Znaleziono 6 wyników

autor: diodas1
20 sie 2010, 15:36
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

W niektórych sklepach budowlanych (widziałem to w Castoramie) są oddzielne działy z całą paletą specjalnych materiałów do takiego fantazyjnego dekorowania ścian. Łącznie z farbami do uzyskiwania efektów malowania transparentnego, metalicznymi czy brokatowymi odbłyskami... Warto poszperać i zobaczyć jak to wygląda w naturze a przy okazji uzyskać wiedzę na temat dość szczególnych technologii. Jeżeli chodzi o technikę takiego "rustykalnego" tynkowania to przykłady można zobaczyć szczególnie w piwnicach niektórych domów gdzie właściciel eksperymentował z samodzielnym wykańczaniem ścian, nie mając jeszcze zupełnie wprawy. Bał się zacząć od salonu więc chował się tam gdzie nie zaprasza się zwykle gości. Sam tak też robiłem dawno, dawno temu :mrgreen: Teraz wiedza i wprawa już jest tylko sił i ochoty do zabawy błotkiem ubyło :sad:
autor: diodas1
19 sie 2010, 22:52
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

Witam zainteresowana123, . Do czego Ty mnie nakłoniłaś :) Gdyby moja rodzina odkryła że zalogowałem się na takim sympatycznym ale chyba jednak bardziej kobiecym forum to straciłbym resztki autorytetu. Bez zalogowania z kolei nie widziałem obrazków. Nie mogłem jednak być obojętnym skoro szukając pomocy sama wdepnęłaś między śrubki, blaszki i inne za przeproszeniem maszyny na forum CNC. Odpowiedź poszła tam skąd wypłynęło pytanie.
autor: diodas1
17 kwie 2009, 18:15
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

Pewnie najlepiej usunęłoby bąbelki powietrza wykonywanie wszystkich operacji w przestrzeni pozbawionej powietrza czyli w próżni. Jednak w przypadku gipsu nie ma to szczególnego sensu bo gips po stwardnieniu i wysuszeniu i tak jest porowaty. Myślę więc że chodzi Ci o te bąble które są widoczne i psują wygląd odlewu. Do pewnego stopnia można z nimi walczyć. Ja używam najczęściej gipsu najbardziej kłopotliwego ze względu na szybkość wiązania czyli gipsu budowlanego. Mimo to udaje mi się uzyskiwać przyzwoity wynik. Bąble powstają już w trakcie mieszania mleka gipsowego a potem w trakcie wypełniania formy. Mimo to mieszam gips z wodą dość szybkim mieszadełkiem (wiertarką Dremel) więc mleczko jest napowietrzone makabrycznie. Robię rzadką zawiesinę o konsystencji ciasta na naleśniki. Natychmiast po wymieszaniu wyjmuję mieszadło i wciąż rzadkie jeszcze mleczko mieszam dalej ale bardzo wolno normalną łyżką obiadową :lol: To mieszanie powoduje że bąble wypływają na powierzchnię i można tę piankę zbierać i usuwać z pojemnika. Po niecałej minucie powolnego mieszania i usuwania coraz mniejszej piany, zawartość pojemnika jest już w miarę jednorodna i pozbawiona powietrza. Nie czekając (bo gips też na mnie nie poczeka) powoli wlewam mleczko do zwilżonej wcześniej formy i jednocześnie obstukuję formę żeby wypłynęły bąble ktore znowu nie wiedzieć skąd znalazły się w formie. Takie postępowanie powoduje że wyroby w 99% są bez zarzutu.
autor: diodas1
25 paź 2008, 16:54
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

Trafiłeś bo na tym forum przebywają ludzie pozytywnie zakręceni uprawiający przeróżne zawody. Jednak musisz uważać bo to forum uzależnia :lol: Kiedy skończysz swoje dzieło, pochwal się wynikami.
autor: diodas1
24 paź 2008, 21:27
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

Musisz sam eksperymentalnie ocenić który moment będzie dla Ciebie odpowiedniejszy. Mokry jeszcze gips mimo pozornego utwardzenia nie ma jeszcze dobrej wytrzymałości i bardzo łatwo go złamać, ale wstępnie możesz go w tym momencie obrabiać. Mniejszej siły trzeba wówczas użyć żeby zeskrobać warstwę. Mówię o skrobaniu bo użycie dłutka w celu wyłuskiwania większych kawałków moze się skończyć katastrofą. Po całkowitym utwardzeniu i wyschnięciu z kolei można posłużyć się na przykład frezem, pilnikiem czy dla wykańczania powierzchni papierem ściernym.Zamiast papieru wygodniejsza w użyciu jest siatka ścierna używana przy robieniu gładzi gipsowych na ścianach. Całkowicie suchy gips nie będzie tak szybko "zaklejał" tych narzędzi. Pojęcie całkowicie suchy jest względne bo gips jest higroskopijny i zawsze jest w nim trochę wilgoci.
Jeżeli uznasz że wyrób lepiej wyglądałby w naturalnym kolorze to bardzo dobry jest gips biały dentystyczny- do kupienia w placówkach Cezal http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8 Po wyschnięciu jest naprawdę biały , drobnokrystaliczny i nieco twardszy od budowlanego
autor: diodas1
24 paź 2008, 19:14
Forum: Modelarstwo
Temat: Zabawa z gipsem...
Odpowiedzi: 20
Odsłony: 24150

Może być budowlany, tylko trzeba pamiętać że może on szybko wiązać jeżeli jest świeży oczywiście, więc mieszanie i wylewanie musi być w miarę szybkie. Jednocześnie mieszanie wprowadza do mieszanki bąble powietrza które szpecą wyrób . Miesza się w stosunku 2:3 (gips:woda) wagowo. Jeżeli zrobisz rzadszy to łatwiej będzie pozbyć się powietrza ale po utwardzeniu będzie bardziej kruchy. Rzadki gips wcieka w pory styropianu i dość dobrze się trzyma, tylko czemu w ogóle chcesz dawać pod spód styropian? Gips daje się malować ale dobrze jest go przed tym solidnie zagruntować (przez zanurzenie) w gruncie do ścian. Potem możesz malować bez wielkiej obawy że farba będzie w niego wsiąkać albo łuszczyć się. Z zewnątrz możesz wyrób polakierować jak chcesz ale nie uzyskasz raczej z gipsu materiału całkowicie wodoodpornego, chyba że zamiast gruntu do ścian nasycisz go jakąś chemoutwardzalną żywicą.

Wróć do „Zabawa z gipsem...”