senio pisze:Popatrz na maszynki do ostrzenia na mokro tylko tańsze niż 1200. Jest ich trochę.
Tak, drodzy koledzy, to fajne wolnoobrotowe ostrzarki, ale do ręcznych dłut, noży, i tym podobnych drobnych narzędzi, najczęściej z bardziej wytrzymałych na zginanie i udary(np dłuta) stali narzędziowych, a nie z twardszych lecz bardziej kruchych i wrażliwszych na przegrzanie stali szybkotnących (HSS, HSS-Co, itd..)
Do noży strugarskich wykonanych ze stali szybkotnących niezbyt się nadają ze względu na z reguły dla tego typu szlifierek:
- wolne ręczne prowadzenie (choć często z podpórką) ostrzonego narzędzia,
- oraz małą wydajność dla stali szybkotnących wolnoobrotowej ściernicy, co dla długiego na przykład na 500mm lub więcej noża strugarki byłoby dość upierdliwe i czasochłonne w zastosowaniu.
Dlatego do narzędzi ze stali szybkotnącej stosuje się ostrzarki szybkoobrotowe, także często z chłodzeniem, ze ściernicami ceramicznymi kształtu najczęściej:
- garnkowymi (Typ 6),
http://www.andre.com.pl/katalog-produkt ... m/40-typ-6
- doniczkowymi (Typ-11-1112-1113-1114),
http://www.andre.com.pl/katalog-produkt ... /41-typ-11
- lub talerzowymi (Typ12)
http://www.andre.com.pl/katalog-produkt ... /42-typ-12
gdzie styk części roboczej
W ściernicy ze szlifowanym materiałem jest bardzo niewielki, zazwyczaj od kilku do kilkudziesięciu (w szczególnych zastosowaniach) milimetrów (np dla T6 ø100mm może mieć 5-20mm), w porównaniu do ściernic płaskich (T1), co redukuje w dużym stopniu grzanie się materiału szlifowanego.
Nie jest to jedyny powód.
Inny to wynikający ze zużycia błąd kształtu, z czasem coraz bardziej różny do (w tym przypadku prostoliniowego) zużywającej się w czasie szlifowania ściernicy. Tym bardziej widoczny im szersza jest wykruszająca się część robocza, którą trzeba częściej wyrównywać (obciągać), co powoduje szybsze jej zużycie, i w efekcie większy koszt ostrzenia.
I czynnik trzeci - gatunek ściernicy.
Do ostrzenia na ostrzarkach wolnoobrotowych, chłodzonych obficie wodą mniej twardych od HSS stali narzędziowych można używać mniej szlachetnych gatunków korundu, z twardszym, mniej wysypującym się w się szlifowania spoiwem, co obniża koszty ostrzenia. (dla wolnoobrotowego ostrzenia ręcznych dłut stolarskich stosuje się także piaskowiec)
Do ostrzenia długich krawędzi skrawających przesuwanych równolegle wzdłuż części roboczej
W z twardych ale czułych na przegrzanie stali szybkotnących, jak rzeczone noże strugarskie, taka szeroka ściernica byłaby, jak widać z powyższego, niewskazana. (w dodatku długi czas ostrzenia)