Znaleziono 2 wyniki

autor: hagop
27 paź 2017, 17:09
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokara DIY - odkopana w garażu czas dokończyć
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3327

Dokopałem się do silnika z lat 80. Niestety żadnej tabliczki znamionowej na nim nie ma. Silnik został wykorzystany do tokarki do drewna (taka prowizorka z kątowników i płaskowników). Wał silnik napędza bezpośrednio uchwyt w kształcie widelca. Obroty to chyba coś około 1400. Moc silnika też chyba nie powala bo łapiąc kombinerkami za rozpędzony wał zatrzymuję go bez większych problemów. Ten silnik chyba jest trochę za słaby

Na allegro znalazłem koła pasowe z pierścieniem tapera. Czy taki pierścień o średnicy wewnętrznej 20mm odpowiednio zaciśnie się na wale 19,7mm?
W drugim przypadku średnica wału to 17mm, a nie pierścienia o takiej średnicy wewnętrznej. Jak na takim wale zamontować koło pasowe? (chodzi mi o gotowe rozwiązanie, a nie zlecenie przetoczenia wału lub coś podobnego)
autor: hagop
26 paź 2017, 17:50
Forum: Amatorska Tokarka CNC
Temat: Tokara DIY - odkopana w garażu czas dokończyć
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 3327

Tokara DIY - odkopana w garażu czas dokończyć

Witam szanownych kolegów

Postanowiłem skończyć budowę tokarki, która została rozpoczęta w latach 80 przez mojego dziadka.
Obrazek
Obrazek

W urządzeniu brakuje napędu. Na drugim zdjęciu widoczny jest wał napędowy uchwytu. Średnica tego wałka to 17 mm a długość (tylko część przetoczona bez gwintu) to 34mm.
Posiadam dwa silniki jeden z nich chce użyć w szlifierce taśmowej ma on moc 2,8kW wymontowany z rozdrabniarki do gałęzi, drugi jest jeszcze zagruzowany na końcu garażu i jego mocy nie znam. Gabarytowo jest o jakieś 30% większy id wyżej wspomnianego i pochodzi chyba z lat 80 :).

A teraz pytania:)

1. Jakiej mocy powinien być silnik do takiej tokarki zakładając, że będę chciał toczyć głównie aluminium i tworzywa sztuczne?
2. Jak się montuje koła pasowe na wałach (np tym okrągłym z tokarki i na wał silnika z obrazka poniżej). Jakie powinny być te koła?
Obrazek
Wymiary wału silnika to: średnica 19,8mm a szerokość w miejscach sfrezowanych 14,6mm
3. Jakie powinny być obroty tej tokarki? Czy dla różnych materiałów są różna obroty? Płynna regulacja to pewnie tylko na falowniku. Czy zastosowanie kilku kół pasowych na wale silnika z napinaczem do dobre rozwiązanie?
4. Czy taki zestaw noży tokarskich z allegro za około 100 zł to dobra inwestycja?

W późniejszym czasie chciałem dorobić do tokarki "elektroniczne narzędzie pomiarowe". Ma on pokazywać mi posów i bazować. Śruby napędowe są drobnozwojowe (jeszcze nie wiem jakie dokładnie). Ile impulsów na obrót powinien mieć enkoder aby uzyskać sensowną dokładność dla hobbysty?? Detale wykonane na tej tokarce nie będą latały w kosmos:)

Wróć do „Tokara DIY - odkopana w garażu czas dokończyć”