Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
20 paź 2008, 22:08
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: topienie metali
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 15188

Pytałem dzisiaj o ten periodyk w kilku kioskach ale miałem pecha bo akurat w tych które mijałem po drodze go nie otrzymują. Rozwinięcie tematu będzie pewnie w następnych odcinkach serialu :) A oscyloskop to bardzo pożyteczne narzędzie w warsztacie elektronika i nie musi być katastrofalnie drogi żeby dał wiele radości przy uruchamianiu czy naprawach różnych wynalazków. Warto w ten przyrząd zainwestować jeżeli w planach jest pogłębianie wiedzy na elektronicznych manowcach.
autor: diodas1
11 paź 2008, 16:05
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: topienie metali
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 15188

Przede wszystkim cewka nie jest tak gorąca żeby karkas na którym ewentualnie jest nawinięta mógł się stopić. Często w tego typu urządzeniach cewka jest nawinięta nie drutem tylko rurką miedzianą przez którą płynie woda chłodząca. W małych nagrzewnicach indukcyjnych zatem taka nieduża cewka nie musi mieć w ogóle żadnego karkasu bo jest na tyle sztywna że poszczególne zwoje same zachowują kształt. Jeżeli konieczne jest dla zwoi ze względu na ich gabaryty podparcie, to z powodu powstawania prądów wirowych nie może być ono zrobione z materiału przewodzącego prąd, raczej z jakiejś ceramiki. Ważne jest żeby nie było możliwości powstawania zwarć między zwojami cewki.
autor: diodas1
03 paź 2008, 11:44
Forum: Odlewnictwo / Topienie Metali
Temat: topienie metali
Odpowiedzi: 39
Odsłony: 15188

Tego programu akurat nie widziałem ale przypuszczam że zobaczyłeś technikę nagrzewania indukcyjnego http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8 czyli drut był pewnie miedziany. W tym wypadku nie w drucie jest cała tajemnica tylko w częstotliwości i wielkości prądu który przez niego płynie. Jeżeli częstotliwość jest odpowiednio wysoka to w oczkach łańcucha nagrzewające go prądy wirowe dzięki zjawisku naskórkowości http://www.google.com/search?client=ope ... 8&oe=utf-8 gromadzą się głównie na powierzchni metalu. W efekcie przy hartowaniu zmianom krystalicznym i utwardzeniu podlega powierzchnia stali a wnętrze zachowuje dawną miękkość i oczka łańcucha nie pękają tak łatwo. Podobnie na przykład hartuje się igły krawiecki i inne przedmioty gdzie wyrób ma być twardy z zewnątrz ale odporny też na gięcie czy uderzenia.

Wróć do „topienie metali”