Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
29 sie 2023, 23:48
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Transformatory toroidalne - budowa w pigułce
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 2562

Re: Transformatory toroidalne - budowa w pigułce

Rafalgl pisze:Tą nawijarką (w sensie obrotami) steruje kalkulator :o ?

Nie on zlicza obroty pierścienia z drutem dookoła rdzenia (czyli nawinięte zwoje)
Rafalgl pisze:Chce coś podobnego sobie wydrukować ale właśnie nie mam pomysłu jak zrobić sterowanie. Myślałem o krokowcu, ale nie wiem jak to zaprogramować, zwyczajnie nie ogarniam języka Arduino, nawet nie potrafię wyświetlacza OLED uruchomić. Teraz myślę o zwykłym silniku, jeden zwykły drugi z motoreduktorem i 2 prędkościomierze plus jakieś tachometry. Będzie trochę zabawy, bo trzeba będzie wpierw obliczyć prędkość, potem zmierzyć faktyczną prędkość i dopiero nawijać.

W nawijarkach (tych prostszych) po prostu jest sprzężenie mechaniczne(przekładnia kątowa) między obrotem pierścienia nawijającego a obrotem karkasu rdzenia transformatora.
Obrazek

Oczywiście by móc regulować (w pewnym zakresie, bo i gęstość nawijanego uzwojenia potrzebna jest różna, i średnice toroidów też mogą być różne) stosunek prędkości obrotu karkasu względem obrotu pierścienia nawijającego(czyli gęstość nawijania zwojów) przekładnia musiała by mieć możliwość zmiennego stosunku przełożenia.
Moim zdaniem, najprościej w domowych warunkach byłoby to zrobić zastępując zębatą przekładnię kątową przekładnią kątową cierną o zmiennym przełożeniu w sposób ciągły (z gumowym) kołem D1 dociskanym do tarczy D2,
Obrazek
gdzie różnica obrotów koła D1 do tarczy D2 zależy od tego na jakim promieniu tarcza D2 styka się z kołem D1 (D1 może przesuwać się wzdłuż promienia D2).

Albo całkiem prosto osobny (regulowany) napęd pierścienia, i osobny regulowany napęd karkasu, a zgrywanie ich obrotów metodą prób..
autor: RomanJ4
15 sie 2023, 13:31
Forum: INNE MASZYNY i URZĄDZENIA
Temat: Transformatory toroidalne - budowa w pigułce
Odpowiedzi: 18
Odsłony: 2562

Re: Transformatory toroidalne - budowa w pigułce

pukury pisze:nawijanie transformatorów toroidalnych ręczne to masakra.

Do tego mają takie ustrojstwa...

Obrazek
https://pl.sci.inzynieria.narkive.com/S ... sformatora

albo takie home-made.. (szkoda, że jakość filmu słaba bo konstrukcja ciekawa)
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1573497.html

Obrazek Obrazek


https://youtu.be/GKEodh70-5I
)
https://fondeco.ru/sk/kak-ya-sdelal-sta ... prostoi-i/


Kiedyś do liczenia zwojów nawijanych cewek na karkasy też zaprzągłem kalkulator z podlutowanym do styków klawisza (=) kontaktronem, i przyklejonym do kostki założonej na oś nawijacza pastylką-magnesikiem jako nadajnikiem. Wystarczyło przed nawijaniem wprowadzić działanie 1+1, a sumę zliczał kalkulator dodając +1 co obrót... Obrazek
Działało wyśmienicie, można też było zaprogramować zliczanie do tyłu w razie potrzeby...

Wróć do „Transformatory toroidalne - budowa w pigułce”