Znaleziono 9 wyników

autor: RomanJ4
09 lis 2021, 11:01
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

Jak się za to zabiorę, to oczywiście zdam relację. Sam jestem ciekaw...
Na początek chcę wydrukować nalepki z polskimi opisami funkcji przycisków i wyświetlaczy na oryginalne chińskie by łatwiej było tym operować.
Zrobiłem też sobie ściągawkę na podstawie materiałów z netu
Opis funkcji.jpg
Przystawka zimnego spawania.odt
(357.48 KiB) Pobrany 108 razy
autor: RomanJ4
08 lis 2021, 23:01
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

Dzisiaj przyszła moja przez PP, żadnych dodatkowych opłat..
Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek
autor: RomanJ4
31 paź 2021, 20:52
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

szopenn pisze:jak długo w takim trybie pochodzi końcówka mocy spawarki

Myślę, że w tej kwestii niepotrzebnie się martwisz. A zwykła MMA? Tam też od razu amperaż idzie na maxa i musi wytrzymać.
Zresztą przecież tej funkcji raczej nie będziesz używał 8 godzin na dobę bez przerwy do każdego spawania, a zapewne sporadycznie do delikatnych robót.
A zresztą przerwy między impulsami też redukują wydzielaną moc cieplną na elementach dyskretnych, czyli niejako je oszczędzają.
A zawór gazowy...
Instrukcja:
"..Regulujemy tylko prądem spawania i czasem powypływu gazu..." jak rozumiem do spawania ciągłego, czyli gaz też.

"5. Tryb spawania ciągły: po naciśnięciu tego klawisza prawy wyświetlacz pokazuje czas przerwy pomiędzy kolejnymi impulsami zgodnie z ustawionym parametrem, lewy wyświetla czas impulsu." więc tu powinna być ciągłość sterowania gazem (jak przy PULSE)
Ale to okaże się w praniu..
autor: RomanJ4
31 paź 2021, 19:20
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

szopenn pisze:roman nie.musisz mi robić wykladu..

Jeśli Cię uraziłem, to przepraszam, nie miałem takiego zamiaru.
szopenn pisze:muszę przed zakupem zobaczyć czy u mnie w spawarce jest w ogóle możliwość wyłączenia narastania bo chyba jakaś wartość minimalna tam jest wbita

No, konstruktorzy przystawki musieli wziąć pod uwagę, że jakiś minimalny czas narastania nawet bez ustawionego opóźnienia każdy elektroniczny układ mocy ma, ale widocznie jest na tyle mały by mogła ona mimo to skutecznie działać.
Inaczej nawet funkcja wbudowana w niektóre modele spawarek funkcja by nie pomogła.
szopenn pisze:pytanie jeszcze takie, co powie sterowanie zaworem gazowym jak tak w tigu zaczniemy sobie "pykać"?

Myślę, że przy ustawionej dość dużej częstotliwości powtarzania impulsów tor gazowy będzie na tyle bezwładny, że nie będzie "dziur" w dostawie gazu miedzy kolejnymi otwarciami/zamknięciami zaworu o ile jego mechaniczna bezwładność w ogóle zareaguje (jak cewka na prąd zmienny). A przy małej powinien sobie poradzić.
Jak widać z relacji użytkowników to działa, kwestia tylko dopasowania ustawień do możliwości posiadanego sprzętu.
Czyli próby pokarzą prawdę..
autor: RomanJ4
31 paź 2021, 11:09
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

Oczywiście nie amperaż, tylko czas narastania.
Jeśli impuls sterowany przez przystawkę ma mieć bardzo krótki czas w mili czy nawet mikrosekundach, to narastanie natężenia powinno być jeszcze krótsze, praktycznie natychmiastowe, bo inaczej nie osiągnie ustawionej znamionowej wartości przed końcem zadanego impulsu, a przecież pełny łuk musi mieć także czas na roztopienie materiału.
Dlatego nie ustawiamy czasu narastania na konkretną wartość powyżej "0" (funkcja ta ma za zadanie rozciągniecie narastania natężenia łuku do założonej długości, przykładowa charakterystyka spawarki: "czas narastania/opadania tryb AC/DC 0-25s/0-25s")
autor: RomanJ4
20 paź 2021, 11:39
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

rdarek pisze:Jak coś jeszcze pokleję to mogę wrzucić kolejne fotki ale mistrzostwa nie mam więc nie ma się za bardzo czym chwalić

Nie od razu Kraków... cierpliwości... :wink: Nie próbowałeś skrócić czasu impulsu na mniej jak 70 ?
autor: RomanJ4
14 paź 2021, 11:23
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

Trzeba ingerować/wpinać w sterowanie spawarką by przystawka działała, czy to całkowicie integralna przystawka?

Dodane 15 minuty 59 sekundy:
rdarek pisze:kłopot miałem z pierwszym uruchomieniem, mój tig przy nastawionym zbyt krótkim czasie impulsu nie zdążył zajarzyć łuku.
Ale metodą prób i błędów doszedłem do optymalnych nastaw.

Faktycznie w opiniach jest coś o tym...
эта штука работает инструкцию по кнопкам можно найти у других продавцов на алиэкспрес в работе нужно найти баланс между временем включения и силой тока подключение тоже простое"
"to działa instrukcje przycisków można znaleźć od innych sprzedawców na aliexpress w pracy, trzeba znaleźć równowagę między czasem włączenia a siłą prądu, połączenie jest również proste"
проработал примерно секунд 8 в режиме сварки, и полностью отключился, после лечения напишу причину болезни..
Pracowałem około 8 sekund w trybie spawania i całkowicie się wyłączyłem, po zabiegu napiszę przyczynę choroby..
Znalazłem taki opis PL https://allegrolokalnie.pl/oferta/cold- ... e-spawanie
Instrukcja:
Spawarkę należy ustawić na "0". Regulujemy tylko prądem spawania i czasem powypływu gazu.

Opis elementów sterownika:
1. Okno wyświetlania czasu/częstotliwości spawania: 99 biegów/20 biegów.
2. Klawisze regulacji czasu/częstotliwości spawania:
Tryb czasu: regulacja 1-99 ,każda wartość reprezentuje 2MS (milisekundy) (na przykład wartość 50,reprezentuje czas spawania 100 MS)
Tryb częstotliwości: regulacja 1-20, reprezentuje ilość zajarzeń łuku na sekundę (Na przykład wartość 5 reprezentuje 5 zajarzeń na sekundę).
3. Klawisz trybu: tryb czasu lub tryb częstotliwości
4. Klawisz pamięci: łącznie 20 grup pamięci, 10 grup trybu czasu, 10 grup trybu częstotliwości. 1.5 sekund po modyfikacji parametrów, bieżące dane zostaną automatycznie nadpisane
5. Tryb spawania ciągły: po naciśnięciu tego klawisza prawy wyświetlacz pokazuje czas przerwy pomiędzy kolejnymi impulsami zgodnie z ustawionym parametrem, lewy wyświetla czas impulsu.
6. Tryb spawania punktowy: po włączeniu tego trybu, po przyciśnięciu przycisku spawania zostaje wyzwolony tylko jeden impuls (prawe okno nieaktywne).
7. Po włączeniu tego trybu urządzenie działa transparentnie, tak jak oryginalna spawarka (na przelot).
8. Klawisze regulacji czasu/cyklu pracy: w sumie 2 klawisze, a mianowicie zwiększenie i zmniejszenie, istnieje 99 poziomów regulacji czasu interwału, każda wartość reprezentuje 10MS (milisekund) (Na przykład wartość 50, która reprezentuje czas interwału spawania 500MS) wyświetlany tylko w trybie ciągłym. W trybie częstotliwości istnieje 99 poziomów regulacji cyklu pracy, które stanowią procent każdego czasu spawania. Jest to głównie używane podczas ciągłej pracy. Czas wyjściowy spawarki można obliczyć na 1s/częstotliwość × cykl pracy na sekundę.
9. Klawisz wyłączania: po naciśnięciu tego klawisza lampka wyłączania świeci się i znajduje się w stanie wyłączenia.
10. Okno wyświetlania czasu/współczynnika obciążenia: łącznie 99 poziomów wyświetlania.
Trzeba ingerować/wpinać w sterowanie spawarką by przystawka działała, czy to całkowicie integralna przystawka?
Już wiem, wpinka między wtyk sterowania z palnika a gniazdo w spawarce.
https://www.ebay.com/itm/164802801489
Obrazek Obrazek
Fajnie, że pokazałeś tę przystawkę, można nią usprawnić praktycznie każdą spawarkę TiG...(ciekawe jak by to z MMA zadziałało... :wink:)


Dodane 31 minuty 58 sekundy:
autor: RomanJ4
14 paź 2021, 10:26
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

Koledzy mnie uprzedziili :D , ale nic...
Na wersję DC (najlepiej z pulsem) też trzeba sporo wydać, więc uważam, że w zasięgu zakładanej ceny lepiej już mieć wersję DC/AC, tym bardziej, że amperaż ma już całkiem przyzwoity.
200A w TiG-u to zdaje się graniczna moc dla palników chłodzonych gazem osłonowym, powyżej trzeba już chłodzenia wodnego(i odpowiedniej chłodnicy, w WF Jet na pewno, od 250A już woda http://pneumatic.home.pl/autoinstalator ... ge_id=3209) a to już koszty, więc do amatorskiego spawania to raczej mało racjonalne wyjście http://welderfantasy.com/?page_id=3287

Super sprawa do spawania cienkich blaszek to podobna do sczepiania(SPOT) funkcja tzw "zimnego spawania"(TIG COLD WELDING), polegająca na krótkich (nawet do 1/1000s) silnych impulsach momentalnie roztapiających materiał bez nadmiernego "grzania" go, można tą metodą łączyć nawet bardzo cienkie materiały, napawać, a także materiały niejednorodne jak np stal z miedzią, itd, ale taka funkcja to już wydatek rzędu co najmniej 5-6kPLN (https://fachowiec.com/sklep/pl/products ... wyt_parker)


Przy pewnej wprawie można zbliżony do COLD WELDING efekt uzyskać przy pomocy funkcji PULSE ustawiając bardzo krótki impuls, z tym, że tu występuje podtrzymanie łuku (nastawionym) niskim prądem między impulsami ustawionego prądu roboczego, i materiał bardziej się grzeje w porównaniu do COLD, ale niewątpliwie PULS baaardzo ułatwia naukę spawania TiG (które wg mnie jest podobne do gazowego)

Do tego można jeszcze zastosować pewną sztuczkę którą wymyśliłem ad-hoc w czasie spawania(pewnie koledzy też :mrgreen: ), polegającą podobnie jak w spawaniu gazowym na roztapianiu łukiem plazmy najpierw drutu(przy spawaniu z drutem) dołożonego do spawanych krawędzi materiału, który rozpływa się po łączonym materiale topiąc go bez nadmiernego jego przegrzewania.
Sprawdza się także przy spawaniu nawet cienkiego aluminium. Minimalizuje to możliwość "ucieczki" przegrzanego jeziorka i powstawanie dziur w spoinie. Spawałem z dobrym skutkiem tą "metodą" moim starym Ct-520 (DC bez pulsu) np blachy czarne ≠0,45mm(przylbiaca-samosciemniajaca-zdziwienie- ... 47-20.html), także alu widoczne na zdjęciu w moim poście wyżej, i inne takie...

No, i podobnie jak koledzy polecam ćwiczyć, ćwiczyć, i jeszcze raz ćwiczyć, bo żadna teoria nie zastąpi manualnej wprawy i zdobytego takim sposobem doświadczenia. Nie tylko zresztą w tej dziedzinie obróbki...

Dodane 4 minuty 12 sekundy:
rdarek pisze:Do spawania metodą cold welding kupiłem takie cudo https://pl.aliexpress.com/item/40010076 ... 9411%22%7D

I jak Ci się to sprawuje ? Trzeba ingerować w sterowanie spawarką by przystawka działała, czy to całkowicie integralna przystawka?

Dodane 10 minuty 7 sekundy:
the.bear pisze:Alu tylko Argon 5.0 żeby spawy były ładne.

Koniecznie.
autor: RomanJ4
14 paź 2021, 01:19
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: TIG do ~4k
Odpowiedzi: 43
Odsłony: 5077

Re: TIG do ~4k

the.bear pisze:Za 4 tysie chyba nic do Alu nie znajdziesz.

To do amatorskiego spawania i nauki by się też nadało Welder Fantasy JET TIG AC/DC 200 PULSE
https://spawarena.pl/pl/p/Welder-Fantas ... vcQAvD_BwE
zwłaszcza puls do nauki spawania będzie dużo pomocny + soczewka na palnik, a ustawianie parametrów (i zapis) jest bardzo przejrzyste, Mam wersję III(z plazmą) i bardzo dobrze się spisuje również z alu...
Obrazek Obrazek

Wróć do „TIG do ~4k”