Znaleziono 3 wyniki

autor: diodas1
01 lip 2012, 01:00
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 7417

Nie produkuję maszyn więc nie dam swoich unikatowych zdjęć. Nie wiem z autopsji czy ze śrubą kulową jest lepiej , pewnie tak bo odpada problem kasowania luzów, opory takiego napędu też są niewielkie.No i dokładność pozycjonowania też z pewnością lepsza. Myślę że ludzie którzy budowali już plotery o takich rozmiarach mogliby ewentualnie podpowiedzieć czy śruba o długości ponad 2.5 m nie powinna być grubsza żeby się nie gięła jak kiełbasa. Może z tego względu mimo różnych utrudnień i innych słabości w tak dużych maszynach używa się listew zębatych.Na pewno wygodniej będzie przy śrubie całość wysterować nawet tanimi lub darmowymi programami. Niestety cena napędu na śrubach kulowych jest wyższa. Nie istnieje napęd idealny. Każdy ma zalety i mankamenty wobec innych. Zresztą skoro zbudowałeś już wiele maszyn to przecież wiesz o tym.
Wracając do DRO w sklepiku sponsora dojrzałem element pomiarowy systemu http://www.akcesoria.cnc.info.pl/enkode ... tyczne.htm Do tego potrzebny jest zespół serwo + sterownik serwa który będzie umiał skorzystać z sygnałów z enkodera, porównać je z wartością zadaną z komputera i sterować silnikiem serwo. Podejrzewam że byłby to chyba jednak przerost formy nad treścią. O cenę takiego sterowania boję się nawet spytać. Mnie wystarcza śruba trapezowa i krokowiec, niezbyt duży zresztą. A wymiary Twojego planowanego plotera ma cały mój warsztat :) Musiałbym go chyba postawić bokiem (zamocować do ściany) co też jest kuszącym rozwiązaniem choćby ze względu na samoczynne usuwanie urobku. Poza tym murowana lub betonowa ściana jest na pewno sztywniejsza jako element konstrukcyjny plotera niż wszelkie ramy stalowe czy drewniane. Pionowe piły do rozkroju płyt meblowych działają i mają się dobrze. Gdyby tak ustawiony ploter osłonić zabudową w postaci drzwi przesuwnych typu Komandor to można by ją nawet wstawić do pokoju mieszkalnego. Rozmarzyłem się, czas do łóżka.
autor: diodas1
01 lip 2012, 00:09
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 7417

Dzięki Leoo, za przypomnienie. Poprawię to oczywiście ale już raczej nie dzisiaj.
max10, w tym poście który zacytowałeś jeszcze błądziłem. Według informacji ze strony http://www.akcesoria.cnc.info.pl/listwy_zebate.htm w punkcie "informacje pomocnicze" liczy się to inaczej niż pierwotnie podejrzewałem a dokładnie: przy module 1.5 podziałka wynosi 1.5 x pi czyli 1.5 x 3,141592653589793238462643383279502884197169 ten wynik pomnożony przez 12 (zębów) da dopiero przesunięcie wzdłuż listwy zębatej przy jednym obrocie zębatki
Nie jestem mechanikiem, stąd ta pomyłka w rozumowaniu.
Jak widać nigdy nie wyjdzie całkowita ani wymierna liczba kroków. W paskach zębatych jest pod tym względem prościej bo podziałki są "okrągłymi" liczbami chociaż też na wstępie trzeba zdecydować się czy będziemy operować miarą metryczną czy calową.
Na temat Linuxa nic Ci nie podpowiem po póki co operuję Windowsem ale jest tu wielu którzy walczą w tym obcym dla mnie środowisku.
"Czary" dotyczyły informacji od 251mz że sterownik chiński działa z mikrokrokiem 1/64 kiedy w specyfikacj stoi jak wół że może najwyżej 1/16 ale to już inna bajka.
DRO jest dość często wymienianą w tym forum https://www.cnc.info.pl/search.htm?mode=results metodą pozycjonowania Z grubsza informację o położeniu narzędzia w danej osi , używaną w pętli sprzężenia zwrotnego pobiera się z listwy pomiarowej zamocowanej do danej osi. (działa podobnie jak suwmiarka elektroniczna). Proste w zrozumieniu idei, skomplikowane i kosztowne w realizacji.
autor: diodas1
30 cze 2012, 18:24
Forum: Przeniesienie napędu, Przekładnie Pasowe, Przekładnie Zębate, Listwy zębate
Temat: napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników
Odpowiedzi: 17
Odsłony: 7417

Być może wiesz już o tym że do listew zębatych trudno (niemożliwe jest) dobrać przekładnię pośredniczącą w przekazywaniu napędu z silnika krokowego przy której powstaje wymierna liczba kroków na 1mm. Jeżeli nie to zajrzyj do wątku https://www.cnc.info.pl/topics45/dziwne ... t37391.htm Problemu tego oczywiście nie ma jeżeli do pozycjonowania używa się systemu DRO
Przymknij tylko oko na moje pierwsze wypowiedzi bo dopiero później zrozumiałem różnicę między modułem a podziałką dotyczącą oznaczeń listew zębatych. Naiwnie sądziłem że listwy zębate i paski zębate przelicza się według tej samej metody.

Wróć do „napęd listwy zębate + przekładnia oraz mocowanie silników”