ad1) w 90 procentach przypadków robi się to tak, że na silnik przypadają dwie linie portu lpt - step (impuls na tej lini to krok silnika), oraz dir (poziom na tej lini okresla w ktora strone silnik sie obraca). Można tez robic stepL, stepR (czyli impulsy na jednej lini to obroty w jedna strone, na drugiej w druga), czy chociazby dac 4 linie na silnik i sterowac bezposrednio cewkami. LinuxCnc jest baaardzo uniwersalny w konfiguracjikmeld pisze: Czy ktoś mógłby w ogólny sposób powiedzieć (nie koniecznie odsyłając do manuala programu, którego jeszcze nie mam) jakie sygnały linux cnc wysyła dla:
1) sterowania silników poszczególnych osi (z tego co rozumiem interpolacja ruchu, prędkośc/przyspieszenie/kierunek/backshlash sa dokonywane przez program). Wyczytałem też że sterownik silnika można podłączyć bezpośrenie do lpt, więc spodziewam się, że idzie tamtędy po prostu seria impulsów dla każdej z osi, ale chciałbym się upewnić.
2) włączania\wyłączania wrzeciona
3) ustalenia prędkości obrotowej wrzeciona
4) właczania\wyłączania chłodziwa.
Moje pytanie jest związane z tym, że zastanawiam się czy możliwe jest zastosowanie sterownika PLC zamiast płyty głównej.
ad2, 4) zazwyczaj poziom na jakiejs lini załącza przekaźnik. Ale można tez wykozystac np port szeregowy i wysyłać np 'p1on' - co załączy przekaźnik nr jeden.
3) zazwyczaj na jakiejś lini lpt robi sie pwm'a
ad5) tak, można zastosowac plc. Sa nawet gotowe płytki z plc na pokładzie, podłączane do lpt, do których linuxcnc ma sterowniki. Cena takiego czegoś to ok 50$, na razie nie używałem, to się nie wypowiem.