Znaleziono 4 wyniki

autor: WRonX
08 lip 2010, 12:41
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zasilanie dla sterownika na TA8435H?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2588

Dzięki.
Jeszcze dwa pytania:

1. Te rezystory to jak wspominałem - w miejsce R1 i R2 - po dwa równolegle, tak?

2. Czy jest szansa, żebym na tych sterownikach zbudował później coś mocniejszego i dokładniejszego, jeśli zmienię silniki (i ramę), czy elektronikę też będę musiał wymienić? Teraz chciałbym potestować (home-made sterowniki, najtańsze silniki, kiepska konstrukcja), ale może później... dlatego chciałbym teraz zrobić to i tak w miarę uniwersalnie.
Nie mówię o frezarce do hartowanej stali i silnikach 300Nm, ale powiedzmy jakbym chciał na tej samej elektronice zrobić frezarkę do aluminium...?
autor: WRonX
07 lip 2010, 17:13
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zasilanie dla sterownika na TA8435H?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2588

To trochę kicha - wychodzi na to, że mam najtańsze, najsłabsze silniki i w dodatku nie mogę ich wykorzystać. Zakładając, że nie chcę się bawić w M542 i podobne, zostaje mi do wyboru albo 2A prądu na SSK-B01/02 albo mikrokrok na SSK-B05, nigdzie jedno i drugie?

Zależałoby mi przynajmniej na 2A/40V sterowniku, ale ze sterowaniem przynajmniej do 1/8 kroku.
autor: WRonX
05 lip 2010, 16:43
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zasilanie dla sterownika na TA8435H?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2588

Dzięki.

Ad. 2: Nie do końca rozumiem, ale doczytam o co chodzi. Ale jak rozumiem, mogę postępować wg. tabelki triery?

Ad. 3: Co sprzedawca to obyczaj. Jak rozumiem trafo ma miec 24VAC czyli ok. 34VDC. Ale we wspomnianym PDFie moc jest podawana w watach, zaś generalnie po sklepach internetowych w woltoamperach. Jak przeliczyć czynną na bierną? Czy może przesunięcie fazowe będzie tu równe 0 i wtedy mam szukać powyżej 100VA?

Ad. 4: Myślałem o zrobieniu 5V i 12V z tego samego trafo, żeby nie mnożyć dodatkowych elementów, ale faktycznie, nie chcę zakłóceń na zasilaniu logiki.
A jakby wziąć po prostu chamski zasilacz "sieciowy" na 12V (zwykła "wtyczka") i dzielnik napięcia na rezystorach (albo 7805), żeby dostać 5V? I połączyć masy z zasilaczem sterowników...?

Pytam, bo takich zasilaczy stabilizowanych po różnych sprzętach mam mnóstwo.

Dzięki. Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś sugestie ("wywal te silniki!", "sterowniki są do bani!", "lepiej weź się za hodowlę owiec!"), będę wdzięczny.
autor: WRonX
05 lip 2010, 15:37
Forum: Elektronika CNC
Temat: Zasilanie dla sterownika na TA8435H?
Odpowiedzi: 9
Odsłony: 2588

Zasilanie dla sterownika na TA8435H?

Witam.

Zakupiłem na początek, do wdrożenia się w temat, trzy silniki 1,76V/2A. Chciałbym do ich sterowania użyć sterowników kolegi ottopa. Zacząłem mieć problemy z sensownym zaprojektowaniem zasilacza... Zrodzily się następujące wątpliwości:

1. Postanowiłem puścić prąd maksymalny, czyli 2A. Czy z Waszej praktyki możecie powiedzieć, że to będzie w porządku, zakładając duże radiatory i ewentualnie pomiar temperatury na bieżąco?

2. Nie bardzo rozumiem obliczanie rezystorów do sterownika. Czy w miejsce R1 i R2 mam wrzucić dwa zestawy połączonych równolegle 0.82ohm (w sumie 4 rezystory), jak zasugerował w pewnym poście kolega triera?

3. Jak sensownie toto zasilać? Z PDFa na stronie sponsora wyszło mi, że dla trzech silników 1,76V/2A powinno to być mniej-więcej:
napięcie wyjściowe zasilacza: 35V
napięcie wyjsciowe trafo: 25V
moc trafo: lekko powyżej 100W
Sęk w tym, że nie potrafię znaleźć takiego gotowego transformatora. Napięcia podnieść nie mogę, żeby nie spalić sterownika. Nie chciałbym go za bardzo obniżać, żeby wykorzystywać jak największą część momentu silnika. Macie jakieś propozycje?

4. Z zasilacza chciałbym jeszcze wyprowadzić szyny 5V (logika + dodatkowe układy) i 12V (ew. wiatraczki i inne). Czy stabilizatory 7805 i 7812 będą dobrym wyborem? Jak widzę, mają napięcie wejściowe maks. 35V...

5. O ile podniesie się wymagana moc transformatora przy tych dodatkowych liniach napięcia? Zakładam zasilanie kilku wentylatorów komputerowych, logiki sterowników oraz dodatkowego układu na ATMedze do kontroli temperatury, współrzędnych etc., czyli chyba niewielki prąd w sumie.

Jeśli macie jakieś inne pomysły (na razie mam tylko silniczki), jestem otwarty na propozycje innych rozwiązań sterowników oraz zasilania. Osobiście wolałbym się nie pakować na razie w któreś SSK, ale może jakieś inne schematy będą tu miały zastosowanie? Wybrałem sterownik ottopa, bo jest dostępny layout PCB, czyli wszystko tu mam :)

Wróć do „Zasilanie dla sterownika na TA8435H?”