Znaleziono 2 wyniki

autor: MarK
27 sty 2010, 20:25
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mała ktosntrukcja do protorypów PCB
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3253

odległość między ścieżkami zależy przede wszystkim od średnicy freza, a dokładnie od średnicy stopki freza. przy generowaniu programu obróbczego wymiar ten zakładam w granicach 0,15 - 0,2 mm. i można teoretycznie przyjąć, że taką minimalną odległość między ścieżkami jestem w stanie wykonać :-)

jeszcze nie frezowałem płytek dwustronnych, choć przymierzam się do tego już prawie rok :grin: (ciągle udaje mi się zmieścić z moimi konstrukcjami na płytce jednostronnej). planuję bazować płytkę na dwóch kołkach ustalających, tak jak to poleca np. firma LPKF w jednej z instrukcji. polecam poszperać w pdf-ach na stronie www.lpkf-usa.com (trzeba się zarejestrować) lub na stronie firmy T-Tech, www.t-tech.com
autor: MarK
25 sty 2010, 11:19
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Mała ktosntrukcja do protorypów PCB
Odpowiedzi: 10
Odsłony: 3253

witam!

jakiś czas temu "popełniłem" konstrukcję takiego plotera. obszar roboczy to 370x280x55mm. konstruowałem go właśnie z myślą o frezowaniu PCB, wzorując się na konstrukcjach firmy LPKF. jak się okazało, oprócz pcb, ploter frezował z powodzeniem również drewno, tworzywa sztuczne i nawet dural.

konstrukcja z duralu, prowadnice to wałki fi 16 niepodparte (!!!), napęd - silniki krokowe (około 1A) i śruby trapezowe. w osiach X, Y śruby fi 16x4, w osi Z śruba Tr10x2. do tego nakrętki dzielone, ze sprężyną pomiędzy, dla łatwego kasowania luzu.
przy półkrokowej pracy silników (400 kroków na obrót) dawało to teoretyczną rozdzielczość 0,005mm w osi Z (w praktyce nie było aż tak pięknie :-) ) ruchoma brama i wrzeciono Metabo 650W. program sterujący: EMC2 (linuxcnc).

Była to konstrukcja niskobudżetowa - ploter budowałem właściwie z tego co akurat miałem pod ręką - stąd niepodparte wałki i śruby trapezowe. pomimo to pracował zaskakująco dobrze, również przy frezowaniu pcb.

jeśli chodzi o konstrukcję plotera (ruchoma brama, czy sztywny), to w mojej ocenie, do frezowania pcb, nie ma to aż tak dużego znaczenia.
jeśli chodzi o "aspekt ekonomiczny" - od kiedy skonstruowałem ploter, już nigdy więcej nie myślałem o fotochemicznym wykonywaniu płytek prototypowych. jak zauważył kolega KuchateK, baaardzo dużo pracy ręcznej. w przypadku plotera program generuję pod Eagle, mocuję płytkę, zakładam freza, puszczam program i ... idę robić coś innego :-) frezy, to koszt porównywalny z ceną laminatu (allegro). jednak ma to sens w przypadku płytek prototypowych/jednostkowych.

jeśli chcesz i byłoby to pomocne, mogę podesłać Ci projekt mojego plotera.

pozdrawiam.

Wróć do „Mała ktosntrukcja do protorypów PCB”