Znaleziono 1 wynik

autor: diodas1
19 maja 2013, 02:21
Forum: CNC podstawy
Temat: Podstawy podstaw
Odpowiedzi: 25
Odsłony: 4102

Patyk, Zacznij od definicji uściślającej http://pl.wikipedia.org/wiki/Obrabiarka ... umerycznie . Zatem określenie cnc nie odnosi się wyłącznie do obrabiarek i nie tylko dotyczy trzech osi ruchu narzędzia. Skoro tak to najpierw zastanów się, obsługa jakiego typu urządzenia cnc Ciebie najbardziej interesuje. Na tym forum prawdopodobnie najwięcej jest zainteresowanych frezarkami trójosiowymi gdzie frez przemieszcza się wzdłuż wzajemnie prostopadłych osi x,y i z. Są też użytkownicy albo amatorzy frezarek o większej liczbie obsługiwanych stopni swobody, tokarek, ploterów kreślących (2.5 osi) , wypalarek plazmowych, laserowych... Wszystkie te maszyny mieszczą się w kategorii cnc jeżeli sterowane są numerycznie za pomocą komputera. Jeżeli chodzi o drukarki 3D to mają one różne sposoby drukowania brył. w każdym z tych sposobów może być użyty inny program sterujący. Można znaleźć analogię między frezarką trójosiową cnc a drukarką 3D, znaną powszechnie jako rep-rap. W obu steruje się trzema osiami i oprogramowanie może być podobne. Skoro chcesz mieć taką zabawkę w domu w celu nauki programowania to myślę że łatwiej i taniej będzie jeżeli wybierzesz raczej jakąś frezarkę. Próbne obróbki możesz testować na prostej do bólu maszynce choćby z drewna i wykonywać je w dowolnym miękkim materiale. Może to być jakaś pianka z tworzywa sztucznego albo nawet mydło czy parafina. Tę ostatnią możesz przetapiać na okrągło i testować swoje zaprogramowane cykle obróbki w nieskończoność. Eksploatacja drukarki 3D jest droższa. Tania w użyciu może być drukarka 3D którą buduje jeden z kolegów w oparciu o drukarkę atramentową http://www.mojreprap.pl/board/viewtopic ... &p=10594#p ale to już całkiem inna bajka. Niby też cnc ale ma się nijak do filozofii sterowania frezarką cnc w potocznym rozumieniu. Napisałeś że chcesz się nauczyć obsługi maszyn cnc. To zbyt ogólne "chcenie". Trochę jak szukanie spisu treści internetu. Obsługi wszystkich maszyn świata nie poznasz. Skup się na jednej konkretnej na początek. Każda następna czymś się będzie różniła od poprzednich więc i tak docelowo będzie trzeba sięgnąć do instrukcji obsługi albo zaliczyć właściwy kurs. Programów cad-cam też jest krocie. Nie wiadomo na jaki trafisz w przyszłości. Przede wszystkim są to zwykle programy komercyjne, dość drogie więc nie każdego stać na pełną legalną wersję. Kupisz odpowiednią książkę do tego konkretnego na którym przyjdzie Ci ewentualnie pracować albo do takiego na którym będziesz miał możliwość ćwiczyć. Sama nauka teorii na nic. Są tańsze programy cad-cam pracujące pod Linuxem ale do nich wiedzy będziesz musiał szukać na obcojęzycznych zazwyczaj forach internetowych. O dziwo istnieją równolegle programy do tworzenia wirtualnych grafik 3D za darmo. Dość interesujący jest na przykład darmowy program blender. Ma bardzo rozbudowane możliwości. Kursy jego używania są w Allegro na płytach DVD a także w internecie.
Tego starczy na długie miesiące http://www.youtube.com/playlist?list=PLB16D9D8C2EFEFE77
Program wygląda jakby miał służyć tylko do zabawy albo nakręcania scen do filmów dla dzieci ale wyniki jego pracy można zapisać w formatach:
2D
TGA, JPG, PNG, OpenEXR, DPX, Cineon, Radiance HDR, Iris, SGI Movie, IFF, AVI and Quicktime GIF, TIFF, PSD, MOV (Windows and Mac OS X)
3D
3D Studio, AC3D, COLLADA, FBX Export, DXF, Wavefront OBJ, DEC Object File Format, DirectX, Lightwave, MD2, Motion Capture, Nendo, OpenFlight, PLY, Pro Engineer, Radiosity, Raw Triangle, Softimage, STL, TrueSpace, VideoScape, VRML, VRML97, X3D Extensible 3D, xfig export
które mogą być użyte do kolejnych przekształceń aż w końcu frezarka ruszy. Zatem trzeba go sobie zainstalować w komputerze, zatrudnić kogoś do robienia kanapek, wyłączyć komórkę i telewizor, postawić w pobliżu nocnik :mrgreen: i do roboty.

Wróć do „Podstawy podstaw”