Znaleziono 1 wynik

autor: RomanJ4
02 wrz 2021, 12:25
Forum: Tokarka Nutool 550, Zuch, OUS, TSA, TSB, Mini Lathe i inne małe tokarki
Temat: Ustawienie wrzeciennika LD550
Odpowiedzi: 2
Odsłony: 1171

Re: Ustawienie wrzeciennika LD550

Adam Domański pisze:Po prostu mocowałem wrzeciono brałem kawałek pręta i planowałem powierzchnię bez podparcia koniem, mierzyłem stożek, poprawiałem ustawienie wrzeciona i tak aż do skutku.

Obrazek
(https://pfmrc.eu/topic/60403-frezowanie ... y-romanj4/)

To dobra metoda na pomiar bez trzpienia kontrolnego, ale by taki pomiar był miarodajny to trzeba wziąć pod uwagę i spełnić pewne warunki:
- aby wrzeciono nie miało nadmiernego luzu na łożyskach,
- ów "kawałek pręta" nie był zbyt cienki (wiotki) i zbyt długi względem średnicy(choć z drugiej strony im dłuższy - tym pomiar dokładniejszy), bo długi wiotki pręt będzie pod wpływem promieniowych sił/oporów skrawania(reakcyjnej do FCN/Fo siły odpychającej Fo') odginał się na wolnym końcu dając w rezultacie oś obrotu materiału(OM) nierównoległą do osi łoża(OT) i stożkowaty kształt powierzchni toczonej, co zafałszuje obraz równoległości osi wrzeciona do osi łoża (czyli brak bazy do pomiaru).
Obrazek
- dlatego też, by promieniowe opory skrawania(odpychanie materiału Fo') zminimalizować, trzeba do zatoczenia użyć noża z prostopadłą do materiału(czyli osi toczenia) krawędzią skrawającą(kąt przystawienia Kr=90°), zgodnie z prawidłami teorii skrawania https://pfmrc.eu/topic/78625-techniki-t ... zu/page/3/, http://www.pcez-bytow.pl/download/plk/3 ... teoria.pdf
Obrazek Obrazek
- ewentualnie użyć płytkę do składaka z jak najmniejszym kątem wierzchołkowym(rξ) naroża, i zagłębieniem(przybraniem ap) ostrza w materiał nie mniejszym jak 2/3 rξ z tego samego powodu..
Obrazek

Wróć do „Ustawienie wrzeciennika LD550”