimy sobie założyć jakiej średnicy wałki długie możemy toczyć. Na zdj. drugim widzimy jak podniesiono imak, ale można też zrobić "grubszy" spód imaka jak na zdj. 3, albo oba rozwiązania razem

Jak już będą znane poszczególne wymiary suportu i wysokość od powierzchni ślizgowej pryzm (lub wałków) łoża do wierzchołka (czyli "czubka") wkręconego w imak typowego noża (można dać ciut więcej, bo noże są różne), to będzie wysokość od pryzmy łoża (lub wałków) do osi wrzeciona.
Różnice w konstrukcji wrzeciennika w zależności od wysokości suportu widać na tych dwóch zdjęciach (nie mówiąc o wys. konika)
