Znaleziono 2 wyniki

autor: RomanJ4
10 cze 2019, 09:22
Forum: Obróbka metali
Temat: Dłutowanie - jak zlikwidować stożek?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1675

Re: Dłutowanie - jak zlikwidować stożek?

W jakiej średnicy otworze robisz ten kanałek? Może dało by się wzmocnić dłutak jeśli otwór dostatecznie duży(nawet przez dospawanie do trzonka - usztywniało się tak wytaczaki)...
Większy kąt natarcia zapewne zmniejszy siłę skrawania, ale przy nie dość sztywnym dłutaku to zbyt wiele nie pomoże.
Obecnie dłutowałem szeroki na 3mm, głęboki na 2mm a długość elementy to 25mm.... ale musze to samo zrobić w elemencie dł 60mm.
taki rowek (otwór ø40mm/25mm dł.) dłutowałem w tokarce za pomocą listwy HSS do przecinania 3x20mm o przekroju nożowym który eliminował tarcie boków noża o ściankę rowka,
https://www.alibaba.com/product-detail/ ... 30813.html
Obrazek
natomiast szeroka listwa była na tyle sztywna(w dodatku trójkąt), że nic nie odpychało. Było troszkę zachodu z poziomym zamocowaniem trójkątnego przekroju w kostce Multifixa, ale przefrezowałem sobie w imadle kołyskowym (pod kątem bodaj 1,5 czy 2°, o ile pamiętam) jedną boczną powierzchnię trzonka od przecinaka lutowanego, i
Może tak popróbuj, jeśli suwadło/jak zmierzyłeś/ jest dostatecznie sztywne, a średnica otworu pozwoli... ?
autor: RomanJ4
08 cze 2019, 08:52
Forum: Obróbka metali
Temat: Dłutowanie - jak zlikwidować stożek?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 1675

Re: Dłutowanie - jak zlikwidować stożek?

Jeśli ruch krawędzi skrawającej nie jest prostopadły do stołu, to nie uzyskasz pionowej linii ścinania(zakładając, że nóż jest dostatecznie sztywny i ma prawidłową geometrię).
Można zbadać statycznie, zamocuj zamiast noża np długą szlifowaną stalkę, kiedy suwak jest maksymalnie wysunięty w dół przystaw do górnego końca stalki czujnik posadowiony na stole, i obróć wsuwając suwadło podnosząc stalkę, Jeśli ruch stalki(suwadła) nie jest prostopadły do stołu to zegar pokarze odchyłkę proporcjonalną do długości ruchu (pomiar podobny do mierzenia prostopadłości osi wrzeciona frezarki do stołu).
Lub zmierz to samo zamocowanym w suwadle czujnikiem dostawionym do kątownika mocowanego do stołu (podobnie do poniższego)
Obrazek Obrazek
(zamiast kątownika może być toczony walec postawiony na stole dający prostopadła do stołu krawędź).

Jeśli chcesz zbadać dynamicznie w czasie pracy kiedy na narzędzie/suwadło działają siły które mogą wprowadzać uchyby niewykrywalne w próbie statycznej, to na stole w imadle (czy uchwycie w którym mocujesz detal) zamocuj zatoczony wałek z naciętym rowkiem wybiegowym dla dłuta, i stycznie do powierzchni walca wydłutuj w nim rowek najsztywniejszym nożem który posiadasz (głębokość taka by był na całej długości do rowka, jeśli dłuto jest b. szerokie to krawędź nawet nie musi się zagłębić, wystarczy że zetnie na płasko część krzywizny wałka), i zmierz czujnikiem jak wygląda równoległość do stołu ściętej powierzchni na całej długości.
Da Ci to pogląd jaki jest faktyczny ruch noża w stosunku do stołu.
Jeśli nie można uchybu skompensować regulacją głowicy, to możesz pod uchwyt/imadło zastosować stolik kątowy
Obrazek

którym skompensujesz ustawienie detalu do ruchu noża poprzez jego pochylenie w odpowiednią stronę..

Wróć do „Dłutowanie - jak zlikwidować stożek?”