Znaleziono 3 wyniki

autor: RomanJ4
09 lut 2021, 21:41
Forum: Na luzie
Temat: Co kryje ziemia?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 1220

Re: Co kryje ziemia?

Bardzo ciekawy.
Szkoda, że młodzież nie zaczyna nauki historii w szkołach od poznania dziejów własnego miejscowego "podwórka", potem więcej wiemy o starożytnych Egipcjanach, niż o własnych przodkach...
autor: RomanJ4
09 lut 2021, 21:02
Forum: Na luzie
Temat: Co kryje ziemia?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 1220

Re: Co kryje ziemia?

rynio_di pisze:od 95 r biegałem z ,,piszczałką ,, po lasach . Najstarsze trafienie II w p.n.e. Miejsce pochówku kultury przeworskiej.

Noooo... to gratulacje! W dodatku polonica. Każdy poszukiwacz pewnie marzy o "skarbie śląskim", ale dla mnie osobiście ciekawsze są te pieczętujące jakąś, choćby nawet i nieodległą historię...
Na terenie mojej miejscowości znajdują się dwa wczesnośredniowieczne grodziska badane archeologicznie już przed wojną
https://www.skepe.pl/index.php/grodziska-skepego
http://atlasgrodzisk.pl/?view=details&location=361
Mikołaj Kościelecki herbu Ogończyk, który był właścicielem Wioski Skępskiej i okolic, uzyskał w 1445 roku przywilej królewski na założenie miasteczka. Przywilej nadał Kazimierz Jagiellończyk, a miasteczko zlokalizowano na przesmyku jeziornym. Skępe sądziło się według prawa chełmińskiego zwanego magdeburskim. Stryj Mikołaja Kościeleckiego – również Mikołaj – sprowadził w 1498 roku z Koła nad Wartą zakonników zwanych bernardynami. Wznieśli oni w Wymyślinie kościół i klasztor. W XVIII wieku powstała w miasteczku gorzelnia, tartak i młyn. Skępe było miejscem jarmarków i ośrodkiem patniczym, do którego udawały się pielgrzymki z ziemi dobrzyńskiej, Kujaw i Mazowsza. Skępe leżące na gościńcu toruńskim otrzymało w XV wieku prawo odbywania dwóch jarmarków 13 lipca i 8 września oraz targów tygodniowych w soboty. W 1530 roku uzyskało prawo na trzeci jarmark 28 kwietnia, który w 1559 roku przeniesiono na pierwszą niedzielę po Wielkanocy. Potem cotygodniowy targ z soboty został przeniesiony na czwartek. Obecnie jarmarki odbywają się w środy. Ziemię dobrzyńską nękały oddziały krzyżackie, a potem najazdy szwedzkie. Mimo że większych bitew nie było na ziemi dobrzyńskiej, zniszczyły ją w dość dużym stopniu maszerujące oddziały szwedzkie i polskie. W 1463 roku rycerz Ulryk Czerwonka rozgromił oddział Krzyżaków pod Laluszką. W 1657 roku przez ziemię dobrzyńską przeciągnął Stefan Czarniecki. Skępe często nawiedzały klęski. Po trzykrotnym morowym powietrzu pozostały 84 osiadłe domy oraz 28 opustoszałych domów i 66 placów. Mówi o tym dokument z 1631 roku. Po przemarszu oddziałów szwedzkich pozostało 50 mieszkańców, gdyż część poumierała, a część została przez Szwedów wybita. O tych faktach mówi jurament z 1660 roku. W latach 1793 – 1794 Skępe liczyło 470 mieszkańców, w tym 6 Żydów. Mieszkało tu 25 rzemieślników.
Ciekawe co by u nas wyszperał... ?
autor: RomanJ4
09 lut 2021, 19:25
Forum: Na luzie
Temat: Co kryje ziemia?
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 1220

Co kryje ziemia?

Dosłownie...
Warto sobie popstrykać...
https://www.facebook.com/zwiadowcahisto ... 85/?type=3
Tymczasem gdzieś na rozdrożach pod Stalingradem... porzucony w zawierusze wojennej blisko 80 lat temu - niemiecki Mercedes-Benz W136 (170V)🤯 Samochody te cechowały się prostotą konstrukcji, ale też niezawodnością, niezłymi osiągami i co najmniej przyzwoitym komfortem podróżowania. Cechy te sprawiły, że był to najpopularniejszy model firmy Mercedes w latach 30. XX wieku. W chwili wybuchu II wojny światowej, wiele samochodów tego typu zarekwirowały niemieckie siły zbrojne gdzie pełnił rolę wozów sztabowych. Mercedes-Benz W136 służył na niemal wszystkich frontach tej wojny od samego jej początku, aż do kapitulacji Berlina w maju 1945 roku. Co ciekawe, po kapitulacji III Rzeszy produkcja tego modelu została wznowiona i był to jeden z pierwszych samochodów produkowanych w Niemczech po wojnie!
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/ak ... em/jnz478r

Wróć do „Co kryje ziemia?”