Znaleziono 1 wynik

autor: RomanJ4
05 lip 2019, 12:58
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Uszkodzenie wrzeciona po zablokowaniu narzędzia przecinającego?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 2183

Re: Uszkodzenie wrzeciona po zablokowaniu narzędzia przecinającego?

Sprawdzianem kondycji każdej tokarki jest przecinanie. Nawet gdyby (co mało prawdopodobne) wrzeciono się wygięło to po zatoczeniu wzdłużnym kawałka wałka i tak powierzchnia nie będzie biła. Więc jego przecinanie i tak wskaże sztywność maszyny, oczywiście przy założeniu, że zachowane zostały fundamentalne zasady wskazane przez kolegów wyżej - krótkie mocowanie(wysunięcie a nie zamocowanie w szczękach) materiału i noża, właściwa geometria noża, i dobrze dobrane parametry cięcia - w tym szybkość posuwu liniowego noża, bo częstym błędem zwłaszcza mniej doświadczonych operatorów jest... zbyt wolne kręcenie korbą(!), przez co nóż zamiast zagłębiać się w materiał /vide -ap/ bardziej trze o niego produkując "igiełki" zamiast wstęgowego wióra w ramach luzów na śrubie sanek poprzecznych(odpowiednio duży opór skrawania/docisk kasuje luzy nie pozwalając na "skakanie" ostrza w stosunku do materiału w ramach tego luzu i sprężystości... jedynie przy docinaniu trzeba z czuciem zmniejszać docisk by nóż nie przebił zbyt gwałtownie materiału przy cieciu pierścieni lub urwał czopa przy cieciu pełnego wałka, bo to grozi narzędziu awarią)
Tak więc zatocz kawałek alu krótko przy szczękach, i przecinaj nie zapominając o obfitym smarowaniu/chłodzeniu, bo alu lubi przywierać do noża zaburzając warunki spływu wióra co prowadzi do wzrostu drgań (nawiasem, możesz sobie przetestować cięcie na sucho i ze smarowaniem, a zobaczysz różnicę, nie tylko w alu zresztą...)
Jeśli mimo spełnienia tych warunków dalej generuje silne drgania, to trzeba się przyjrzeć regulacjom jaskółek sanek, nakrętek na śrubach, łożysk wrzeciona, luzu na pryzmach(dotyczy lekkich suportów), i ostatecznie ogólne pojętej sztywności (pamiętajmy, że duża masa tłumi drgania !) bo często nawet konstrukcja obrotnicy(np słupkowa) ma wpływ na stabilność mocowania narzędzia (co można zdiagnozować przystawiając czujnik do imaka w czasie cięcia).
Napisz co stwierdziłeś w próbach, a będziemy dywagować dalej.. I nie bój się próbować - nawet najlepsi tokarze łamią czasem noże... :wink:

P.S. Ułatwiłoby gdybyś wrzucił kilka zdjęć geometrii noża, jego zamocowania w imaku...

Wróć do „Uszkodzenie wrzeciona po zablokowaniu narzędzia przecinającego?”