Znaleziono 1 wynik

autor: diodas1
02 paź 2012, 15:53
Forum: Frezarka - konstrukcja metalowa
Temat: Pierwsza frezarka CNC do celów edukacyjnych, format A5
Odpowiedzi: 5
Odsłony: 1640

Gratuluję uporu długodystansowca :)
Wszystkich niedoskonałości usunąć się nie da nie zmieniając całościowo konstrukcji ale trochę zmian możesz wprowadzić niedużym kosztem:
1. Gdybyś do sterczących dość wiotko w górę płaskowników na których zawieszona jest oś x zamocował z tyłu łączącą je ściankę z dowolnego materiału ( blacha, sklejka...) to zniwelowałbyś znacznie podatność tej części maszyny na kiwanie się na boki.
2. Koniecznie zmień sposób zamocowania wrzecionka. Byle jaka konstrukcja skrzynkowa wzorowana na drewnianych frezarkach będzie pewniejsza niż mocowanie na długich chybotliwych z natury śrubach.
3. Mam przeczucie że niepokojące odgłosy silników wynikają z ich mocowania i sprzężenia ze śrubami. Kiedy silnik wykonuje polecenie i obraca się o mały kąt to nie zawsze przekłada się on na obrót śruby napędowej. Być może dają o sobie znać opory tarcia między śrubą napędową a nakrętką. Zamiast ruchu obrotowego śruby, odkształcają się sprężyście elementy zawieszenia silnika a część naprężeń bierze na siebie gumowa rurka sprzęgająca. Wykonanie następnego kroku nie jest już dla silnika tak oczywiste, skoro nadal walczy z nierozładowanymi naprężeniami. Stąd dziwne dźwięki i przypadki gubienia kroków. Usztywnianie konstrukcji gdzie się da poprawi jej dokładność. Jeżeli zrobisz coś z tym o czym napisałem, pewnie ujawnią się kolejne słabsze fragmenty konstrukcji ale i tak będzie lepiej.

Wróć do „Pierwsza frezarka CNC do celów edukacyjnych, format A5”