Znaleziono 2 wyniki

autor: diodas1
13 mar 2014, 11:35
Forum: Obróbka metali
Temat: Gięcie miedzianej rury.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 18327

krybacki pisze: Jeżeli chodzi o wymiennik płytowy - problem pierwszy to cena - 1m² wymiennika z rury miedzianej kosztował mnie ok. 160zł. Na moje potrzeby taki w zupełności wystarczy a oszczędność jest spora. Poza tym wymiennik płytowy zmusiłby mnie do zastosowania obiegu wymuszonego a tego właśnie z różnych powodów chcę uniknąć.
Jeżeli chodzi o cenę to faktycznie wymienniki płytowe do najtańszych nie należą ale mają też walory - wymiennik jest mały więc łatwo go gdzieś upchnąć i zaizolować z zewnątrz. Ponadto ten wymiennik akurat może pracować grawitacyjnie. Przyjrzyj się dokładnie animacji umieszczonej w opisach aukcji wymienników http://allegro.pl/listing/listing.php?s ... rch_scope= Zauważ też że taki kompaktowy wymiennik ma krótką drogę przepływu cieczy czyli opory przepływu też są niewielkie. Poszczególne cele wymiennika są połączone wobec siebie równolegle co też zmniejsza opory Rura miedziana o takiej długości spowoduje że ciecz będzie bez wspomagania poruszać się jak mucha w smole. Spiralę należałoby rozciągnąć w miarę możliwości w pionie żeby spowodować przyspieszenie ruchu i ułatwić ewentualnym bąblom powietrza wydostanie się z labiryntu. Gdybym ja robił wymiennik z rury miedzianej to polutowałbym raczej konstrukcję drabinkową z pionowymi szczeblami, coś w rodzaju takiego jak na zdjęciu grzejnika:
Obrazek
Dzięki temu zachowuje się powierzchnię wymiany ciepła, zmniejszając opory przepływu i zwiększa skuteczność działania sił grawitacji. Żeby całość zmieściła się do naczynia , należałoby taką drabinę zwinąć w rulon o wymaganej średnicy bądź inaczej uformować żeby zajmowała mniejszą objętość. Choćby składając ją w zygzak :
Obrazek
Zechciałbyś powiedzieć coś więcej na temat tej swojej konstrukcji? Chodzi mi o koncepcję elementu wystawionego na działanie słońca. Myślałeś o skoncentrowaniu światła jakimiś lustrami parabolicznymi? Jak ten element chcesz zaizolować przed chłodzeniem przez wiatr? Myślałeś o jakimś systemie obracania się ku słońcu itd. Jeżeli chcesz ograniczyć koszty energii elektrycznej (unikanie zastosowania pompy obiegowej) to pewnie nie zamierzasz też stosować zabezpieczeń elektronicznych przed przegrzaniem? W przypadku luster parabolicznych może się to zdarzyć. Z drugiej strony taka optyczna koncentracja energii pozwala na wyciśnięcie ciepła przez większą liczbę godzin w ciągu doby. Jak byś tego zresztą nie rozwiązał, trzeba przewidzieć w instalacji montaż naczynia wzbiorczego żeby nie doprowadzić do rozerwania pod wpływem rozszerzalności płynu. Pytam o takie szczegóły bo także chcę obniżyć koszty pozyskiwania ciepłej wody dla domu. Teraz latem dogrzewam bojlerem elektrycznym a to zabójstwo dla portfela.

Skoro masz już tę rurę miedzianą i chcesz iść póki co tym torem to pewnie tak zrobisz. Myślę że jednak na przyszłość warto jeszcze raz rozważyć zastosowanie wymiennika płytowego. Za mniej niż 250 zł istnieją wymienniki o przepustowości 20 kW mocy. To bardzo dużo, zważywszy że w bojlerze elektrycznym jest grzałka rzędu 1 kW i też wystarcza. 20 kW w kotle CO u mnie wystarcza do ogrzania całego domu.
Gdybyś nie miał ochoty na rozpisywanie się o swojej koncepcji na forum to zapraszam na PW :mrgreen:
autor: diodas1
21 lip 2012, 13:03
Forum: Obróbka metali
Temat: Gięcie miedzianej rury.
Odpowiedzi: 15
Odsłony: 18327

Dlaczego właściwie nie chcesz zainstalować pewniejszego w działaniu i sprawniejszego gotowego wymiennika ciepła http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... C5%82ytowy ? Mały, zgrabny, estetyczny, z chromoniklu. Mimo niewielkich gabarytów ma sporą powierzchnię wymiany ciepła a jednocześnie wnosi małe opory przepływu mediów. Jako bimbrownica także się sprawdzi :mrgreen:

Wróć do „Gięcie miedzianej rury.”