Znaleziono 4 wyniki

autor: diodas1
03 cze 2013, 01:31
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Liczniki, układy cyfrowe CMOS, wejścia ustawiające.
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 9952

Czy tylko ja mam wrażenie że oto pojawił się nowy pretendent do korony który pragnie błyskawicznie udowodnić że wszyscy tutaj są daleko za..., że nie dorastają do pięt i w ogóle powinni przestać oddychać? pioterek zdaje się nie takiej "pomocy" oczekiwał.
:???:
Może gospodarz forum stworzy odrębny dział (worek, śmietnik, jak kto woli) i tam przerzuci co smaczniejsze pyskówki. Będzie jak znalazł dla amatorów mocnych wrażeń. Cały kwas w jednym miejscu.
Tym dzwon głośniejszy im bardziej pusty w środku.
autor: diodas1
02 cze 2013, 16:37
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Liczniki, układy cyfrowe CMOS, wejścia ustawiające.
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 9952

https://www.cnc.info.pl/topics65/skad-e ... t21495.htm Tutaj wrzuciłem schemat i opis układu wykrywającego kierunek ruchu enkodera
autor: diodas1
01 cze 2013, 16:45
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Liczniki, układy cyfrowe CMOS, wejścia ustawiające.
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 9952

Pewnie masz rację bo faktycznie bawiłem się tą techniką już bardzo dawno. Koniecznie musiałem zbudować urządzenie o minimalnym poborze energii i mimo sporego zapasu TTl którym wówczas dysponowałem zdecydowałem się na CMOS. Fakt że układ miał pracować w bardzo niekorzystnych warunkach, w kontakcie z wodą i w dużym zapyleniu, pogarszał jeszcze sytuację. W efekcie wyszło drożej niż wynikało ze wstępnej kalkulacji. Było, minęło. Wiele typów układów "zdobywało" się w polowaniu z nagonką bo trudno było je normalnie kupić. Kiedy już pojawiała się upragniona kostka to czasem jej wyprowadzenia były od razu zaśniedziałe i piekielnie trudne do lutowania. Elektronika to była nauka o złych kontaktach. Teraz jest łatwiej. Pomysł od realizacji dzielą godziny a nie tygodnie.
autor: diodas1
01 cze 2013, 15:19
Forum: Elektronika ogólna
Temat: Liczniki, układy cyfrowe CMOS, wejścia ustawiające.
Odpowiedzi: 54
Odsłony: 9952

pioterek, może taka książka Ci pomoże http://btc.pl/index.php?id_prod=42200 Technika cyfrowa rządzi się swoimi prawami i trzeba je poznać żeby układy działały zgodnie z oczekiwaniem a jednocześnie przy minimalnej ilości komponentów. Chcesz na wejścia liczników podawać sygnały z dwóch źródeł. Mniejszy kłopot jeżeli z góry wiadomo że te sygnały będą zliczane wyłącznie z jednej ścieżki w jednym czasie. Wówczas faktycznie przełącznik załatwia sprawę. W układach TTL takim przełącznikiem może być układ 7450. Sprawa komplikuje się kiedy jednocześnie działają oba źródła impulsów wejściowych do licznika. Trzeba mieć wtedy na uwadze że z pewnością zdarzą się sytuacje że te impulsy pojawią się też "na zakładkę" i zamiast dwóch oddzielnych licznik zobaczy jeden dłuższy. W sumie szkoda że poznawanie cyferek zaczynasz od układów z serii 4000 a nie TTL. Niby rządzą tu podobne prawa ale układy CMOS są bardzo wrażliwe na elektryczność statyczną. Dotknięcie nóżki nie uziemionym palcem może zakończyć żywot scalaczka lub danego wejścia i człowiek głupieje bo wszystko zaczyna pracować inaczej. Układy TTL są bardziej "głupcoodporne" Żeby zmniejszyć wrażliwość na różne zakłócenia, zwykle oprócz dobrze filtrowanego napięcia zasilającego, wejścia zasilające pojedynczych kostek zaopatruje się dodatkowo w oddzielne kondensatory rzędu 10-100 nF, umieszczane możliwie blisko układu scalonego.. Często trzeba też brać pod uwagę tzw czasy propagacji czyli opóźnienie między zaistnieniem danego poziomu na wejściu kostki a pojawieniem się reakcji na jej wyjściu. Zaprzyjaźnij się z algebrą Boole`a i tablicami carnaugh, co umożliwi Ci optymalizację układów. Ten sam pomysł da się bowiem zrealizować zużywając wiadro układów scalonych lub kilka sztuk.

Wróć do „Liczniki, układy cyfrowe CMOS, wejścia ustawiające.”