Znaleziono 3 wyniki

autor: czort
07 paź 2012, 15:01
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dokumentacja wrzeciona tokarki przelot 80-100mm - poszukuję
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 8116

Mówię o silniku 5kw bo taki mam zamontowany w tokarce i działa to bardzo ładnie. toczę głównie stal nierdzewną na średnicy do 30mm. Ale też zdążało się toczyć alu na średnicy 100-110 mm (bo o sensownym toczeniu stali na tych średnicach to raczej nie ma mowy ) i ten silnik dawał sobie z tym rade. Absolutnie nie mowie ze autor musi koniecznie montować taki, ale jest to jakiś punkt wyjścia do dobrania odpowiedniego napędu. Ja ten silnik rozkręcam do 4000obr/min (ale bardzo rzadko ). Jeżeli potrzebne są mniejsze obroty to pewnie tak samo dobrze działał by silnik mniejszej mocy z tym samym momentem obrotowym . Prawdopodobnie gdyby zrobić dwustopniową przekładnie to działało by dobrze na jeszcze mniejszym silniku. Niemniej przy takiej specjalizacji maszyny nie ma to raczej sensu.
autor: czort
06 paź 2012, 21:14
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dokumentacja wrzeciona tokarki przelot 80-100mm - poszukuję
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 8116

Tylko uchwyt trójszczękowy samocentrujący 315mm to powrót do punktu wyjścia, bo taki wymaga maszyny która waży solidnie powyżej tony. Ze już nie wspomnę o tym iż przy takiej obróbce był by on drastycznie nie ekonomiczny ze względu na to że magazynuje sporo energii. Co do wrzeciona to sugeruje dwa łożyska kulkowe skośne, wrzeciono stosunkowo krótkie (myślę że spokojnie wystarczy wrzeciono w granicach 200-300 mm ) ewentualnie dwa łożyska kulkowe skośne blisko siebie z przodu i jedno kulkowe zwykłe z tyłu (do przenoszące obciążenie od pasa klinowego. Opcji jest sporo ale przy tych siłach od skrawania i tych średnicach łożysk to w zasadzie wstawienie tam czegokolwiek powinno skutkować dobrą pracą. Dobrze było by jednak pomyśleć o solidnym odprowadzeniu ciepła z łożysk (może jakiś radiator aluminiowy ? coś w tym sorcie ). Smarowanie najłatwiej chyba będzie zrealizować smarem plastycznym (można kupić niezbyt drogo smarownice sprężynowe które dostarczają smar ciągle zgodnie z ustawionym dawkowaniem ) a przynajmniej ja mam tak to rozwiązane w mojej tokarce numerycznej. Do napędu całego cyrku wystarczy silnik 5 kw 2800obr z falownikiem i przekładnia pasowa 1:1 (przynajmniej ja taki mam w tokarce i na takich średnicach i materiale sprawdza się doskonale )
autor: czort
03 paź 2012, 14:36
Forum: Toczenie / Tokarki Konwencjonalne
Temat: Dokumentacja wrzeciona tokarki przelot 80-100mm - poszukuję
Odpowiedzi: 40
Odsłony: 8116

Do tokarek z takim przelotem zazwyczaj przewidziane są uchwyty rzędu 400-500mm (a przynajmniej dla tokarek uniwersalnych) tak jak np. 1m63. Do tych potrzeb(toczenie al i poliamidu na średnice 100mm ) jeżeli chodzi o sztywność prawdopodobnie z powodzeniem wystarczyła by TSB20 a już na pewno tue35 . Jedyną rzeczą jaką w tych tokarkach trzeba by przerobić to jest wrzeciennik, jeżeli mają być to takie średnice to o uchwytach trójszczękowych zwykłej konstrukcji trzeba zapomnieć tak czy siak zatem kupowanie wrzeciona jako części zamiennej od już produkowanej tokarki tez ma raczej wątpliwy sens. Można poszukać wśród tokarek rewolwerowych (powinny mieć duże przeloty ze względu na to iż w większości była stosowane rura ciągowa do uchwytu mechanicznego której nie będzie przy mocowaniu ręcznym ), Można też przerobić wrzeciennik w jakiejkolwiek tokarce uniwersalnej ale tu trzeba zacząć od odpowiedzi na pytanie "jak to mocować ". No i można też konstruować coś od podstaw. Sugerował bym zacząć od przejrzenia rewolwerówek.


PS
http://allegro.pl/tokarka-rewolwerowa-1 ... 23660.html o ile dobrze pamiętam przy tych nawet przelot i oryginalny uchwyt tulejowy by pasował do potrzeb ale nic sobie za to uciąć nie dam

Wróć do „Dokumentacja wrzeciona tokarki przelot 80-100mm - poszukuję”