Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
10 wrz 2021, 20:39
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka 360x1000 drgania, hałas
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 2971

Re: Tokarka 360x1000 drgania, hałas

A odnosząc sie do nadmiernego luzu na nakrętce śruby sanek poprzecznych, to można łatwo go skasować przez regulację nakrętki.
Jeśli w Twojej jest podobna jak w tej DTR-ce (od CQ6236) co podejrzewam,
Obrazek

to luz ten reguluje się przez rozpieranie wkrętami obu części naciętej nakrętki, podobnej do tej na zdjęciach.
Obrazek Obrazek Obrazek
Najlepiej zrobić to od tyłu po przesunięciu sanek na koniec śruby, lub jeśli nie ma dostępu od tyłu, to od spodu poprzez okno łoża.
Obrazek

Luz też może wystąpić na łożysku oporowym śruby, ale to rzadziej występująca przyczyna..
Obrazek
autor: RomanJ4
10 wrz 2021, 19:42
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka 360x1000 drgania, hałas
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 2971

Re: Tokarka 360x1000 drgania, hałas

Enduros70 pisze: Proszę nie sugerować się przecinakiem, po prostu najłatwiej było nim wyzwolić ten odgłos na tyle głośno, aby telefon to uchwycił, gdyż przy toczeniu na posuwie wzdłużnym czy poprzecznym mikrofon nie wyłapuje niskich tonów tego chrobotania.

Teraz jasne.
grzegorz_sg pisze:Proponuję drogę eliminacji odpiąć skrzynkę posuwu i tak dalej

A jak toczysz ostro ręcznie bez posuwu mechanicznego ale mniej więcej jednostajnie, to też występują takie objawy? Ich brak w takim przypadku wskazywałby na defekt w układzie gitara/skrzynka posuwów/wałek pociągowy/przekładnia w suporcie. Jeśli jednak także występują to trzeba raczej szukać w układzie przeniesienia napędu z silnika na wrzeciono.
Szkoda, że nie masz stetoskopu, łatwiej byłoby wykryć źródło powstawania tych drgań,
Obrazek
https://alle gro.pl/oferta/stetoskop-diagnostyczny-warsztatowy-samochodowy-7509640178?bi_s=ads&bi_m=showitem%3Aactive&bi_c=NDk3YTY0ZDItZjI1NC00NjFmLWI3ZWMtMmY2MWUwNjkzYmRmAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a41cf3dd-4b90-4482-915d-e0528cfea59f
kosztuje kilkanaście złotych, ale pomaga szybciej zlokalizować miejsce danego hałasu...
Jak piszesz hałas pojawił się nagle, więc podejrzenie pada na defekt mechaniczny.
autor: RomanJ4
09 wrz 2021, 22:03
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Tokarka 360x1000 drgania, hałas
Odpowiedzi: 33
Odsłony: 2971

Re: Tokarka 360x1000 drgania, hałas

Enduros70 pisze:Jak słychać na załączonym filmie cała tokarka wpada w duże drgania i wydaje dźwięk chrobotania z toczonego materiału. Podczas toczenia wzdłużnego co chwilę chrupie nóż w materiale jakby trafiał na kamień. Najgorzej jest przy stali st3, na c45 lepiej. Stało się to praktycznie z dnia na dzień.

Czy przedtem kiedy cięcie szło jeszcze dobrze, też miałeś ten materiał, takie obroty, i taki posuw?
Rada kolegi rc36 jest warta sprawdzenia, ale według mnie to nie luzy suportu/sanek, bo i z takimi cięcie się udaje nawet na mniejszych maszynach, a luzy raczej nie powstają nagle, choć sprawdzić zawsze warto.

Jeśli, jak pisałeś łożyska wrzeciona masz sprawdzone i luzu nadmiernego nie ma, a luzy sanek profilaktycznie przed cięciem pokasowałeś, to pozostają do sprawdzenia parametry skrawania(cięcia), narzędzie i jego ustawienie, lub oba.
Zakładam, że oprawka nie jest uszkodzona i dobrze trzyma płytkę). Na moje ucho to wygląda jakby płytka tarła o materiał zamiast skrawać gdy np jest za wysoko do osi toczenia, lub płytka jest uszkodzona(wykruszona, starta..), a to potrafi generować takie drgania/odgłosy. Poza tym
Zaczął bym od sprawdzenia wysokości noża do osi, bo czasem się zdarza, że jesteśmy jej pewni a nakrętka regulacyjna na kostce imaka się jakimś cudem(pewnie od drgań) poluzuje i przestawi, i nóż już nie jest w osi. Możliwe też, że może przylepił się do niej jaki paproch na który nie zwróciłeś uwagi, i już po właściwy ustawieniu kostki.
Miałem też taki przypadek kiedy w trakcie roboty zmieniłem płytki na innego producenta, które jak się okazało miały po prostu inną wysokość niż dotychczas używane(niby jest standaryzacja, ale... :wink: ).

Zwróć uwagę na powstający w czasie cięcia wiór, jego kształt, spływ po powierzchni natarcia (powinien być w nieutwardzanej, dość miękkiej stali wstęgowy), czy się nie piętrzy, robi narosty(stąd może być to "chrupanie" kiedy co jakiś czas narost się urywa, albo kiedy wór przebija powstałe na pow. natarcia spiętrzenie). Niestety na filmie tego nie widać. Można jego spływ często bardzo poprawić smarując/chłodząc emulsją lub olejem w czasie cięcia.
Zwróć uwagę na tym filmie poniżej na odgłosy przy różnych warunkach cięcia, jaki jest wiór i odgłos kiedy nóż jest za słabo dociskany, i jaki kiedy zaczyna równo spływać wstęgowy przy mocniejszym docisku. Widać nawet, że imak tej małej maszynki tańczy w przód i tył, a mimo to tnie.
https://youtu.be/DiQNwZifpj4
https://youtu.be/MAoy6eHYo2Y
Jeśli masz ustawienia noża właściwe, a sama płytka jest ok, to podkręć obroty i mocniej wjeżdżaj płytką w materiał. Na Twoim filmie widać, że dojeżdżasz i stoisz bo zaczęło drżeć, stąd mogą być takie odgłosy. No chyba że w tym przypadku ustawienie lub nóż szwankują.
Przy małych obrotach trzeba często mocniej kręcić korbą by niejako "przebić" materiał aby zaczął iść wiór wstęgowy, bez zacięć i spiętrzeń równo i szybko spływając z pow. natarcia.
Zwłaszcza mocniej trzeba naciskać kiedy geometria użytej płytki ma dużą ujemną mikrofazę ochronną (ostrza przed wykruszeniem - stosowana do obróbki na dużych sztywnych obrabiarkach z wysokimi parametrami skrawania) która generuje większe opory skrawania niż "ostra" geometria.
Nawiasem, jest to dość częsty błąd mniej doświadczonych operatorów przy cięciu - zbyt delikatne wejście i posuw, skutkujący rwaniem ciągłości wióra(igiełki), jego spiętrzaniem, i w efekcie drganiami(w ramach luzu śruby, a czasem wiotkości materiału) - to tzw. chatter - eskalacja drgań mogących w efekcie nawet urwać nóż )
I paradoksalnie pomimo prawidłowego ustawienia noża i właściwej jego geometrii, przy zbyt delikatnym docisku w bardziej miękkich materiałach może on wystąpić szybciej niż przy skrawaniu materiałów twardszych.
Dlatego mocniejsze dociskanie nie pozwala ostrzu odskakiwać od materiału w ramach tego luzu (lub odkształcenia materiału), i wpadać maszynie w duże drgania.

Spróbuj zastosować się do tego co opisałem, i napisz o efektach.

Wróć do „Tokarka 360x1000 drgania, hałas”