Znaleziono 1 wynik

autor: diodas1
23 wrz 2007, 19:12
Forum: Obróbka metali
Temat: Jak to zrobić ?
Odpowiedzi: 16
Odsłony: 4875

Znam ten ból bo i u mnie dawno już temu na dachu stała taka 10 m długości "wędka" i widziałem co się z nią działo przy huraganowym wietrze. Mimo że była to tylko antena 1/2 fali dla CB na maszcie to i tak stawiała wystarczająco duży opór powietrzu żebym w końcu musiał wymienić maszt z powodu deformacji. Zatem odradzam montowanie jakichkolwiek elementów łożyskujących i napędowych na dole do samej rury aluminiowej. Lepiej jest wykonać stalową konstrukcję nośną. Brzmi to groźnie ale mam na myśli tylko odcinek powiedzmy długości 1 m rury stalowej bez szwu (używana do instalacji gazowej) o wewnętrznej średnicy takiej, żeby dało się do niej włożyć swobodnie tę Twoją aluminiową 50mm.
Tę stalową rurę należy zaopatryć na końcach w jakieś tuleje dopasowujące na które nałożysz łożyska -choćby takie http://www.allegro.pl/item245825853_loz ... 4_flt.html Do łożysk należy dopasować obudowy z jakimkolwiek sposobem mocowania do ściany domu (komina) Teraz całą uwagę możesz skierować na system obracania tą stalową rurą. Możliwości masz wiele. Tutaj http://aukcja.onet.pl/search.php?string ... coding=iso czasem zdarzają się gotowce do wykorzystania Jeżeli lubisz eksperymenty to możesz zaprząc do pracy na przykład coś z tego asortymentu http://www.allegro.pl/search.php?string=wci%C4%85garka Sam już wiesz że będziesz sam budował osprzęt elektryczny do obrotnicy- krańcówki itp. Napęd możesz sprząc z rurą też różnie, zależnie od tego jakiego "konia" użyjesz. Możesz na przykad na dole stalowej rury zamocować sprzęgło kłowe, elemeny kardana z zawieszenia samochodu i inne wynalazki. Napęd pasowy raczej się nie sprawdzi z powodu ewentualnych poślizgów w czasie deszczu lub z powodu oblodzenia. Kiedy już będziesz zgodnie z życzeniem panował nad obrotami przymocowanej do ściany stalowej rury, wówczas wpuszczasz do niej aluminiowy maszt z zamocowaną na końcu anteną i blokujesz wzajemne położenie obu rur (stalowei i aluminiowej) śrubą na samym dole.Żeby rura aluminiowa nie latała wewnątrz stalowej niczym szyja szczupłego człowieka w zbyt obszernym golfie, trzeba zastosować jakieś wypełnienie szczeliny między nimi. Może być rozbieralne ( w celu wymiany masztu lub anteny w przypadku uszkodzenia, lub też trudno rozbieralne. W tym drugim przypadku wystarczy w szczelinę między rurami wtłoczyć na głebokość kilkunastu mm silikon budowlany.

Żeby nie było... lepiej by było oczywiście zastosować przynajmnie jedno (dolne) łożysko oporowe. Może coś z tych się nada http://www.allegro.pl/search.php?string ... ew=0&pay=0

Wróć do „Jak to zrobić ?”