Znaleziono 3 wyniki

autor: steelfec
25 lis 2012, 19:02
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 14218

Jestem gotów dać nawet +/- 20.000zł, bo ponoć takie są stawki za najlepsze spawarki inwertorowe.
Myślę, że posiadanie jednego tego typu urządzenia z wyższej półki, "do zadań specjalnych" ostatecznie się nam zwróci.

Zastanawiałem się też, czy jeśli spawarki inwertorowe (lub jakieś inne nowinki typu spawarki z synergią) okażą się skuteczniejsze od obecnie posiadanych przez nas klasycznych tranzystorów, to czy docelowo nie wymienić wszystkich spawarek na nowe.
Oczywiście 5 spawarek x 20.000zł + jakieś dodatkowe programy, to koszt znacząco przekraczający nasze możliwości. Dlatego zastanawiam się czy są jakieś spawarki odpowiadać naszym potrzebą ze średniej półki cenowej. Opcja 4 średniej klasy spawarki + 1 bardzo dobra, szczególnie przy założeniu, że rozkładamy taką inwestycje w czasie, to stan do zaakceptowania.

Ostatecznie pojawia się jednak pytanie zasadnicze, czy dobry inwertor zmniejsza ryzyko przepalenia blach 1,5-2mm (bo po to jest mi w chwili obecnej potrzebny) i czy inwertor ze średniej półki cenowej (jeśli w ogóle są takie) ma jakąś przewagę nad tradycyjnym tranzystorem? A jeśli tak to jak się nazywa i gdzie można go kupić. :)
autor: steelfec
25 lis 2012, 11:27
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 14218

Spawamy mieszanką gazów, choć teraz z głowy nie pamiętam w jakich proporcjach. A jaka mieszanka jest najwłaściwsza?
Swoją drogą, piszesz Jacku , że mieszanka jest lepsza niż czyste CO2, ale dla wszystkich spawarek, czy tylko na transformatorowych?
Pytam, bo ostatnio byłem na pokazie Lorcha, który był organizowany w większym zakładzie, w mojej okolicy. Po spotkaniu miałem okazję porozmawiać trochę z kierownikiem produkcji tegoż zakładu i gość twierdził, że w przypadku spawarek inwertorowych przejście na czysty CO2, daje najlepsze efekty przy redukcji odprysków. Czy to prawda?

Chciałem jeszcze Was zapytać o to czy są jakieś tabele, które określają najwłaściwsze: nastawy prądu, ilości i mieszanki gazów, rodzaje i grubości drutów oraz szybkości posuwu, które są optymalne do spawania poszczególnych grubości blach? Jeśli są takie tabele, to gdzie ich szukać?

Edit: Jacek, jeszcze jedno pytanie do Ciebie. Piszesz, że uchwyty chłodzone wodą są dużo wygodniejsze od tych chłodzonych powietrzem. (My obecnie spawamy tylko sprzętem chłodzonym powietrzem, dlatego nie mamy innych doświadczeń.)
Ostatnio pewien handlowiec sprzedający spawarki też mówił mi, że spawarki chłodzone wodą są lepsze, ale spodziewałem się, że po prostu gość stara się mi wcisnąć droższy produkt.
Czy taki uchwyt chłodzony wodą nie jest cięższy, bo jak u nas chłopaki spawają po 8 godzin, tylko z przerwą na śniadanie, to każdy gram się liczy, czy się mylę?
autor: steelfec
25 lis 2012, 02:29
Forum: Spawalnictwo i obróbka cieplna
Temat: Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?
Odpowiedzi: 8
Odsłony: 14218

Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?

Witam,

Chciałbym się Was poradzić.

Planuję kupić inwertorowy Migomat do firmy, ale nie bardzo wiem jaki.
Osobiście spinam od strony spraw nieprodukcyjnych (na spawaniu się specjalnie nie znam) taką małą spawalnie - 5 spawarek działających na 2 zmiany. Od i cała firma.
Cześć maszyn to Esaby część Mosty, wszystkie na transformatorach.

Pracujemy maksymalnie do blachy 8mm, ale 95% całej produkcji to blacha 3mm (tylko S235). Spoiny muszą być szczelne (badane penetrantami i ciśnieniowo).
Obecnie wzięliśmy spore (jak na nas) zamówienie, na wykonanie elementów z blachy 1,5mm i 2mm (też tylko S235).

Panowie na spawalni twierdzą, że poradzą sobie na obecnie posiadanym sprzęcie, ale ja mam pewne wątpliwości. Nie będę ukrywał, że nie wszyscy z nich są 100% profesjonalistami. Do blachy 3mm ich umiejętności wystarczają, ale półtorówka to już inna bajka.
Pomyślałem więc, że skoro czynnik ludzki jest nieco słabszy, to może można go "nadrobić" technologią. Czytałem ostatnio o migomatach na inwertorach, że ponoć spawają bez odprysków (a z tym mamy spory problem) i że ponoć inteligentne itp. itd.
Jestem gotów zorganizować większą kasę i kupić taką spawarkę. Chciałbym, żeby obecnie pomogła nam przy spawaniu tych cienkich blach 1,5-2mm, ale żeby później dawała też radę spawać blachę 3mm w cyklu ciągłym (spoiny po kilka metrów) przez 2 zmiany 5x w tygodniu.

Czy Waszym zdaniem lepiej kupić maszynę chłodzoną powietrzem czy wodą? Która jest bardziej ekonomiczna w użytkowaniu, a która bardziej ergonomiczna?
Ponoć niektóre spawarki inwertorowe mają dogrywane programy (np. Lorch) a część ma je już w standardzie. Moglibyście napisać o tym coś więcej i czy są jakieś programy dostarczane w standardzie do wspomagania spawania cienkich blach?

Czy moglibyście mi poradzić jakieś dobre urządzenie?


P.S.: Jakie Waszym zdaniem powinny być dobrane parametry spawania dla czarnych blach 1,5 i 2mm? Czy będą one takie same na spawarkach tranzystorowych i inwertorowych czy też inne? I czy Waszym zdaniem spawarka synergiczna, na której definiuje się wszystkie parametry pracy, może ograniczyć ryzyko przepalania cienkich blach i ewentualnie przyspieszyć pracę, czy też nie bardzo?

Pozdrawiam,
Kuba

Wróć do „Jaki inwertorowy MigoMat wybrać?”